Czy znasz wszystkie badania układu pokarmowego?

Wiele jest badań, które służą wykrywaniu chorób wewnątrz ciała. Wszystkie one nazywane są endoskopią. Jednakże, każde z takich badań ma również swoją własną, unikalną nazwę. Wydaje się, że warto je znać. Najważniejsze wydają się te, które dotyczą układu pokarmowego.

Gastroskopia

Niewątpliwie, najpopularniejszym z badań układu pokarmowego jest gastroskopia. Oczywiście, badania usg również wykonuje się na różnych częściach układu pokarmowego. Jednakże, badania usg to nie badania endoskopowe, gdyż wykonuje się je z zewnątrz, bez wprowadzania narzędzi do wnętrza ciała.

Warto pamiętać, że każdą częścią ludzkiego organizmu zajmuje się lekarz o nieco innej specjalności. Tak jak na przykład dermatolog zajmuje się chorobami skóry, tak chorobami układu pokarmowego zajmuje się przede wszystkim gastrolog. Jednakże, na czym konkretnie polega badanie układu pokarmowego, czyli gastrologia?

Rozpoczyna się ono od wprowadzenia do przewodu pokarmowego specjalnej, fachowej rurki, swego rodzaju przewodu. Jest to nieco giętki przewód, ażeby lekarz mógł nim manewrować podczas badania. Na końcu tego przewodu, czy też tej rurki, jest niewielka kamerka. Jest ona prawie że mikroskopijnych rozmiarów. Do tego, na końcu jest również światełko.

Wszystko to służy temu, aby możliwe było rejestrowanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego. Dzięki temu, że obraz ten jest rejestrowany, lekarz może dokładnie zobaczyć wszystko, co znajduje się w naszym układzie pokarmowym.

To nie tylko narzędzie diagnostyczne

Generalnie, gastroskopia w Białymstoku i dowolnym innym miejscu wykonywana jest przede wszystkim jako badanie diagnostyczne. Tym nie mniej, czasami służy ono również leczeniu.

Jak się okazuje, często aparaty do gastroskopii są przystosowane do tego, ażeby wyciąć pewien mały fragment tkanki z układu pokarmowego. Czasami wycięcie takie pozwala dokładnie przebadać tkankę po wyciągnięciu jej z przewodu pokarmowego. Pozwala to na zdecydowanie dokładniejszą diagnostykę.

Wygoda pacjenta

Jeśli chodzi o pacjentów, to zdecydowanie, nie przepadają oni za gastroskopią białystok. Bez wątpienia, wkładanie do przewodu pokarmowego przewodu nie może być przyjemne.

Tym nie mniej, często badanie jest wykonywane w znieczuleniu, więc pacjent nie cierpi. Ponadto, jeśli wykonuje je doświadczony gastrolog, to nie trwa ono długo i nie jest jakieś szczególnie bolesne. Wydaje się, że nie ma więc się czego bać.

Fiberoskopia

Niewątpliwie, fiberoskopia to nie tak znane badanie jak gastroskopia białystok. Jak się jednak okazuje, jest to badanie niezwykle podobne do gastroskopii. Polega ono tak samo na włożeniu do układu pokarmowego przez jamę ustną przewodu.

Fiberoskopia, podobnie jak gastroskopia, wykonywana jest przewodem wyposażonym zarówno w kamerkę jak i w światło. Dla tego też, dla laika badania te wydają się dokładnie takie same. Jak się jednak okazuje, fiberoskopia jest dokładniejszym badaniem. Przewód, który służy do przeprowadzania tego badania nie jest bowiem taki sam jak ten, którym przeprowadza się gastroskopię. Przewód do fiberoskopii pozwala na zbadanie zakamarków układu pokarmowego, do których nie dociera narzędzie do gastroskopii.

Warto w tym miejscu wspomnieć, co właściwie można wykryć przy pomocy gastroskopii oraz fiberoskopii. Niewątpliwie, są to choroby przełyku i żołądka. Wśród nich najważniejszy wydaje się rak żołądka. Jest to choroba śmiertelna, która jeśli nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie niechybnie doprowadzi do zgonu.

Kolonoskopia – odwrotność gastroskopii

Jeśli chodzi o kolonoskopię, to jest to na pewno nieco popularniejsze badanie od fiberoskopii. Generalnie, można porównać je do gastroskopii, tyle tylko, że w gastroskopii przewód wkłada się przez jamę ustną, natomiast w kolonoskopii przez odbyt.

Z tego też względu, najłatwiej odróżnić te dwa badania w ten sposób, że gastroskopia służy do badania górnej części układu pokarmowego, natomiast kolonoskopii do jego dolnej części. Za pomocą tego badania wykryć można na przykład dosyć częsty rak odbytu. Również inne choroby odbytnicy mogą zostać wykryte dzięki kolonoskopii.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij