Wapno sodowane – właściwości, zastosowanie

Wapno sodowane, czyli mieszanina wodorotlenku sodu oraz wodorotlenku wapnia to produkt, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne życie. Stosowany szeroko w medycynie, a konkretnie anestezjologii, znajduje też swoje zastosowanie w aparatach do nurkowania, górnictwie podziemnym czy nawet dziedzinie wojskowości. Jakie konkretnie właściwości ma wapno sodowane i czemu jest tak popularnym produktem w wielu obszarach życia? 

Wapno sodowane – jak powstaje?

Wapno sodowane powstaje poprzez połączenie wodorotlenku sodu (NAOH) i wodorotlenku wapnia (CaOH).  Otrzymywane są one z tlenku wapnia i wodnego roztworu wodorotlenku sodu. W składzie wapna sodowanego znaleźć może się woda, wodorotlenek potasu, krzemionka, a także wskaźniki pH, które wskazują stopień zużycia granulatu. W formie przeznaczonej na sprzedaż ma ono formę ciała stałego – granulatu o początkowo białym kolorze, który wraz ze zużyciem zmienia kolor na fioletowy. 

Właściwości wapna sodowego

Wapno sodowane bardzo łatwo pochłania wilgoć z powietrza – jest materiałem higroskopijnym. Przepuszcza także wilgoć i ciepło. Jest również bakteriostatyczne, to znaczy hamuje rozwój bakterii i mikroorganizmów. Przede wszystkim jednak jest to doskonały pochłaniacz CO2, co sprawia, że jest to kluczowa substancja w działaniach wszelkiego rodzaju aparatów tlenowych medycznych lub nurkowych. 

 

Zastosowanie wapna sodowanego

Wapno sodowane jest niezwykle użyteczne i wykorzystuje się je w wielu obszarach. Wyróżnić można: 

• akwarystykę – dzięki wapnu sodowanemu można skutecznie ograniczyć ilość CO2 w akwarium, co umożliwia hodowlę wielu gatunków ryb, a także przyczynia się do lepszych warunków życia także ryb tolerujących neutralne pH,

• nurkowanie – wapno umożliwia absorpcję CO2 w aparatach tlenowych niezbędną do prawidłowego oddychania (dotyczy nurkowania rekreacyjnego oraz służb ratowniczych)
• wojskowość – wapno sodowane używane jest w chemicznych generatorach tlenu w łodziach podwodnych;

SPRAWDŹ:  Najlepsze akcesoria erotyczne dla początkujących

• górnictwo podziemne (w zakresie klimatyzacji atmosfery).

Wapno sodowane w medycynie

Być może najważniejsze swoje zastosowanie wapno sodowane znajduje w medycynie, konkretnie zaś w dziedzinie anestezjologii. Dostępne w większości placówek medycznych aparaty do znieczulania wykorzystują do swojego działania wapno sodowane, które działa jako pochłaniacz dwutlenku węgla przy każdym cyklu krążenia gazów anestetycznych. Wapno sodowane jest więc produktem potrzebnym w klinikach medycznych, szpitalach, zakładach weterynaryjnych czy aptekach. 

Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska

Redaktorka z pasją do tematów związanych z medycyną alternatywną i holistycznym podejściem do zdrowia. Bada wpływ terapii naturalnych na poprawę jakości życia. Prywatnie praktykuje jogę i medytację.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *