Która klinika w Gdańsku oferuje rehabilitację po urazach sportowych?

Uszkodzenia aparatu ruchu spowodowane są zazwyczaj nieprawidłowo dobranym treningiem, przeciążeniami oraz mikrourazami powstałymi podczas uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Odzyskanie pełnej sprawności może zapewnić indywidualnie zaplanowany proces diagnostyczno-terapeutyczny. Która klinika w Gdańsku zapewnia rehabilitację po urazach sportowych?

 

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych czynników przekładających się na zdrowie organizmu. Niestety, w efekcie regularnych treningów mogą wystąpić niepożądane objawy, będące przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Największą grupą ryzyka są sportowcy trenujący zawodowo, jednak amatorskie aktywności również narażone są na różnego rodzaju urazy i kontuzje.

Najczęstsze urazy sportowe

Powstawanie urazów sportowych jest efektem długotrwałych zaniedbań podczas treningów lub wypadku. Dlatego właśnie urazy sportowe klasyfikowane są w oparciu o ich umiejscowienie oraz rodzaj.

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje urazów sportowych:

 

urazy ostre – powstałe wskutek nagłego i niespodziewanego zdarzenia, np. bezpośrednio po upadku, zderzeniu lub gwałtownym ruchu

 

urazy przewlekłe – powstałe na skutek długotrwałego przeciążenia mięśni i ścięgien. Bolesność w miejscu objętym urazem pojawia się stopniowo, a w miarę upływu czasu – coraz bardziej narasta. Urazy przewlekłe to nic innego jak drobne mikrourazy pojawiające się w obrębie struktur anatomicznych, które nie mają czasu na dostateczną regenerację pomiędzy treningami.

 

Do urazów ostrych zaliczyć można zwichnięcia stawów, złamania kości i stłuczenia okostnej, naderwania i zerwania więzadeł, naciągnięcia i naderwania mięśni, zerwania ścięgien, rany i otarcia naskórka.

 

Urazy przewlekłe, to zazwyczaj zapalenia kości i okostnej, stany zapalne więzadeł, stawów i ścięgien, uszkodzenia, podrażnienia i zaburzenia neurodynamiczne nerwu, pęcherze i modzele umiejscowione na skórze.

Rehabilitacja po urazach sportowych

Proces diagnostyczno-terapeutyczny opiera się na współpracy kilku doświadczonych specjalistów, a każda terapia uwarunkowana jest nie tylko rodzajem urazu, ale również charakterem uprawianej dyscypliny, intensywnością treningów, historią urazów i przeciążeń. W przypadku sportowców zawodowych lekarze muszą uwzględnić także, w jakim momencie rozgrywek nastąpiła kontuzja. Poważny uraz oznacza nierzadko konieczność rezygnacji z kolejnych wydarzeń sportowych w danym sezonie.

Proces leczenia w specjalistycznej klinice rehabilitacyjnej oparty jest zawsze o:

  • wywiad poprzedzający postawienie diagnozy i zaplanowanie procesu fizjoterapeutycznego
  • badanie funkcjonalne obszaru objętego zmianami (opcjonalnie lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne lub konsultację ze specjalistami innych obszarów medycyny)
  • diagnozę uzyskaną na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań
  • terapię, czyli szczegółowo zaplanowany proces leczniczy skutkujący odzyskaniem pełnej sprawności. Terapia ma również na celu zapobieganie pojawianiu się urazów w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by podczas rehabilitacji specjaliści skupili się na skutkach, ale także na przyczynie powstania dysfunkcji i skorygowali mechanizmy wywołujące urazy.

Która klinika w Gdańsku oferuje rehabilitację po urazach sportowych?

Aby proces leczenia przyniósł oczekiwane efekty, powinien być zaplanowany i przeprowadzony przez doświadczonych lekarzy specjalizujących się w leczeniu schorzeń, urazów i dolegliwości ze strony układu ruchu.

Carolina Medical Center w Gdańsku to nowoczesna klinika ortopedii, chirurgii kręgosłupa, rehabilitacji i medycyny sportowej. Placówka jest filią warszawskiego szpitala ortopedycznego, działającego od ponad dwóch dekad. Wieloletnie doświadczenie zespołu ortopedów, fizjoterapeutów i neurochirurgów umożliwia efektywne leczenie i profilaktykę dolegliwości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.

Klinika w Gdańsku pomaga swoim pacjentom w szybkim powrocie do pełnej sprawności zarówno klasycznymi metodami operacyjnymi, jak i procedurami małoinwazyjnymi, a wśród przykładowych zabiegów wymienić można rekonstrukcję ścięgna Achillesa, artroskopię stawu kolanowego, endoprotezoplastykę stawu biodrowego i wiele innych. Rehabilitacja układu kostno-mięśniowego oparta jest głównie o terapię manualną, która polega na uciskaniu miejsca objętego schorzeniem.

Warto podkreślić, że Carolina Medical Center w Gdańsku jest Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Baletu Narodowego, a co więcej, może się również pochwalić certyfikatem FIFA Medical Centre of Excellence wydanym przez władze światowego futbolu.

Klinika jest placówką, która wspiera pacjentów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej, dzięki czemu cieszy się uznaniem nie tylko sportowców, ale także wszystkich osób, dla których sport jest ważnym elementem codzienności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij