Co to jest zgaga i jak z nią postępować?
Zgaga to subiektywne odczucie pieczenia za mostkiem. Jest to jeden z objawów choroby refluksowej, ale nie jedyny. Z tego artykułu dowiesz się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jakie mogą być przyczyny pojawienia się zgagi oraz czy są jakieś produkty mogące na nią oddziaływać.
Zgaga – przyczyny
Główną przyczyną jej powstawania jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku. W następstwie kwas solny wraz z enzymami trawiennymi drażni nabłonek przełyku, co wywołuje wspomniane uczucie pieczenia, czy gniecenia w przełyku. Wystąpienie takiej sytuacji jest spowodowane zakłóconą pracą mięśnia zwieracza dolnego przełyku — głównie jego niewydolnością do kurczenia się. Sporadyczne występowanie takich dolegliwości jest fizjologiczne, jednakże przy bardziej zaawansowanej niewydolności tego mięśnia, zgaga będzie pojawiać się częściej, jako objaw choroby refluksowej przełyku. Osoby predysponowane do takiej sytuacji to głównie osoby otyłe, kobiety w ciąży, a także chorzy np. na cukrzycę czy z obecną przepukliną rozworu przełykowego. Również spożywanie niektórych posiłków może być czynnikiem spustowym do wystąpienia refluksu, dlatego warto zadać sobie pytanie, jaka dieta podczas zgagi jest przez nas stosowana.
Objawy refluksu
Oprócz uczucia pieczenia za mostkiem, pojawiającym się głównie po posiłku lub w skutek schylania się, dodatkowymi dolegliwościami może być odbijanie po posiłku czy cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Objawami, które powinny wzbudzić naszą czujność, są zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, spadek masy ciała niepowiązany ze stosowaniem diety czy krwawienie z przełyku. W przypadku, gdy zauważymy u siebie takie symptomy, lekarz z pewnością pogłębi diagnostykę, a także może nam podpowiedzieć, jaka dieta podczas zgagi powinna być przez nas prowadzona przez wzgląd na wszystkie nasze dolegliwości i choroby towarzyszące.
Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi?
Niestety, stworzenie jednej, generalnej listy produktów, których należy unikać, jest niemożliwe. Dla każdej osoby będzie to bardzo indywidualne i samemu trzeba zwrócić uwagę, po jakich posiłkach dochodzi do nasilenia objawów. Jednakże, jeśli zgaga pojawiła się u nas niedawno lub nie jesteśmy do końca pewni, które produkty mogą mieć na to wpływ, poniższa lista produktów, których lepiej unikać może nam służyć jako pewien drogowskaz:
- potrawy tłuste, smażone,
- ciężkostrawne warzywa np. cebula, czosnek,
- pieczywo pełnoziarniste,
- owoce cytrusowe,
- tłusty nabiał np. sery pleśniowe,
- mocna kawa/herbata,
- alkohol,
- potrawy pikantne.
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zgagi, oprócz unikania niektórych produktów, możemy również wprowadzić pewne nawyki, które będą miały korzystny wpływ na niwelowanie objawów:
- spożywanie jasnego pieczywa, gotowanych warzyw,
- picie wody niegazowanej,
- ostatni posiłek na 3 godziny przed snem,
- nieprzejadanie się,
- ograniczenie spożywania płynów bezpośrednio przed w trakcie, a także do 30 minut po posiłku,
- unikanie pozostawania w pozycji leżącej oraz ćwiczeń fizycznych przez minimum 2 godziny po posiłku.
Skuteczne leki
W przypadku, gdy sama zmiana diety jest niewystarczająca, możemy posiłkować się odpowiednimi lekami. Do grupy leków stosowanych w leczeniu refluksu należą głównie leki hamujące wydzielanie kwasu solnego (tzw. IPP — inhibitory pompy protonowej), zobojętniające kwas solny np. sole magnezu, a także leki osłonowe, tworzące pewnego rodzaju tarczę ochronną o neutralnym pH. Do takich leków należy np. dwuwęglan sodu.
To właśnie uciążliwe uczucie pieczenia za mostkiem spowodowane cofaniem się treści z żołądka nazywamy zgagą. Pewne grupy osób, jak np. osoby otyłe mogą być do niej predysponowane. Dobra wiadomość jest taka, że poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i nawyków żywieniowych jesteśmy w stanie zmniejszyć dokuczliwość objawów. W przypadku wystąpienia dodatkowych symptomów warto skonsultować się z lekarzem, który oceni nasilenie stanu zapalnego, a także przepisze nam odpowiednie leki.
undefined