Wizyta u urologa. Kiedy powinniśmy się wybrać na konsultacje

Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Schorzenia dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niestety panowie znacznie rzadziej odwiedzają specjalistę w razie problemów z układem moczowym. Mężczyźni wstydzą się badań, bagatelizują je i ignorują. To sprawia, że choroba może się pogłębić. USG jąder może dać cenne informacje o tym, co nam dolega. Urolog to specjalista z doświadczeniem i wiedzą. Pomaga on w małoinwazyjnym leczeniu wielu schorzeń układu moczowo-płciowego. Kiedy wybrać się do urologa? Czego dotyczy USG układu moczowego? O czym warto wiedzieć? Jakich problemów nie możemy bagatelizować?

Urolog Toruń

Urolog w Toruniu oferuje kompleksowe rozwiązania, które mają za zadanie wykrywać różnorodne schorzenia u panów. Kompleksową pomoc znajdziemy na stronie www.citomed.plNa samym początku warto pamiętać o profilaktyce. Do urologa systematycznie powinni chodzić mężczyźni w wieku 45-50 lat. W tym czasie wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Regularne USG układu moczowego pozwoli spać spokojnie. Jakie badania mogą zostać dodatkowo zlecone? Specjalista zleca wykonanie badań krwi, per rectum, czy USG jąder. Pozwalają one wykryć wszelkie zmiany we wczesnym stadium i szybko wdrożyć leczenie. Jeśli w naszej rodzinie występowały przypadki nowotworu prostaty, na badania profilaktyczne warto zgłaszać się po ukończeniu 35 roku życia.

 

Kiedy udać się do specjalisty?

Konsultacja urologiczna jest konieczna wtedy, gdy mężczyzna ma kłopoty z oddawaniem moczu. Urolog służy pomocą panom w każdym wieku. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, trzeba skorzystać z wizyty u urologa. Objawy mogą być następujące:

 

  • krew w moczu,
  • parcie naglące,
  • częste oddawanie moczu,
  • szczypanie i ból podczas mikcji,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • uczucie niepełnego oddania moczu itp.

To wskazówka dla mężczyzny, że mogło dojść do zakażenia układu moczowego lub łagodnego rozrostu prostaty. Gruczoł ten rozrasta się wraz z wiekiem, dlatego u starszych mężczyzn mogą pojawić się różne niepokojące sygnały. Dotyczą one także przedwczesnego wytrysku i zaburzeń erekcji. Łagodny przerost prostaty można leczyć farmakologicznie. Niekiedy konieczne są z kolei zabiegi chirurgiczne, wykonywane metodą laparoskopową lub tradycyjną. Ostateczność to prostatektomia, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego. Urolog stawia szybką  diagnozę, która może nam uratować życie.

Schorzenia układu moczowo-płciowego

Istnieje kilka poważniejszych schorzeń, które wymagają konsultacji urologicznej. Przykładem jest stulejka. Jest to dosyć powszechny defekt anatomiczny, który uniemożliwia prawidłowe odprowadzenie z żołędzi prącia. Niektórzy mężczyźni korzystają z zabiegów podcięcia wędzidełka prącia. Wędzidełko to cienki fałd skórny, który łączy napletek z żołędzią prącia. Zazwyczaj przyczepia się ono poniżej ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Dysfunkcje w tym obrębie wymagają pomocy urologa.

Urolog Toruń zajmuje się leczeniem wodniaka jądra. Okazuje się, że wodniak jądra jest pewnym rodzajem torbieli, wypełnionej płynem surowiczym w obrębie osłonki jądra. Prowadzi ona do powiększenia objętości moszny. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zwiększone wydzielanie płynu surowiczego lub nieprawidłowe wchłanianie płynu. Pamiętajmy o tym, że schorzenie może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Pomoc specjalisty jest nieoceniona.

 

 

 

Katarzyna Wiśniewska

Katarzyna Wiśniewska

Redaktorka z pasją do tematów związanych z medycyną alternatywną i holistycznym podejściem do zdrowia. Bada wpływ terapii naturalnych na poprawę jakości życia. Prywatnie praktykuje jogę i medytację.

Artykuły: 71

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *