Najpopularniejsze urazy i czas ich rehabilitacji

O złamaniu kości mówimy wtedy, gdy jej ciągłość jest przerwana w sposób całkowity. Zdecydowanie najczęściej, ludzie łamią sobie kości w rękach oraz w nogach. Urazy te należą do najpopularniejszych urazów, a ich leczenie przebiega zwykle dosyć długo.

Czasami jest trudne i bardzo skomplikowane. Podobnie zresztą jest z innymi popularnymi urazami, czyli z naderwaniami mięśni.

Złamanie ręki lub nogi

Niewątpliwie, w sytuacji, gdy dojdzie do złamania, konieczne jest nastawienie kości. Niestety, nie zawsze jest ono możliwe. Czasami niezbędna jest operacja. W takim przypadku rehabilitacja trwa nawet kilka miesięcy. Czasami czas ten wynosi nawet ponad rok.

Jeśli jednak uda się złożyć kości, a przeważnie się to udaje, to ręka lub noga wkładana jest do szyny, bądź też w gips. Obecnie czasami zamiast szyny lub gipsu korzysta się również z różnych nowoczesnych metod usztywniania. Tak czy inaczej, po kilku tygodniach od nastawienia zwykle możliwa jest już rehabilitacja.

Warto zauważyć, że czasem ludzie cierpią na różne choroby, które uniemożliwiają skuteczną rehabilitację. Jeśli na przykład doszło do złamania kości u nogi, a osoba choruje na żylaki, to mamy poważny problem.

Dlaczego z żylakami nie można prowadzić rehabilitacji? Wydaje się, że przede wszystkim ze względu na ból, jaki ona w takim przypadku powoduje. Żylaki często utrudniają chodzenie ludziom, którzy nie mają złamanych kości.

Nie trudno sobie więc wyobrazić, jak cierpieć musi osoba, która ma żylaki, przeszła złamanie nogi, a teraz próbuje ćwiczyć tę nogę. Tak więc lekarz musi najpierw przeprowadzić leczenie żylaków, a dopiero potem może przejść do wysłania pacjenta na dedykowaną kurację. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że rehabilitacja w Białymstoku stoi na wysokim poziomie.

Na początek coś lekkiego

Rehabilitacja po złamaniu jakiejkolwiek kości nigdy nie zaczyna się od żadnych ciężkich i szczególnie wymagających ćwiczeń. W gruncie rzeczy, to właściwie każdego rodzaju rehabilitacja rozpoczyna się od lekkich ćwiczeń.

Po złamaniu ręki, na początku rehabilitant zaleca pacjentowi na przykład ściskanie jakieś miękkiej piłeczki. Ponadto wykonuje się proste ćwiczenia polegające na przykład na machaniu rękami, lub delikatnym dociskaniu nogi czy ręki do ściany.

Specjalistyczne zabiegi

Okazuje się, że pomocą w rehabilitacji po złamaniach może być czasem na przykład kinezyterapia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to wskazany zabieg, czasem może on zaszkodzić, a na pewno nie zawsze pomaga.

Warto więc przechodzić słynącą z fachowości białostocką rehabilitację pod okiem rehabilitanta, który doprowadził do pełnej sprawności już niejednego pacjenta. Będzie on bowiem wiedział, w jakiej sytuacji kinezyterapia może być dołączona do rehabilitacji, a kiedy jednak powinno się z niej absolutnie zrezygnować.

Czasami również godne polecenia okazują się inne zabiegi, jak na przykład fala uderzeniowa. Ale tutaj podobnie, decyzję zawsze musi podejmować rehabilitant. Dobrze nawet, gdy podejmuje on tę decyzję po wcześniejszym skonsultowaniu jej z naszym lekarzem prowadzącym.

Naderwanie mięśnia – ogromny ból

Niewątpliwie, do najpopularniejszych urazów oprócz złamań należą także naderwania mięśni. Chodzi tu przede wszystkim o mięśnie doczepione do kości w rękach oraz w nogach.

Tym co charakteryzuje naderwanie mięśnia jest ogromny ból z tym związany. Ból ten w zasadzie samoistnie ustępuje, jednak umiarkowany ból utrzymuje się przez kilka, a przy dużych naderwaniach, przez kilkanaście miesięcy. Porządna białostocka rehabilitacja może jednak znacząco skrócić ten czas.

Fala uderzeniowa na naderwany mięsień

Bardzo często w przypadku naderwań mięśni stosuje się falę uderzeniową. Jest to stosunkowo nowy, innowacyjny zabieg. Niewątpliwie jednak, przyspiesza on gojenie się naderwanego mięśnia.

Przede wszystkim, zabieg ten sprawia, że w mięśniu powstaje więcej kolagenu, który jest budulcem każdego mięśnia. Ponadto, dzięki temu zabiegowi krew w organizmie zaczyna lepiej krążyć, co również pomaga znacząco w leczeniu mięśnia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij