Uszkodzenia aparatu ruchu spowodowane są zazwyczaj nieprawidłowo dobranym treningiem, przeciążeniami oraz mikrourazami powstałymi podczas uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Odzyskanie pełnej sprawności może zapewnić indywidualnie zaplanowany proces diagnostyczno-terapeutyczny. Która klinika w Gdańsku zapewnia rehabilitację po urazach sportowych?
Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych czynników przekładających się na zdrowie organizmu. Niestety, w efekcie regularnych treningów mogą wystąpić niepożądane objawy, będące przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Największą grupą ryzyka są sportowcy trenujący zawodowo, jednak amatorskie aktywności również narażone są na różnego rodzaju urazy i kontuzje.
Najczęstsze urazy sportowe
Powstawanie urazów sportowych jest efektem długotrwałych zaniedbań podczas treningów lub wypadku. Dlatego właśnie urazy sportowe klasyfikowane są w oparciu o ich umiejscowienie oraz rodzaj.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje urazów sportowych:
urazy ostre – powstałe wskutek nagłego i niespodziewanego zdarzenia, np. bezpośrednio po upadku, zderzeniu lub gwałtownym ruchu
urazy przewlekłe – powstałe na skutek długotrwałego przeciążenia mięśni i ścięgien. Bolesność w miejscu objętym urazem pojawia się stopniowo, a w miarę upływu czasu – coraz bardziej narasta. Urazy przewlekłe to nic innego jak drobne mikrourazy pojawiające się w obrębie struktur anatomicznych, które nie mają czasu na dostateczną regenerację pomiędzy treningami.
Do urazów ostrych zaliczyć można zwichnięcia stawów, złamania kości i stłuczenia okostnej, naderwania i zerwania więzadeł, naciągnięcia i naderwania mięśni, zerwania ścięgien, rany i otarcia naskórka.
Urazy przewlekłe, to zazwyczaj zapalenia kości i okostnej, stany zapalne więzadeł, stawów i ścięgien, uszkodzenia, podrażnienia i zaburzenia neurodynamiczne nerwu, pęcherze i modzele umiejscowione na skórze.
Rehabilitacja po urazach sportowych
Proces diagnostyczno-terapeutyczny opiera się na współpracy kilku doświadczonych specjalistów, a każda terapia uwarunkowana jest nie tylko rodzajem urazu, ale również charakterem uprawianej dyscypliny, intensywnością treningów, historią urazów i przeciążeń. W przypadku sportowców zawodowych lekarze muszą uwzględnić także, w jakim momencie rozgrywek nastąpiła kontuzja. Poważny uraz oznacza nierzadko konieczność rezygnacji z kolejnych wydarzeń sportowych w danym sezonie.
Proces leczenia w specjalistycznej klinice rehabilitacyjnej oparty jest zawsze o:
- wywiad poprzedzający postawienie diagnozy i zaplanowanie procesu fizjoterapeutycznego
- badanie funkcjonalne obszaru objętego zmianami (opcjonalnie lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne lub konsultację ze specjalistami innych obszarów medycyny)
- diagnozę uzyskaną na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań
- terapię, czyli szczegółowo zaplanowany proces leczniczy skutkujący odzyskaniem pełnej sprawności. Terapia ma również na celu zapobieganie pojawianiu się urazów w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by podczas rehabilitacji specjaliści skupili się na skutkach, ale także na przyczynie powstania dysfunkcji i skorygowali mechanizmy wywołujące urazy.
Która klinika w Gdańsku oferuje rehabilitację po urazach sportowych?
Aby proces leczenia przyniósł oczekiwane efekty, powinien być zaplanowany i przeprowadzony przez doświadczonych lekarzy specjalizujących się w leczeniu schorzeń, urazów i dolegliwości ze strony układu ruchu.
Carolina Medical Center w Gdańsku to nowoczesna klinika ortopedii, chirurgii kręgosłupa, rehabilitacji i medycyny sportowej. Placówka jest filią warszawskiego szpitala ortopedycznego, działającego od ponad dwóch dekad. Wieloletnie doświadczenie zespołu ortopedów, fizjoterapeutów i neurochirurgów umożliwia efektywne leczenie i profilaktykę dolegliwości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.
Klinika w Gdańsku pomaga swoim pacjentom w szybkim powrocie do pełnej sprawności zarówno klasycznymi metodami operacyjnymi, jak i procedurami małoinwazyjnymi, a wśród przykładowych zabiegów wymienić można rekonstrukcję ścięgna Achillesa, artroskopię stawu kolanowego, endoprotezoplastykę stawu biodrowego i wiele innych. Rehabilitacja układu kostno-mięśniowego oparta jest głównie o terapię manualną, która polega na uciskaniu miejsca objętego schorzeniem.
Warto podkreślić, że Carolina Medical Center w Gdańsku jest Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Baletu Narodowego, a co więcej, może się również pochwalić certyfikatem FIFA Medical Centre of Excellence wydanym przez władze światowego futbolu.
Klinika jest placówką, która wspiera pacjentów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej, dzięki czemu cieszy się uznaniem nie tylko sportowców, ale także wszystkich osób, dla których sport jest ważnym elementem codzienności.