Jak uczyć dzieci jeść warzywa

Jak uczyć dzieci jeść warzywa?

Uczymy dzieci różnych rzeczy, ponieważ chcemy zadbać o ich zdrowie, a zarazem dalszy rozwój, przyszłość. Zapewne rodzice chcą mieć pod tym względem jak największe doświadczenie. Dlatego już przed narodzinami dziecka przechodzą cenne szkolenia. Wybierają się do szkoły rodzenia, a zarazem czytają pewne książki i poradniki. Już dzięki nim stają się mądrzejsi. Warto jednak przekonać się, jak rozwiązać problem, z którym rodzice małych dzieci i dorastających, spotykają się bardzo często. Mowa tutaj o zachęceniu dzieci do spożywania warzyw. Jak to zrobić?

Zmotywowanie dzieci do spożywania zielonych warzyw, strączkowych i innych, to poważne wyzwanie. Dzieje się tak, ponieważ te warzywa nie są przez dzieci odbierane jako coś smacznego. Ich dziwnych smak i zapach sprawia, że dzieci nie chcą spożywać warzyw. Innym razem mają złe przeżycia związane z ich spożywaniem. Na przykład ktoś na siłę próbował zachęcić dziecko do zjedzenia pewnych warzyw. Nigdy nie powinniśmy do tego doprowadzić. Przecież również w późniejszym życiu dziecko nie będzie chciało spożywać takich warzyw.

Pierwsze wrażenia z warzywami

Uczenie dzieci jedzenia warzyw - początki

Warto, aby dziecko na samym początku nabrało pozytywnego stosunku do warzyw. Dlatego kobieta w ciąży powinna regularnie decydować się na spożywanie warzyw, różnorodnych. Dzięki temu wpłyną one bardzo pozytywnie na jej zdrowie, jak i właściwe podejście dziecka do smaku warzyw. Takim działaniem mama daje swoim dzieciom dobry przykład.

Rodzice przecież po urodzeniu dziecka swoim przykładem pokazują, że jedzenie warzyw to podstawa każdego ważnego posiłku w ciągu dnia. Jest możliwość podkreślenia smaku takich warzyw za pomocą ciekawych przykładów. Na przykład można pociąć warzywa w różne kształty. Jest możliwość łączenia warzyw z owocami. I do dyspozycji mamy przeróżne dania, w których wykorzystuje się warzywa.

Wspólne przygotowywanie posiłków

Jak uczyć dzieci jeść warzywa - wspólne przygotowywanie posiłków

Miło jest wspólnie przygotować pewne dania, obiady, śniadania, kolacje czy mały lunch, deser. Rodzice nie chcą w tym kierunku ciągle wyręczać swoje dzieci. O wiele lepiej, jeśli będą starali się je wdrożyć do kuchni jak najszybciej. To sprawi, że również będą utrzymywać z nimi o wiele lepsze relacje. Wystarczy zacząć od wspólnego śniadania. Dzieci mogą pod tym względem naprawdę pomóc. Wystarczy im tylko krok po kroku pokazać, za co odpowiadają. I chcemy, aby dzieci tutaj korzystał ze sztućców, które okażą się dla nich w pełni bezpieczne. Tylko to sprawi, że dziecko nigdy nie zrobi sobie w kuchni krzywdy.

Dodatkowo w kuchni naszej nigdy nie powinno brakować warzyw. Musimy dbać o to, aby zawsze było ich wiele. Jedynie to sprawi, że dzieci będą się do nich coraz bardziej przyzwyczajali. I jeśli będą pomagać przy przygotowywaniu posiłków, to sami nabiorą zwyczaju w stosowaniu warzyw. To wspaniale, ponieważ taki nawyki będą mogły wejść im w krew.

Zabawa z warzywami

Uczenie dzieci jedzenia warzyw - wspólna zabawa

Okazuje się, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Jeśli więc mamy zamiar nauczyć ich jedzenia warzyw, to również i tutaj powinniśmy zastosować różne zabawy. Jakie? Pomyślmy o tym, aby z danych warzyw przygotować smaczne figurki. Innym razem tak tniemy warzywa, aby łącząc różne elementy stworzyć pewne postacie bądź budynki.

Możliwości zabawy z warzywami jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko pomyśleć, tworzyć coś nowego. Także w tym kierunku możemy zapytać dzieci, jak chcieliby zabawić się z warzywami. Możemy naprawdę być zaskoczeni ich świetnymi pomysłami.

Podsumowanie: Jedzenie warzyw może okazać się smaczne, a zarazem przyjemne dla wszystkich dzieci. Należy tylko dobrze wysilać się w tym kierunku od samego początku. Zauważyliśmy, że matka może już dobrze przyzwyczaić dziecko do warzyw, gdy spożywa je podczas ciąży. Po urodzinach dziecka nadal spożywa chętnie warzyw. Dziecko pamięta ich dobry zapach, smak. A zarazem dzięki nim staje się zdrowsze. Taki nawyk można później pielęgnować poprzez wspólną zabawę z dzieckiem, z takimi warzywami. I przez to również w przedszkolu i szkole, nadal stara się spożywać warzywa, pośród swoich kolegów. Nie wstydzą się tego, mogą być z siebie naprawdę dumni i rodzice będą im to dawać do zrozumienia również swoim przykładem oraz słowem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij