Czy można otrzymać e-receptę na leki na obniżenie ciśnienia?

Regularne wizyty u specjalistów i stosowanie się do ich zaleceń pozwala cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, dlatego warto kontrolować swój organizm i systematycznie wykonywać badania. Dość powszechnym problemem w dzisiejszych czasach jest nadciśnienie, z którym boryka się wiele osób – nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Jakie są jego przyczyny oraz czy jak można uzyskać leki na obniżenie ciśnienia na receptę? Dowiedz się już dziś.

Nadciśnienie – co warto o nim wiedzieć?

Obecnie nadciśnienie nazywane jest chorobą cywilizacyjną, gdyż jest szeroko rozwiniętym problemem spotykanym na całym świecie. Niestety przez dłuższy czas wysokie ciśnienie może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie stan ten zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Właśnie z tego względu warto regularnie mierzyć ciśnienie, a w razie pojawienia się jakichkolwiek odstępstw od reguły podczas pomiarów, należy skontaktować się z lekarzem. Wdrożenie leczenia odpowiednio wcześnie pozwoli w tym przypadku wręcz dosłownie trzymać rękę na pulsie i ograniczyć ryzyko rozwoju poważnych chorób układu krążenia

Na ciśnienie składają się dwa parametry – wartość skurczowa (ciśnienie górne) oraz rozkurczowa (ciśnienie dolne). Za prawidłowy i optymalny wynik u zdrowego człowieka uznaje się poziom ciśnienia 120/80 mmHg. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku, stylu życia i wieku, dlatego warto skontrolować pomiary dokonywane w domu ze specjalistą, który w razie wszelkich nieprawidłowości zaleci leczenie. Za wysoką wartość, która wymaga kontaktu z lekarzem uznaje się ciśnienie powyżej 140/90 mmHg.

Nadciśnienie – poznaj jego przyczyny

Przyczyny wysokiego ciśnienia mogą być zupełnie różne i zależeć od organizmu czy stylu życia, a nawet diety ze zbyt dużą ilością soli. Ponadto często na nadciśnienie chorują osoby genetycznie obciążone tą chorobą, a także mniej aktywne, palące papierosy, spożywające alkohol oraz otyłe. Niekiedy nadciśnienie idzie w parze z nadmiernym stresem oraz innymi chorobami, wśród których można wymienić zapalenie kłębuszków nerkowych, wodonercze czy zwężenie tętnicy nerkowej. Często wysokie ciśnienie towarzyszy chorobom tarczycy i układu nerwowego, a także może się pojawić jako efekt przyjmowania niektórych leków.

SPRAWDŹ:  Badanie płodności – co robić, gdy nie można zajść w ciążę?

Jak objawia się nadciśnienie – kiedy czas na wizytę u specjalisty?

Niestety nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów przez długi czas, a pierwsze nieprawidłowości można zauważyć, gdy już dojdzie do poważnych uszkodzeń tkanek czy narządów wewnętrznych. Jednak wśród niepokojących symptomów, które mogą mieć związek ze zbyt wysokim ciśnieniem, można wymienić:

  • bóle głowy,
  • szybkie męczenie się,
  • uderzenia gorąca, 
  • pogorszone ogólne samopoczucie bez wyraźnej przyczyny,
  • zaczerwienioną skórę na twarzy,
  • rozdrażnienie i pobudzenie,
  • bezsenność,
  • uczucie kołatania serca,
  • duszności, krwotoki z nosa,
  • potliwość.

Warto pamiętać, że nieleczone nadciśnienie może być bardzo groźne dla zdrowia. Przede wszystkim zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, może przyczyniać się do rozwoju chorób serca, przerostu jego komory, demencji starczej czy niewydolności nerek. Za wysokie ciśnienie może także negatywnie wpływać na narząd wzroku, w skrajnych i nieleczonych przypadkach doprowadzać do ślepoty. Z wiekiem ryzyko nadciśnienia wzrasta, dlatego po ukończeniu 50. roku życia warto regularnie kontrolować parametry ciśnienia, co można wykonywać w domu, wykorzystując specjalne aparaty pomiarowe, które są proste w obsłudze.

Kto może przepisać leki na obniżenie ciśnienia na receptę?

Leki na obniżenie ciśnienia na receptę może przepisać każdy specjalista, który ma odpowiednie kompetencje. Najczęściej w tym celu udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, który jednak chętniej przepisuje je jako kontynuację leczenia, natomiast samo postawienie diagnozy i dobranie odpowiednich medykamentów najlepiej powierzyć kardiologowi, który jednocześnie zaleci szereg kompleksowych badań. Wszystko dlatego, że sama podwyższona wartość parametrów ciśnienia w gabinecie lekarskim nie powinna być decydująca o sposobie terapii i leczenia nadciśnienia, gdyż wynik może być niemiarodajny lub stanowić jednorazowe odstępstwo od reguły. Ponadto leczeniem farmakologicznym może zająć się także hipertensjolog, który jest specjalistą zajmującym się nadciśnieniem tętniczym i wszystkim z nim związanym.

SPRAWDŹ:  Krzesła rehabilitacyjne Kulik System — które wybrać?

Lek na obniżenie ciśnienia na receptę – jak długo ważna jest e-recepta?

Leki na obniżenie ciśnienia na receptę aktualnie są wydawane na podstawie e-recepty, która obowiązuje od 202 roku. Lekarze nie wystawiają już zleceń na wykupienie leków w formie papierowej, gdyż wersję tą zastąpiła postać elektroniczna. Dzięki temu wystarczy w aptece podać 4-cyfrowy kod lub przekazać farmaceucie kod QR do zeskanowania. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż nie wiąże się z ryzykiem zgubienia recepty czy też z problemem rozczytania pisma lekarskiego. E-recepta na leki na nadciśnienie jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia przez lekarza, chyba że lekarz zaznaczył inną adnotację, np. późniejszą datę realizacji.

Partnerem artykułu jest pomoc-lekarska.pl

Ewelina Szymańska

Ewelina Szymańska

Dziennikarka medyczna z doświadczeniem w opisywaniu nowoczesnych metod leczenia i technologii medycznych. Interesuje się telemedycyną i jej wpływem na dostępność opieki zdrowotnej. W wolnym czasie organizuje webinary edukacyjne dla pacjentów.

Artykuły: 60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *