Zdrowe napoje energetyczne – czy istnieją?

Zdrowe napoje energetyczne – czy istnieją?

Napoje energetyczne reklamowane są w telewizji od wielu lat i ma to miejsce coraz częściej. Eksperci wskazują na ich negatywny wpływ na rozwój dzieci, jednak osoby występujące w reklamach przekonują o tym, iż są wyłącznie zdrowymi dawkami w puszkach lub butelkach. Po środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego sięgają najczęściej osoby dorosłe, które nie wysypiają się i nie mają czasu na zrobienie sobie kawy. Po pierwsze – napoje energetyczne bardzo szybko się wchłaniają i działają błyskawicznie.

Poza samą kofeiną znaną z nasion kawowca energetyki są nierzadko wzbogacane dodatkowymi substancjami, takimi jak ekstrakt z guarany, tauryna lub inozytol. Z każdym rokiem na rynku przybywa napojów energetycznych o bardziej zróżnicowanym składzie, które wypierają wszystkie klasyczne, cechujące się niemal zawsze takim samym smakiem.

Jednak czy energy drink może być zdrowy? Badania wskazują, iż zbyt częste spożywanie kofeiny może narazić na choroby serca, jednak z drugiej strony zalecana jest osobom, które muszą utrzymać trzeźwość umysłu. Czy istnieją zatem zdrowe energetyki?

Skład napojów energetycznych – produkt produktowi nie równy

Podobnie jak kawa, napoje energetyczne zawierają duże dawki kofeiny, które niekiedy są naprawdę skoncentrowane. Co prawda nic nie przebije w tej kwestii espresso, jednak należy wziąć pod uwagę także fakt, iż napojów energetycznych pije się zwykle objętościowo więcej niż kawy. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zawartość kofeiny. Bezpieczne dla większości osób produkty sprzedawane są w niewielkich puszkach, a ilość tej substancji nie przekracza w nich 32 mg/100 ml. Taka dawka jest w stanie przywrócić bystrość umysłu i chęć do działania większości osób. Napoje energetyczne są często także wzbogacane rozmaitymi ekstraktami roślinnymi.

Warto zwrócić uwagę na zawartość ekstraktu z guarany, który u wrażliwych osób ze względu na dodatkową zawartość kofeiny może wywołać nadciśnienie i kołatanie serca. Można spotkać się z energetykami zawierającymi także drogocenny różeniec górski oraz wiele innych roślin o działaniu adaptogennym. Niektóre napoje energetyczne są naprawdę bogate w zdrowotne ekstrakty, w takim stopniu, iż ich ilość przekracza niekiedy dawki w tańszych suplementach z apteki. To czy napoje energetyczne nie wywierają złego wpływu na zdrowie, zależy także w dużym stopniu od osobistych predyspozycji.

Kto powinien unikać, a kto może pić napoje energetyczne?

Po środki specjalnego zastosowania żywieniowego zawierające w swoim składzie kofeinę nie mogą sięgać przede wszystkim osoby z chorym układem sercowo-naczyniowym. Skoncentrowana dawka tej substancji mogłaby spowodować błyskawiczny wzrost ciśnienia, co stanowi niebezpieczną sytuację. Energetyki zalecane są natomiast wszystkim osobom, które danego dnia nie zdążyły się wyspać i nie mogą zrezygnować z codziennej rutyny.

Napoje energetyczne potrafią bardzo szybko orzeźwić umysł i poprawić koncentrację, jednak ich użycie nie powinno mieć miejsca każdego dnia. Regularne spożywanie energetyków może nie tylko źle wpłynąć na kondycję serca, jednak także może być źródłem uzależnienia od kofeiny. Ponadto regularnie niewysypiające się osoby nie mogą stosować tych środków w zastępstwie snu, ponieważ w zasadzie eksploatują one mózg i pozwalają chwilowo przekroczyć granice zmęczenia.

Kiedy warto sięgnąć po napoje energetyczne?

Jeśli w tygodniu zdarza się zarwać nockę, energetyk może stanowić takiego dnia zbawienie. Przede wszystkim maskuje on uczucie zmęczenia i pozwala zachować koncentrację mimo przemęczenia mózgu. Po środki tego typu mogą sięgać zarówno pracownicy fizyczni, jak i biurowi, którzy potrzebują nagłego przypływu energii. Zaleca się picie maksymalnie jednego napoju energetyczne na dwa do kilku dni. Zbyt częste zażywanie roztworu kofeiny może spowodować wypłukiwanie minerałów z ciała.

Wartościowe pozycje w składach napojów energetycznych

Dokonując zakupu środków tego typu, warto dokładnie czytać skład znajdujący się na odwrocie puszki lub butelki. Niektóre napoje energetyczne są wolne od środków konserwujących oraz są słodzone naturalnymi słodzikami, takimi jak stewia. Warto szukać energetyków, które zawierają w sobie ekstrakty roślinne. Niekiedy pozwalają one producentom na obniżenie zawartości kofeiny, ponieważ także wykazują właściwości stymulujące.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij