Wapno sodowane – właściwości, zastosowanie

Wapno sodowane, czyli mieszanina wodorotlenku sodu oraz wodorotlenku wapnia to produkt, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne życie. Stosowany szeroko w medycynie, a konkretnie anestezjologii, znajduje też swoje zastosowanie w aparatach do nurkowania, górnictwie podziemnym czy nawet dziedzinie wojskowości. Jakie konkretnie właściwości ma wapno sodowane i czemu jest tak popularnym produktem w wielu obszarach życia? 

Wapno sodowane – jak powstaje?

Wapno sodowane powstaje poprzez połączenie wodorotlenku sodu (NAOH) i wodorotlenku wapnia (CaOH).  Otrzymywane są one z tlenku wapnia i wodnego roztworu wodorotlenku sodu. W składzie wapna sodowanego znaleźć może się woda, wodorotlenek potasu, krzemionka, a także wskaźniki pH, które wskazują stopień zużycia granulatu. W formie przeznaczonej na sprzedaż ma ono formę ciała stałego – granulatu o początkowo białym kolorze, który wraz ze zużyciem zmienia kolor na fioletowy. 

Właściwości wapna sodowego

Wapno sodowane bardzo łatwo pochłania wilgoć z powietrza – jest materiałem higroskopijnym. Przepuszcza także wilgoć i ciepło. Jest również bakteriostatyczne, to znaczy hamuje rozwój bakterii i mikroorganizmów. Przede wszystkim jednak jest to doskonały pochłaniacz CO2, co sprawia, że jest to kluczowa substancja w działaniach wszelkiego rodzaju aparatów tlenowych medycznych lub nurkowych. 

 

Zastosowanie wapna sodowanego

Wapno sodowane jest niezwykle użyteczne i wykorzystuje się je w wielu obszarach. Wyróżnić można: 

• akwarystykę – dzięki wapnu sodowanemu można skutecznie ograniczyć ilość CO2 w akwarium, co umożliwia hodowlę wielu gatunków ryb, a także przyczynia się do lepszych warunków życia także ryb tolerujących neutralne pH,

• nurkowanie – wapno umożliwia absorpcję CO2 w aparatach tlenowych niezbędną do prawidłowego oddychania (dotyczy nurkowania rekreacyjnego oraz służb ratowniczych)
• wojskowość – wapno sodowane używane jest w chemicznych generatorach tlenu w łodziach podwodnych;

• górnictwo podziemne (w zakresie klimatyzacji atmosfery).

Wapno sodowane w medycynie

Być może najważniejsze swoje zastosowanie wapno sodowane znajduje w medycynie, konkretnie zaś w dziedzinie anestezjologii. Dostępne w większości placówek medycznych aparaty do znieczulania wykorzystują do swojego działania wapno sodowane, które działa jako pochłaniacz dwutlenku węgla przy każdym cyklu krążenia gazów anestetycznych. Wapno sodowane jest więc produktem potrzebnym w klinikach medycznych, szpitalach, zakładach weterynaryjnych czy aptekach. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij