Osobom zmagającym się z wieloma schorzeniami towarzyszą trudności z połykaniem pokarmów, ich trawieniem i prawidłowym metabolizowaniem składników odżywczych. Najczęściej problem ten dotyczy pacjentów onkologicznych, osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie układu pokarmowego oraz seniorów, w przypadku których utrata apetytu stanowi naturalną konsekwencję procesu starzenia się organizmu. Wówczas doskonałym wyborem jest tak zwane żywienie medyczne.
Kiedy warto sięgnąć po żywność medyczną?
Niedostateczna podaż białka, witamin czy minerałów skutkuje niepożądaną utratą wagi i może być groźna dla zdrowia oraz życia pacjenta. Stąd tak niebezpieczna jest utrata apetytu, częste wymioty czy przewlekłe biegunki. Nierzadko objawy te bywają symptomem poważnych chorób, spośród których najgroźniejsze są nowotwory. Niedożywienie w chorobie nowotworowej stwarza szczególne ryzyko dla zdrowia pacjenta, zwłaszcza że źle odżywiony organizm nie jest przygotowany do skutecznej walki z rakiem i podjęcia niezwykle obciążającego leczenia, szczególnie chemioterapii. Stąd w przypadku pacjentów onkologicznych doskonale sprawdzi się żywność medyczna. Jak ważna w leczeniu nowotworów jest dobrze zbilansowana dieta, dowiesz się z artykułu: „Niedożywienie w chorobie nowotworowej – dlaczego jest groźne i jak mu zapobiegać?”.
Żywienie medyczne drogą doustną – najlepsza metoda odżywiania
Sięgając po żywność specjalnego przeznaczenia, na której temat wiele cennych informacji znajdziesz na stronie zywieniemaznaczenie.pl, zapewnisz osobie chorej odpowiednią podaż energii i składników odżywczych. W przypadku pacjentów, których wyniszczony organizm wymaga stosowania wysokoenergetycznej diety, odżywki medyczne wydają się najlepszym wyborem. Jeśli tylko kliniczny stan pacjenta pozwala na żywienie doustne, taka metoda dostarczania do przewodu pokarmowego składników odżywczych jest optymalna. Wraz z preparatami odżywczymi do organizmu trafia niezbędna porcja białka oraz przeciwzapalnych kwasów omega-3.
Żywienie dojelitowe – skuteczna forma dietoterapii
Zdarza się jednak, że doustna podaż pokarmu okazuje się niemożliwa. Wówczas naturalnym wyborem jest żywienie dojelitowe. Polega ono na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego pacjenta specjalnej sondy, za pomocą której do organizmu dostarczane są składniki odżywcze. Wskazaniem do wdrożenia żywienia dojelitowego jest wiele schorzeń. Znajdują się wśród nich choroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzeń połykania bądź wchłaniania żywności, zwężenia przewodu pokarmowego czy stanów zapalnych jelit. Dojelitowe żywienie medyczne stanowi też dobry wybór w okresie pooperacyjnym, w trakcie chemioterapii lub radioterapii oraz w czasie leczenia oparzeń, ran czy owrzodzeń.
Żywienie pozajelitowe – dla pacjentów z dysfunkcjami przewodu pokarmowego
Jeśli przewód pokarmowy chorego nie jest w stanie przyjąć pokarmu, jedynym rozwiązaniem pozostaje żywienie pozajelitowe. Metoda ta polega na wszczepieniu do żyły centralnej lub żył obwodowych na kończynie górnej specjalnego cewnika. Dzięki niemu – z pominięciem przewodu pokarmowego – żywność dostarczana jest do krwioobiegu. W ten sposób do organizmu pacjenta trafiają niezbędne składniki pokarmowe (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i elektrolity), podane w formie łatwo przyswajalnych roztworów.
Bardzo cenny artykuł! Cieszę się, że porusza tak ważny temat żywienia medycznego. To naprawdę pomaga osobom chorym!
Świetny tekst! Myślę, że każda osoba powinna to przeczytać. Żywienie medyczne to coś, co może uratować życie!
Super, że są takie informacje dostępne! Wiedziałam, że dieta jest ważna, ale nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo. Dzięki za podzielenie się!