Tauryna i guarana – czy działają pobudzająco?

Tauryna i guarana są środkami najczęściej dodawanymi do produktów takich jak napoje energetyczne. Dodaje się je również do wielu suplementów odchudzających i stabilizujących metabolizm. Obie te substancje są z reguły bezpieczne dla konsumentów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Freshdrink

Warto jednak pamiętać, że zarówno guarana jak i tauryna zawierają właściwości, które pobudzają o wiele bardziej niż filiżanka kawy, dlatego należy uważać z ich nadmierną ilością.

Guarana

Guarana w swoim składzie ma duże ilości kofeiny. Energy drinki to tylko jeden z wielu produktów, do których używa się ziarna tej rośliny, której pełna nazwa to paulinia cupana. Guarana ma właściwości silnie pobudzające, dlatego często stosuje się ją w różnorodnych suplementach.

Już w niewielkiej ilości guarana może zniwelować uczucie zmęczenia oraz poprawić zdolność koncentracji i zapamiętywania przez usprawnienie pracy układu nerwowego. Jak wspomniane zostało wyżej, guarana jak i również tauryna dodawane są do suplementów odchudzających – guarana przyczynia się do przyśpieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Przypuszcza się, że guarana może mieć właściwości psychostymulujące oraz przeciwnowotworowe, jednak żadne badania jeszcze nie potwierdziły tych przypuszczeń. Dzięki swoim właściwościom, guarana może poprawić odporność. Warto stosować ten środek również w przypadku stanów depresyjnych czy obniżonego samopoczucia.

Dzienna dawka guarany powinna wynosić od 50 do 75 mg. Przed jej zastosowaniem warto również pochylić się nad przeciwwskazaniami dotyczącymi stosowania tej substancji. Nie mogą zażywać jej kobiety w ciąży lub karmiące piersią a także osoby mające problemy z sercem.

Tauryna

Tauryna należy do grupy aminokwasów biogennych. Największe ilości tej substancji znajdziemy w mięsie a także w produktach mlecznych. Pełne jej są również napoje energetyczne. Taurynę bardzo chętnie do swojej suplementacji włączają osoby, które regularnie odwiedzają siłownię. Warto ją stosować szczególnie w czasie cyklu kreatynowego, ponieważ tauryna usprawnia przyswajanie kreatyny przez mięśnie.

W związku z tym tauryna w znacznym stopniu przyczynia się do regeneracji mięśni po znacznym wysiłku fizycznym a także zapobiega ich katabolizacji. Tauryna jest niezbędną substancją do rozwoju mózgu, spełnia ona funkcję neuroprzekaźnika. Ten aminokwas biogenny może też pełnić funkcję substancji detoksykującej, chroni też przed różnorodnymi związkami toksycznymi.

Zastosowanie tauryny obejmuje szeroki zakres dziedzin. Nie tylko popularne energy drinki zawierają w sobie duże ilości tej substancji, ale również na przykład napoje na konferencje, które stosowane są na różnego rodzaju spotkaniach biznesowych w celu pobudzenia uczestniczących w nich osób i zapobiegania uczuciu zmęczenia.

Guarana i tauryna – zastosowanie

Jak już kilkukrotnie zostało wspomniane napoje energetyczne to nie jedyny produkt, do którego produkcji stosuje się podane substancje. Obie te substancje mają również szerokie zastosowanie w medycynie. Tauryna na przykład wykorzystywana jest w przypadku ataków padaczki jako środek uspokajający.

W przemyśle spożywczym zarówno tauryna jak i guarana dodawane są do popularnego napoju Coca Cola. Jako ciekawostkę można podać fakt, że z guarany produkowana jest o wiele większa ilość kofeiny niż z kawy.

Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem tauryny i guarany

Pomimo tego, że guarana i tauryna w wielu produktach występują razem, to odnotowano przypadki, w których połączenie tych substancji przyczyniło się do pojawienia się wielu niepożądanych skutków. W kilku przypadkach zatrzymane zostało krążenie, przez co niektóre kraje wycofały ze sprzedaży napoje energetyczne.

O wiele groźniejsze niż połączenie guarany i tauryny może być dla naszego zdrowia połączenie którejś z tych substancji z alkoholem. Może to skutkować poważnymi problemami z sercem. Stosowanie tauryny i guarany może być niebezpieczne dla osób z nadczynnością tarczycy.

Warto również sprawdzać suplementy, które zawierają guaranę lub taurynę, ponieważ mogą one oprócz nich zawierać wiele szkodliwych substancji.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 190

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *