Ze zgagą zmaga się wielu ludzi. To nieprzyjemne pieczenie w przełyku może być wynikiem niezdrowego stylu życia albo objawem poważnej choroby. Chcąc skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością, warto poznać jej przyczyny oraz sposoby leczenia.
Czym jest zgaga?
Objawia się uczuciem sprawiającego ból pieczenia – zwykle w przełyku, ale czasem również w okolicach mostka. Przyczyną tej dolegliwości jest refluks żołądkowy-przełykowy, o którym mówi się wtedy, kiedy kwaśny sok żołądkowy cofa się z żołądka do przełyku. W przypadłości takiej jak zgaga leczenie bywa niezbędne.
Jakie są jej przyczyny?
Najczęstszą przyczyną zgagi jest wspomniany już refluks żołądkowo-przełykowy. To jednak nie jedyny czynnik mogący powodować tę dolegliwość. Warto zaznaczyć, że jeśli pojawia się zgaga leki mogą skutecznie pomóc, bez względu na powód wystąpienia objawów.
- Wrzody żołądka lub dwunastnicy – w pierwszym przypadku pojawia się, kiedy jest się na czczo bądź przed jedzeniem, a w drugim – po upływie ok. godziny od zjedzenia posiłku.
- Niestrawność – zwykle jest wynikiem przejedzenia bądź niedokładnego, szybkiego przeżucia pokarmu, w wyniku czego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
- Ciąża – zgaga w ciąży to częsta dolegliwość. Wynika z tego, że organizm ciężarnej kobiety produkuje dużo progesteronu i estrogenów.
- Leki – dolegliwość mogą powodować antybiotyki i leki z kwasem acetylosalicylowym.
- Niezdrowy tryb życia – pieczenie w przełyku może być także wynikiem niezdrowych nawyków. Pieczenie po alkoholu czy paleniu papierosów to popularne zjawisko.
Zgaga: leczenie i zapobieganie
Zgadze można próbować zapobiegać, przestrzegając kilku zasad. Należy stosować zbilansowaną dietę, w której ogranicza się niezdrowe tłuszcze i napoje gazowane. Pokarmy mogące nasilać dolegliwości to również: płyny zawierające kofeinę, czekolada, orzeszki ziemne, cytrusy, ostre przyprawy. W ramach działań profilaktycznych należy utrzymywać prawidłową wagę ciała i nie nosić obcisłych ubrań.
Zgaga a domowe sposoby – czy są skuteczne?
Niestety, mimo odpowiedniego zapobiegania, dolegliwość i tak może się pojawić. Do domowych, acz niezbyt skutecznych sposobów leczenia można zaliczyć te opisane przy zapobieganiu. W przypadku jedzenia warto stosować się do zasady ,,mało, a często”, czyli jeść odpowiednio często, ale przyjmować małe porcje pokarmu. Należy rzucić palenie i zdecydowanie ograniczyć spożywanie alkoholu, napojów z kofeiną. Jeśli kogoś męczy zgaga w nocy, powinien spać na lewym boku i zadbać o delikatne uniesienie głowy podczas znajdowania się w pozycji leżącej. W takiej sytuacji warto unikać jedzenia niedługo przed snem – ostatni posiłek najlepiej spożyć ok. 3 godziny przed położeniem się do łóżka.
Jak dobrać dietę, aby zmniejszyć dolegliwość?
Dobrym uzupełnieniem diety w przypadku zgagi będą herbatki ziołowe, na przykład z kminku, kopru włoskiego lub imbiru. Zdolność neutralizowania kwasów żołądkowych ma guma do żucia bez cukru. Pomocna okaże się także ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Nie można zapominać jednak o tym, że dieta i domowe sposoby nie są wystarczająco efektywne w łagodzeniu dolegliwości – należy stosować odpowiednie leki.
Leki na zgagę- czym się kierować?
Profesjonalne leki na zgagę to najskuteczniejsza pomoc z walce z tą bolesną przypadłością. Zawierają bezpieczne substancje o sprawdzonym działaniu. Szybko eliminują dolegliwości, a ich regularne stosowanie może przyczyniać się do zmniejszenia nadkwaśności żołądka. Warto zaznaczyć, iż wiele leków jest dostępnych bez recepty.
Pieczenie w przełyku i inne objawy odbierają przyjemność z jedzenia i negatywnie wpływają na samopoczucie. Pragnąc jak najszybciej pozbyć się dokuczliwego pieczenia, nie warto próbować domowych sposobów. Najlepiej sięgnąć po profesjonalne leki.