Rozliczenie PIT 2022 online – odliczanie kosztów związanych z rehabilitacją

Rozliczenie PIT 2022 online – odliczanie kosztów związanych z rehabilitacją

Czas upływa bardzo szybko a wraz z końcem roku zbliża się moment, w którym w końcu trzeba przypomnieć sobie, czym jest zeznanie podatkowe. Rozliczenie PIT przysparza wielu kłopotów, szczególnie gdy ktoś siada przed wydrukowanym formularzem, bez żadnych podpowiedzi. Sprawa się komplikuje, kiedy w zeznaniu tym trzeba uwzględnić koszty związane z rehabilitacją.

Na czym polega ulga i kto może z niej skorzystać?

Ulga rehabilitacyjna to nic innego jak odliczenie od uzyskanego dochodu kwoty, która w ciągu roku została wydana na cele rehabilitacyjne, a także cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Z ulgi tej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz osoby, na których utrzymaniu pozostały w roku 2022 osoby niepełnosprawne. Ulga rehabilitacyjna przysługuje na realizację dwóch celów. Jest to rehabilitacja, czyli sprzęt i leki. Do tego ułatwienie wykonywania czynności życiowych. A więc sprzęt ortopedyczno-medyczny oraz przystosowujący. Tak więc przygotowując rozliczenie PIT 2022 online, trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę.

Gdzie w PIT wpisać ulgę rehabilitacyjną?

Wiele osób, szczególnie niepełnosprawnych, ma zwykle problem, gdzie w jakim polu wpisać ulgę rehabilitacyjną. Warto więc wyjaśnić, że ulgę tę można odliczyć w PIT-O, przy wypełnianiu formularza PIT-37, PIT-36 albo PIT-28. Odpowiednią kwotę, wcześniej wyliczoną zgodnie z obowiązującymi limitami, wpisuje się w pozycję 25, a także 26 PIT-O. Najprościej jest skorzystać z nowoczesnych udogodnień i tym samym wykorzystać opcję twój e-PIT logując się do odpowiednich programów. Internetowe składanie deklaracji jest wygodne, a programy przeznaczone do tego celu są stworzone w taki sposób, aby wykonanie tej czynności przebiegało bardzo prawnie i wygodnie. ma on do dyspozycji szereg podpowiedzi, w jaki sposób wypełnić poszczególne pola.

Ulga rehabilitacyjna za 2022 – ile wynosi?

Osoby niepełnosprawne i opiekunowie osób niepełnosprawnych zaniepokojeni zmianami wynikającymi z prowadzenia Polskiego Ładu, zastanawiają się, jaką w ogóle kwotę ulgi rehabilitacyjnej mogą odliczyć. Otóż jeżeli przykładowo osoba ta poniosła wydatek z kategorii nielimitowanych, w PIT ma prawo do odliczenia całej kwoty poniesionej z tego tytułu. Jeżeli natomiast poniosła wydatek z kategorii limitowanych, w zeznaniu rocznym może odliczyć jedynie maksymalnie 2 280 zł dla każdego z czterech rodzajów wydatków. Należy również mieć na uwadze to, że jeśli zostały poniesione wydatki z kategorii leków, w PIT można odliczyć nadwyżkę wydatków, czyli przeszło 100 zł miesięcznie. Korzystając z funkcji i możliwości, jakie daje e urząd skarbowy, chodzi tu o możliwość złożenia deklaracji online, trzeba o takich warunkach i zasadach pamiętać.

Dokumenty potwierdzające wydanie środków

Osoby, które już od dawna wiedzą, że wykonując rozliczenie PIT, będą chciały skorzystać z tej ulgi, gromadzą wszelkie dowody świadczące o zakupie leków czy skorzystaniu z rehabilitacji. Czy jest to konieczne? Otóż tak. Wysokość tych wydatków należy potwierdzić na podstawie zebranych dokumentów. chodzi tu o faktury, paragony i dowody wpłaty. Należy jednak mieć na uwadze to, że nieco inaczej jest w przypadku wydatków limitowanych. Ponieważ takie wydatki jak opłacenie przewodników osób, utrzymanie psa asystującego, używanie samochodu na dojazdy do rehabilitanta i na różne zabiegi, nie muszą posiadać dokumentów potwierdzających dokonanie płatności. Jednak może zdarzyć się tak, że osoba niepełnosprawna, która złoży stosowne PITy 2023 z czasem zostanie poproszona przez urząd o wskazanie osoby, która jest tym przewodnikiem, która została opłacona za pełnienie jego funkcji. Należy wówczas podać imię i nazwisko. Może być również konieczność pokazania certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego. Czasem konieczne jest wskazanie dokumentu potwierdzającego zlecenie oraz odbycie zabiegów leczniczych lub rehabilitacyjnych.

Pod hasłem podatki gov PIT, a tym bardziej mf gov, można znaleźć więcej informacji na ten temat. Zanim więc zaczniesz wypełniać twój e-PIT gov, zdobądź odpowiednią wiedzę w danym zakresie.

PITax.pl to program, który podpowie Ci jak rozliczyć PIT z uwzględnieniem wszystkich należnych ulg

Ulga rehabilitacyjna na współmałżonka

Dla wielu osób podatki 2023 są na tyle skomplikowane, iż już sami nie wiedzą, czy mogą skorzystać z ulgi współmałżonka czy nie. Dlatego pytają, czy składając e PIT 2023 mogą odliczyć ulgę rehabilitacyjną na współmałżonka. Należy więc mieć na uwadze, że jeśli małżonkowie ponoszą wydatki rehabilitacyjne na jednego z nich, to małżonek pełnosprawny może odliczyć ulgę, ale gdy dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył 15 010,56 zł. Każdy małżonek musi rozliczać się za siebie. Tak właśnie wygląda temat PITy 2023. Jest to nieco skomplikowane, często nie do końca zrozumiałe dla osób niepełnosprawnych i starszych. Powinny więc zasięgnąć pomocy ze strony fachowców.

Trudno jest w kilku zdaniach wytłumaczyć, jak rozliczyć PIT. Tym bardziej, gdy w rozliczeniu trzeba uwzględnić ulgi rehabilitacyjne. Pocieszające jest jednak to, że w ogóle PITy 2022 to trudny temat, jeśli ktoś nie jest urodzonym księgowym. Dlatego dziś korzysta się z rozmaitych programów i wysyła e-PITy 2022, czyli deklaracje online. Ma to nie tylko ułatwić proces (w programie jest mnóstwo podpowiedzi i wyjaśnień), ale również usprawnić. Nie ma więc co już pytać, jak rozliczyc PIT. Należy przejść do działania i zapoznania się z formularzem online.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij