Zgaga - co to jest i jak się jej pozbyć

Zgaga – co to jest i jak się jej pozbyć?

Ze zgagą zmaga się wielu ludzi. To nieprzyjemne pieczenie w przełyku może być wynikiem niezdrowego stylu życia albo objawem poważnej choroby. Chcąc skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością, warto poznać jej przyczyny oraz sposoby leczenia.

Czym jest zgaga?

Objawia się uczuciem sprawiającego ból pieczenia – zwykle w przełyku, ale czasem również w okolicach mostka. Przyczyną tej dolegliwości jest refluks żołądkowy-przełykowy, o którym mówi się wtedy, kiedy kwaśny sok żołądkowy cofa się z żołądka do przełyku. W przypadłości takiej jak zgaga leczenie bywa niezbędne.

Jakie są jej przyczyny?

Najczęstszą przyczyną zgagi jest wspomniany już refluks żołądkowo-przełykowy. To jednak nie jedyny czynnik mogący powodować tę dolegliwość. Warto zaznaczyć, że jeśli pojawia się zgaga leki mogą skutecznie pomóc, bez względu na powód wystąpienia objawów.

  • Wrzody żołądka lub dwunastnicy – w pierwszym przypadku pojawia się, kiedy jest się na czczo bądź przed jedzeniem, a w drugim – po upływie ok. godziny od zjedzenia posiłku.
  • Niestrawność – zwykle jest wynikiem przejedzenia bądź niedokładnego, szybkiego przeżucia pokarmu, w wyniku czego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
  • Ciąża – zgaga w ciąży to częsta dolegliwość. Wynika z tego, że organizm ciężarnej kobiety produkuje dużo progesteronu i estrogenów.
  • Leki – dolegliwość mogą powodować antybiotyki i leki z kwasem acetylosalicylowym.
  • Niezdrowy tryb życia – pieczenie w przełyku może być także wynikiem niezdrowych nawyków. Pieczenie po alkoholu czy paleniu papierosów to popularne zjawisko.

Zgaga: leczenie i zapobieganie

Zgadze można próbować zapobiegać, przestrzegając kilku zasad. Należy stosować zbilansowaną dietę, w której ogranicza się niezdrowe tłuszcze i napoje gazowane. Pokarmy mogące nasilać dolegliwości to również: płyny zawierające kofeinę, czekolada, orzeszki ziemne, cytrusy, ostre przyprawy. W ramach działań profilaktycznych należy utrzymywać prawidłową wagę ciała i nie nosić obcisłych ubrań.

Zgaga a domowe sposoby – czy są skuteczne?

Niestety, mimo odpowiedniego zapobiegania, dolegliwość i tak może się pojawić. Do domowych, acz niezbyt skutecznych sposobów leczenia można zaliczyć te opisane przy zapobieganiu. W przypadku jedzenia warto stosować się do zasady ,,mało, a często”, czyli jeść odpowiednio często, ale przyjmować małe porcje pokarmu. Należy rzucić palenie i zdecydowanie ograniczyć spożywanie alkoholu, napojów z kofeiną. Jeśli kogoś męczy zgaga w nocy, powinien spać na lewym boku i zadbać o delikatne uniesienie głowy podczas znajdowania się w pozycji leżącej. W takiej sytuacji warto unikać jedzenia niedługo przed snem – ostatni posiłek najlepiej spożyć ok. 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Jak dobrać dietę, aby zmniejszyć dolegliwość?

Dobrym uzupełnieniem diety w przypadku zgagi będą herbatki ziołowe, na przykład z kminku, kopru włoskiego lub imbiru. Zdolność neutralizowania kwasów żołądkowych ma guma do żucia bez cukru. Pomocna okaże się także ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Nie można zapominać jednak o tym, że dieta i domowe sposoby nie są wystarczająco efektywne w łagodzeniu dolegliwości – należy stosować odpowiednie leki.

Leki na zgagę- czym się kierować?

Profesjonalne leki na zgagę to najskuteczniejsza pomoc z walce z tą bolesną przypadłością. Zawierają bezpieczne substancje o sprawdzonym działaniu. Szybko eliminują dolegliwości, a ich regularne stosowanie może przyczyniać się do zmniejszenia nadkwaśności żołądka. Warto zaznaczyć, iż wiele leków jest dostępnych bez recepty.

Pieczenie w przełyku i inne objawy odbierają przyjemność z jedzenia i negatywnie wpływają na samopoczucie. Pragnąc jak najszybciej pozbyć się dokuczliwego pieczenia, nie warto próbować domowych sposobów. Najlepiej sięgnąć po profesjonalne leki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij