Różeniec górski - adaptogen hamujący zmęczenie

Różeniec górski – adaptogen hamujący zmęczenie

Różeniec to jedna z najbardziej niezwykłych roślin. Pomaga walczyć ze stresem, łagodzi zmęczenie, a także dodaje energii i poprawia nastrój.

Różeniec górski, inaczej nazywany korzeniem arktycznym zalicza się do adaptogenów, podobnie jak np. ashwaganda. Roślinę tę można znaleźć także w Polsce np. w Sudetach czy Karpatach, stąd jej częste wykorzystanie w suplementach czy kosmetykach. Różeniec zazwyczaj jest dostępny w formie tabletek, ale można go też kupić pod postacią sproszkowanego korzenia i zaparzać. Dostępne są również ekstrakty alkoholowe z różeńca górskiego, w tym nalewki, a także specjalne herbaty z różeńca. Choć różeniec nie jest uważany za lek, to jego właściwości są bardzo szerokie.

Na co pomaga różeniec?

Różeniec górski może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ma działanie antyoksydacyjne, neuroprotekcyjne czy immunostymulujące, a także zmniejsza stany zapalne w organizmie, poprawia nastrój, obniża zmęczenie oraz dodaje energii, dzięki czemu korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie. Rożeniec to też lepsza kondycja, odporność oraz wydajność organizmu, co sprawia, że jest on często wybierany przez sportowców. Różeniec ma też pozytywny wpływ na pracę mózgu, zwiększa koncentrację oraz szybkość przetwarzania informacji, może też pomóc w depresji czy stanach lękowych, a także wpływa korzystnie na libido i funkcje seksualne. Dodatkowo różeniec zawarty w kosmetykach poprawia jędrność i witalność skóry, a także przywraca jej blask. Więcej informacji na temat właściwości różeńca można znaleźć w artykule https://biohacki.pl/rozeniec-gorski-adaptogen-ktory-hamuje-zmeczenie-i-poprawia-nastroj.

Jak stosować różeniec?

Zalecana dzienna dawka ekstraktu z różeńca to od 300 do 600mg. Różeniec można stosować przez dłuższy okres czasu lub jedynie doraźnie np. w momencie dużego zmęczenia. Szczególne właściwości lecznicze różeniec zawdzięcza przede wszystkim dwóm substancjom. Są to rosavina i rodiolozyd, dlatego warto wybierać wyciągi z różeńca standaryzowane na ich zawartości. Różeniec nie powoduje znacznych skutków ubocznych. Jeśli stosujemy jednak jakieś leki na stałe np. antydepresanty, to przyjmowanie różeńca razem z tymi lekami należy skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że nie spowoduje to np. obniżenia skuteczności leków, ani żadnych niepożądanych skutków. Różeniec górski nie ma istotnego wpływu na ciśnienie krwi, mogą go wiec stosować także osoby np. z nadciśnieniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij