Jakie choroby wykrywa gastroskopia?

Nieprawidłowa praca układu pokarmowego może dawać szereg różnego rodzaju objawów. Drobne dolegliwości często nie wydają się pacjentom niepokojące, ponieważ są wiązane z niezdrową dietą lub brakiem aktywności fizycznej. Tymczasem wykonanie gastroskopii zajmuje tylko chwilę i pozwala na wczesne wykrycie wielu niebezpiecznych zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kiedy warto je wykonać?

Gastroskopia — co to za badanie?

Gastroskopia to całkowicie bezpieczne badanie, które polega na wprowadzeniu do przełyku specjalnego przyrządu zwanego endoskopem, aby zdiagnozować lub usunąć patologiczne zmiany występujące w przełyku, żołądku lub dwunastnicy. Endoskop ma wbudowane źródło światła, które oświetla wnętrze, aby specjalista mógł je dokładnie obejrzeć. Urządzenie rejestruje obraz i przekazuje go do monitora zewnętrznego. Na tej podstawie lekarz może ocenić wykryte zmiany i podjąć decyzję o pobraniu próbek do dalszego badania bądź usunięciu ciał obcych i polipów. Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym, choć może powodować dyskomfort związany z mimowolnym odruchem wymiotnym. Cała procedura trwa około 15-30 minut. W szczególnych przypadkach badanie może zostać wykonane w znieczuleniu ogólnym.

Wskazania do gastroskopii — kiedy warto wykonać to badanie?

Pacjenci często bagatelizują objawy ze strony układu pokarmowego, ponieważ nie są w pełni świadomi zagrożeń, jakie mogą ze sobą nieść. Dlatego warto wiedzieć, jakie dolegliwości powinny skłonić pacjenta do niezwłocznego wykonania badanie gastroskopii. Wskazania do przeprowadzenia tej procedury medycznej to przede wszystkim:

  • długo utrzymująca się zgaga,
  • bóle w nadbrzuszu niewiadomego pochodzenia,
  • trudności w przełykaniu,
  • epizod krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • smoliste stolce,
  • częste nudności, wymioty i odbijanie bez wyraźnej przyczyny,
  • nagła utrata masy ciała i brak apetytu,
  • dodatni wynik na krew utajoną w kale,
  • długotrwała biegunka.
SPRAWDŹ:  Czy można samodzielnie wyleczyć się z alkoholizmu?

Wymienione objawy każdorazowo powinny pacjenta zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Niektóre z opisanych dolegliwości mogą być również wskazaniem do wykonania badania kolonoskopii. Oba badania mają dużą wartość diagnostyczną. Jeśli wykonasz je odpowiednio wcześnie, szybko poznasz diagnozę, co może przyspieszyć proces leczenia, a nawet uratować Twoje życie.

Jakie choroby może wykryć gastroskopia?

Badanie gastroskopii jest często przeprowadzane w ramach profilaktyki i rozpoznawania nowotworów żołądka i przełyku. Dużą zaletą tej metody jest możliwość wykrycia potencjalnie niebezpiecznych zmian w bardzo wczesnym stadium. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Prawidłowo wykonana gastroskopia umożliwia:

  • wykrycie zmian nowotworowych i pobranie wycinka do badań histopatologicznych,
  • diagnostykę różnego rodzaju nieprawidłowości anatomicznych,
  • dokładną ocenę morfologiczną błony śluzowej,
  • wykrycie chorób zapalnych o charakterze bakteryjnym, wirusowym, lub grzybiczym,
  • wykrycie żylaków przełyku,
  • wykrycie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
  • wykrycie refluksu przełykowo-żołądkowego lub przełyku Barreta,
  • wykrycie ciała obcego,
  • wykrycie celiakii,
  • diagnostykę zapalenia błony śluzowej przełyku i żołądka.

Warto podkreślić, że gastroskopia jest obecnie jednym z najnowocześniejszych badań. Przy pomocy endoskopu specjalista może nie tylko rozpoznać chorobę, ale także przeprowadzić niektóre zabiegi. Na ten moment nie ma metody, która mogłaby w pełni zastąpić badanie gastroskopii. Istnieją natomiast badania uzupełniające takie jak badanie radiologiczne z papką barytową, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Badanie gastroskopii — gdzie można je wykonać?

Gastroskopię warto wykonać w renomowanej klinice, gdzie pacjent zostanie otoczony profesjonalną opieką. Zarówno badanie gastroskopii, jak i badanie kolonoskopii są przeprowadzane w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach. Jest to miejsce, w którym pracuje wielu wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim stażem. Procedury medyczne są przeprowadzane w komfortowych warunkach oraz przy użyciu nowoczesnego sprzętu. W Klinice chirurgii Mazan w Katowicach pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm, dyskrecję i przyjazną atmosferę.

SPRAWDŹ:  Zalety szybkich testów diagnostycznych - jak oszczędzają czas i życie

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego zawsze powinny wzbudzać Twoją czujność. Jeśli pomimo zmiany diety problemy dalej się utrzymują, koniecznie skonsultuj je ze specjalistą. Badanie gastroskopii nie zajmuje dużo czasu i może wywoływać jedynie drobny dyskomfort. Dzięki niemu dowiesz się, co Ci dolega i będziesz mógł natychmiast rozpocząć adekwatne leczenie.

Ewelina Szymańska

Ewelina Szymańska

Dziennikarka medyczna z doświadczeniem w opisywaniu nowoczesnych metod leczenia i technologii medycznych. Interesuje się telemedycyną i jej wpływem na dostępność opieki zdrowotnej. W wolnym czasie organizuje webinary edukacyjne dla pacjentów.

Artykuły: 60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *