Wrodzone wady wzroku u dzieci. Jak je leczyć?
Przyczyną wrodzonych wad wzroku u dzieci mogą być geny bądź też pojawiają się one na skutek problemów w ciąży. Nie zawsze możliwe jest zapobieganie, natomiast konieczne jest leczenie. Tutaj najwięcej zależy od rodziców, którzy powinni obserwować swoje dzieci, a w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów udać się do lekarza specjalisty. Jeżeli konieczne jest leczenie chirurgiczne, a zależy Państwu na czasie, to najlepiej zdecydować się na prywatną klinikę okulistyczną.
Zaćma u dzieci
Niestety nawet noworodki mogą cierpieć na zaćmę, czyli zmętnienie soczewki oka. Szczególnie narażone są na nią wcześniaki. Jak pokazują badania większe prawdopodobieństwo występuje także u dzieci których matki podczas ciąży przeszły różyczkę, cytomegalię bądź też toksoplazmozę. Choroba może dotyczyć jednego oka bądź występować obuocznie. Najczęstszymi objawami jest biała źrenica lub zez. Jeżeli rodzice zauważą niepokojące objawy, czym prędzej powinni udać się do lekarza. Warto wiedzieć, że leczenie jest bardzo skuteczne i przywróci prawidłowe widzenie, choć niestety wymaga operacji.
Jaskra u dzieci
Najczęstszą przyczyną jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w oku, które niestety stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. W tym przypadku bardzo ważna jest szybka diagnoza. Do najczęstszych objawów można zaliczyć powiększanie się gałki ocznej, nagminnie występujący skurcz powiek bądź światłowstręt. Jeżeli rodzice nie zauważą odpowiednio szybko patologii, to starsze dzieci mogą z tego powodu odczuwać już bóle głowy. Jeżeli zauważycie również nadmierne łzawienie oczu, to może być to także symptom jaskry lub niedrożności kanalików łzowych. W zależności od szybkości reakcji i dokonania prawidłowej diagnozy dobiera się odpowiednie leczenie. Na samym początku można podawać leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednak nie zawsze jest ono skuteczne. Wtedy konieczna bywa operacja. Warto wiedzieć, że jej skuteczność jest bardzo wysoka i dziecko może odzyskać niemal 100% widzenie.
Siatkówczak u dzieci
Niestety jedną z najbardziej złośliwych chorób oczu u dzieci jest siatkówczak. Jest to guz złośliwy. Bardzo ważna jest zatem szybka diagnoza, gdyż tylko wtedy można go wyleczyć. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć objawów w postaci poszerzonych źrenic. Ponadto jeżeli pojawia się zez, to absolutnie nie należy liczyć, że sam ustąpi, lecz konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do okulisty. Najczęstszym symptomem jest biała źrenica, którą często można uchwycić na zdjęciach. Jeżeli macie jakiekolwiek podejrzenia, to zdecydowanie lepiej udać się do lekarza niż czekać na rozwój choroby. Tak naprawdę nie można zapobiegać siatkówczakom, gdyż często mają one podłoże genetyczne. Warto wiedzieć, że leczenie nie należy do łatwych. Bardzo często stosuje się radioterapię miejscową. Można także zastosować metodę selektywnej chemioterapii dotętniczej. Niestety czasami bywa konieczne usunięcie całej gałki ocznej, aby zapobiec potencjalnym przerzutom.
Zez u noworodka
Jedną z częściej występujących nieprawidłowości jest zez. Oczywiście bywa, że jest to całkiem naturalne zjawisko, gdyż mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych dopiero się rozwijają. Ogólnie przyjmuje się, że zez występujący do 3 miesiąca życia nie wymaga specjalnego leczenia, gdyż powinien minąć samoczynnie. Jednak jeżeli po 3 miesiącu nadal się utrzymuje, konieczna jest wizyta u specjalisty. Bądźmy jednak szczerzy, jeżeli występują jakiekolwiek nieprawidłowości, to zdecydowanie lepiej jak najszybciej udać się do lekarza, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W leczeniu zeza najczęściej stosuje się ćwiczenia ortoptyczne. Jeżeli nie są one skuteczne, to często konieczna bywa operacja.
Jest wiele chorób oczu, które mogą wystąpić już u bardzo małych dzieci. Na szczęście w przypadku większość z nich lekarze mogą zaoferować skuteczne leczenie. Czasami wystarczy zwykła farmakologia i ćwiczenia mięśni oczu. Jednak często konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Tutaj polecamy Wam skorzystanie z usług prywatnej kliniki okulistycznej.