Jakie choroby wykrywa gastroskopia?

Nieprawidłowa praca układu pokarmowego może dawać szereg różnego rodzaju objawów. Drobne dolegliwości często nie wydają się pacjentom niepokojące, ponieważ są wiązane z niezdrową dietą lub brakiem aktywności fizycznej. Tymczasem wykonanie gastroskopii zajmuje tylko chwilę i pozwala na wczesne wykrycie wielu niebezpiecznych zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kiedy warto je wykonać?

Gastroskopia — co to za badanie?

Gastroskopia to całkowicie bezpieczne badanie, które polega na wprowadzeniu do przełyku specjalnego przyrządu zwanego endoskopem, aby zdiagnozować lub usunąć patologiczne zmiany występujące w przełyku, żołądku lub dwunastnicy. Endoskop ma wbudowane źródło światła, które oświetla wnętrze, aby specjalista mógł je dokładnie obejrzeć. Urządzenie rejestruje obraz i przekazuje go do monitora zewnętrznego. Na tej podstawie lekarz może ocenić wykryte zmiany i podjąć decyzję o pobraniu próbek do dalszego badania bądź usunięciu ciał obcych i polipów. Gastroskopia nie jest badaniem bolesnym, choć może powodować dyskomfort związany z mimowolnym odruchem wymiotnym. Cała procedura trwa około 15-30 minut. W szczególnych przypadkach badanie może zostać wykonane w znieczuleniu ogólnym.

Wskazania do gastroskopii — kiedy warto wykonać to badanie?

Pacjenci często bagatelizują objawy ze strony układu pokarmowego, ponieważ nie są w pełni świadomi zagrożeń, jakie mogą ze sobą nieść. Dlatego warto wiedzieć, jakie dolegliwości powinny skłonić pacjenta do niezwłocznego wykonania badanie gastroskopii. Wskazania do przeprowadzenia tej procedury medycznej to przede wszystkim:

 • długo utrzymująca się zgaga,
 • bóle w nadbrzuszu niewiadomego pochodzenia,
 • trudności w przełykaniu,
 • epizod krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • smoliste stolce,
 • częste nudności, wymioty i odbijanie bez wyraźnej przyczyny,
 • nagła utrata masy ciała i brak apetytu,
 • dodatni wynik na krew utajoną w kale,
 • długotrwała biegunka.

Wymienione objawy każdorazowo powinny pacjenta zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Niektóre z opisanych dolegliwości mogą być również wskazaniem do wykonania badania kolonoskopii. Oba badania mają dużą wartość diagnostyczną. Jeśli wykonasz je odpowiednio wcześnie, szybko poznasz diagnozę, co może przyspieszyć proces leczenia, a nawet uratować Twoje życie.

Jakie choroby może wykryć gastroskopia?

Badanie gastroskopii jest często przeprowadzane w ramach profilaktyki i rozpoznawania nowotworów żołądka i przełyku. Dużą zaletą tej metody jest możliwość wykrycia potencjalnie niebezpiecznych zmian w bardzo wczesnym stadium. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Prawidłowo wykonana gastroskopia umożliwia:

 • wykrycie zmian nowotworowych i pobranie wycinka do badań histopatologicznych,
 • diagnostykę różnego rodzaju nieprawidłowości anatomicznych,
 • dokładną ocenę morfologiczną błony śluzowej,
 • wykrycie chorób zapalnych o charakterze bakteryjnym, wirusowym, lub grzybiczym,
 • wykrycie żylaków przełyku,
 • wykrycie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
 • wykrycie refluksu przełykowo-żołądkowego lub przełyku Barreta,
 • wykrycie ciała obcego,
 • wykrycie celiakii,
 • diagnostykę zapalenia błony śluzowej przełyku i żołądka.

Warto podkreślić, że gastroskopia jest obecnie jednym z najnowocześniejszych badań. Przy pomocy endoskopu specjalista może nie tylko rozpoznać chorobę, ale także przeprowadzić niektóre zabiegi. Na ten moment nie ma metody, która mogłaby w pełni zastąpić badanie gastroskopii. Istnieją natomiast badania uzupełniające takie jak badanie radiologiczne z papką barytową, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Badanie gastroskopii — gdzie można je wykonać?

Gastroskopię warto wykonać w renomowanej klinice, gdzie pacjent zostanie otoczony profesjonalną opieką. Zarówno badanie gastroskopii, jak i badanie kolonoskopii są przeprowadzane w Klinice chirurgii Mazan w Katowicach. Jest to miejsce, w którym pracuje wielu wykwalifikowanych specjalistów z wieloletnim stażem. Procedury medyczne są przeprowadzane w komfortowych warunkach oraz przy użyciu nowoczesnego sprzętu. W Klinice chirurgii Mazan w Katowicach pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm, dyskrecję i przyjazną atmosferę.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego zawsze powinny wzbudzać Twoją czujność. Jeśli pomimo zmiany diety problemy dalej się utrzymują, koniecznie skonsultuj je ze specjalistą. Badanie gastroskopii nie zajmuje dużo czasu i może wywoływać jedynie drobny dyskomfort. Dzięki niemu dowiesz się, co Ci dolega i będziesz mógł natychmiast rozpocząć adekwatne leczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij