4 oczywiste zasady bezpiecznej jazdy rowerowej

Z każdym rokiem przybywa rowerzystów na polskich ulicach. Jazda rowerowa jest od jakiegoś czasu szalenie modna. To łatwy i przyjemny sposób na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, który jednocześnie pozwala na znaczną oszczędność czasu oraz uniknięcie niepotrzebnych frustracji.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym Rowerzysta

Nie ma konieczności stania w korkach, gdy na dwóch kółkach można sprawnie przejechać przez miasto, także w godzinach szczytu. Tym bardziej, że nawet w tych mniejszych miejscowościach zostały utworzone drogi rowerowe. Nie jest to więc luksus zarezerwowany tylko dla mieszkańców większych aglomeracji.

Wiele osób zakupiło już na to konto dobre rowery szosowe. Warto jednak wspomnieć, że mimo licznych udogodnień tworzonych z myślą o miłośnikach jazdy na rowerze, nie wolno zapominać o podstawach, które przekładają się na jej komfort oraz bezpieczeństwo.

To temat, na który zostało powiedziane już chyba wszystko. A mimo to nadal odnotowuje się niepokojąco dużą liczbę kolizji oraz wypadków z udziałem rowerzystów. Może warto po raz kolejny wspomnieć o kilku kwestiach, które w kontekście obecności rowerzystów na drodze mają kluczowe znaczenie. Oto 4 oczywiste zasady jazdy rowerowej.

Regularne przeglądy

To ten element, który pomija wielu rowerzystów. Część spośród nich zwyczajnie o nim zapomina, pozostali zaś świadomie go lekceważą. No bo jeśli rower jest nowy, to po co w nim grzebać. Skoro wszystko działa sprawnie nie ma powodu, żeby naprawiać dobry sprzęt. Z rowerem sprawa przedstawia się podobnie jak z samochodem. Nawet jeśli nic niepojącego się z nim nie dzieje, to i tak chociaż raz na sezon należy zafundować mu gruntowny przegląd.

Ci, którzy nie potrafią lub nie mają czasu, aby wykonać go samodzielnie, mogą skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów. Nie jest to duży wydatek i na ogół taki fachowy serwis nie trwa długo. Warto nabrać dobrego nawyku i oddawać rowery szosowe do przeglądu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wówczas, gdy tylko pojawi się sprzyjająca pogoda, spokojnie można będzie rozpocząć jazdę, bez zbędnej zwłoki.

Widoczność na drodze

Posiadanie sprawnych świateł nie jest kwestią opcjonalną. Taki obowiązek nakładają na wszystkich rowerzystów przepisy kodeksu ruchu drogowego, w myśl których każdy rower powinien być wyposażony w białe światło pozycyjne na przedzie oraz czerwone światło odblaskowe i czerwone pozycyjne z tyłu. Ci bardziej roztropni zaopatrują się również w odblaski lub kamizelki.

Wśród fanów jazdy na rowerze często pokutuje przekonanie, że to już przesada, bo światła w zupełności wystarczą. W kwestiach bezpieczeństwa odrobina nadgorliwości nikomu nie zaszkodzi. Tylko dobrze oświetlone rowery szosowe są widoczne dla kierowców samochodów na drogach. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, gdy szybko zapada zmrok.

Przepisy ruchu drogowego

Ich znajomość to absolutna podstawa. Tym bardziej, że tych które dotyczą jazdy rowerowej wcale nie ma zbyt wiele. Ale przestrzeganie ich to zupełnie inna historia. Wielu rowerzystów nie uprzedza pozostałych uczestników ruchu drogowego o manewrach, które planują wykonać, bądź sygnalizuje je zbyt późno, co często skutkuje niebezpiecznymi sytuacjami.

Spora część kierowców niestety nie ma nawyku częstego spoglądania w lusterka, dlatego każdy rowerzysta powinien w trosce o własne bezpieczeństwo zachować czujność. Warto trzymać się blisko prawej strony drogi, nie ścinać zakrętów oraz nie wymuszać pierwszeństwa. Niby oczywiste, a jednak czasem umyka podczas jazdy.

Infrastruktura rowerowa

Wiele osób posiadających dobre, w pełni sprawne rowery szosowe nadal porusza się po chodnikach. W przypadku części rowerzystów jest to z pewnością przyzwyczajenie z dawnych lat. Wielu spośród nich tam czuje się najbardziej bezpiecznie. Chodniki to miejsca, które są przeznaczone dla pieszych, a jeżdżenie po nich na rowerze jest niebezpieczne i może być nawet karane mandatem.

Obecnie infrastruktura rowerowa jest na tyle rozbudowana, że nie ma konieczności korzystania z miejsc dedykowanych dla ruchu pieszego. Tym bardziej, że skoro rozwiązanie zostało wymyślone z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie rowerzystów, to dlaczego nie zrobić z niego użytku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij