Cynk i selen – dlaczego są ważne w diecie

Cynk i selen – dlaczego są ważne w diecie?

 

Selen i cynk to pierwiastki, których niedobór w organizmie może prowadzić do groźnych skutków. Za co konkretnie odpowiadają te mikroelementy? Dlaczego są tak istotne dla naszego zdrowia? Dowiedz się z naszego artykułu.

  1. Za co odpowiadają cynk i selen?
  2. Cynk i selen – suplement niezbędny w diecie

 

Za co odpowiadają cynk i selen?

Jak już wspomniano wcześniej, cynk odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Chociaż występuje w ludzkim organizmie w ilościach śladowych, to można go znaleźć w każdej części ciała: w mięśniach, tkankach, kościach i narządach. Jest szczególnie istotny, jeśli chodzi o właściwe działanie układu odpornościowego. To niezastąpiony składnik biorący udział w metabolizmie kości. Jest również konieczny w procesach prawidłowego odczuwania zapachu, smaku oraz widzenia. To także składnik wielu istotnych enzymów, które zabezpieczają organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Niedobory tego pierwiastka mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przede wszystkim mogą skutkować opóźnieniem kostnienia, zahamowaniem wzrostu, nieprawidłową adaptacją oka do ciemności czy też tzw. ślepotą zmierzchową. Jest on też konieczny do utrzymania w dobrym stanie skóry, paznokci i włosów.

Bardzo ważny jest również selen. Pierwiastek ten spełnia znaczącą rolę w procesie produkcji hormonów tarczycy. Jego obecność w enzymach sprawia, że mikroelement ten wpływa w istotny sposób na prawidłowe działanie systemu antyoksydacyjnego komórek. W przypadku niedoboru tego pierwiastka, może dochodzić do zwiększonej podatności na alergie, a także do poważnego upośledzenia układu immunologicznego.

Zarówno jeden, jak i drugi pierwiastek są niezbędne u dorosłych oraz dzieci. U najmłodszych są szczególnie istotne dla prawidłowego rozwoju kości, właściwego wzrostu i wagi.

Cynk i selen – suplement niezbędny w diecie

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można jednoznacznie stwierdzić, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu wspomnianych mikroelementów w organizmie. Skąd więc czerpać cynk i selen?

Pierwszy z pierwiastków znaleźć można w mięsie, mleku i przetworach mlecznych, jajach, nasionach strączkowych, produktach zbożowych. Selen natomiast znajduje się w kiełkach, otrębach, rybach morskich oraz produktach zbożowych. Aby utrzymywać właściwy poziom cynku i selenu w organizmie, warto zjadać więc płatki owsiane z jogurtem naturalnym albo mlekiem, pić sok pomidorowy (będący równocześnie cennym źródłem potasu) oraz jeść suszone owoce.

Dobrze jest również wspomóc się regularnym przyjmowaniem dobrej jakości suplementów od sprawdzonych producentów, takich jak produktów dostępnych na stronie https://www.nowafarmacja.pl/cynk-selen. Odpowiednie tabletki z cynkiem i selenem wspomagają utrzymanie optymalnego poziomu obu tych mikroelementów. Mimo że tabletki są najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą suplementowania pierwiastków, to dostępne są również preparaty w innych formach. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się m.in. żelki czy syropy, które są szczególnie polecane w przypadku suplementacji cynku i selenu u dzieci. Pierwiastki te dostępne są jako samodzielne preparaty, a także w formie produktów multiwitaminowych.

Należy przy tym pamiętać, że przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów, dobrze jest skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą. Samodzielnie spożywanie nawet najbardziej polecanych preparatów, bez uprzedniego wykonania niezbędnych badań czy też przeprowadzenia konsultacji lekarskiej, może być bowiem niebezpieczne Należy mieć na uwadze, że zarówno niedobory, jak i zbyt duża ilość danego pierwiastka w organizmie jest niewskazana.

 

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij