Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - jaki najlepszy dla zdrowia?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – jaki najlepszy dla zdrowia?

Oczyszczacz z funkcją nawilżania to urządzenie, które pozwala rozwiązać dwa problemy z jakością powietrza jednocześnie. Wbrew pozorom wybór takiego sprzętu nie jest specjalnie skomplikowany. Oto pięć wskazówek, które ułatwią wyszukanie idealnego modelu.

1. Oceń minimalną wydajność

Wydajność urządzenia (wyrażana w przepływie powietrza albo CADR) pozwala ocenić maksymalną powierzchnię pracy oczyszczacza. Producenci zazwyczaj sami informują o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się ich sprzęt, jednak oceniają to na różne sposoby. W serwisie wybierzoczyszczacz.pl w rubryce „powierzchnia pracy” prezentujemy powierzchnię obliczoną dla każdego oczyszczacza według tego samego przelicznika.

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć pożądaną wydajność, pomnóż powierzchnię pomieszczenia przez 8. Uzyskany wynik to minimalny potrzebny przepływ powietrza lub CADR. Oczywiście, dotyczy to pokojów o standardowej wysokości, natomiast w przypadku wyższych pomieszczeń zapotrzebowanie na wydajność będzie większe. Przybliżony wynik pozwoli wówczas poznać pomożenie kubatury pokoju przez trzy.

2. Określ pożądany rodzaj filtrów

Typ filtrów determinuje rodzaj zanieczyszczeń powietrza, jakie będzie w stanie usuwać urządzenie oraz dokładność tego procesu. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest połączenie filtra HEPA i węglowego. Te dwa elementy usuwają niemal 100% smogu, a także eliminują inne zanieczyszczenia, np. alergeny czy lotne związki organiczne.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - jaki najlepszy dla zdrowia?

Filtry w oczyszczaczu powietrza z funkcją nawilżania Sharp KC-D40EUW

Obecność dodatkowych filtrów albo technologii takich jak jonizacja czy lampa UV nie jest zatem niezbędna, ale jeśli chcesz wiedzieć o nich więcej, to zapoznaj się z artykułem https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/filtry-do-oczyszczaczy-powietrza/.

3. Wskaż zapotrzebowanie na wydajność nawilżania

W przypadku urządzenia, które ma zarówno oczyszczać, jak i nawilżać powietrze, oprócz przepływu powietrza lub wskaźnika CADR należy wziąć pod uwagę wydajność nawilżania. Producenci przedstawiają ją w ml/h albo g/h, ale biorąc pod uwagę fakt, iż 1 l wody w przybliżeniu waży 1 kg, można postawić tutaj znak równości.

Podobnie jak w przypadku wydajności oczyszczania istotne znaczenie ma powierzchnia pomieszczenia. Warto, aby na każdy 10 m² przypadało przynajmniej 75 ml/h wydajności nawilżania. Należy pamiętać o tym, że urządzenie nie zawsze ją uzyskuje, gdyż jest ona powiązana z aktualnym poziomem nawilżenia powietrza. Dla przykładu przy wilgotności 30% nawilżacz będzie emitował więcej pary wodnej niż wtedy, gdy wilgotność będzie wynosiła 45%.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - jaki najlepszy dla zdrowia?

Filtr nawilżający w oczyszczaczu powietrza Sharp KC-D40EUW

4. Oceń swój budżet

Najtańsze oczyszczacze z filtrem HEPA i filtrem węglowym kupisz za mniej niż 500 zł, a za najdroższe trzeba zapłacić ponad 4000 zł. Droższe urządzenia często (lecz nie zawsze) oferują więcej funkcji dodatkowych. Należy zatem określić kwotę, jaką jest się w stanie przeznaczyć na zakup oczyszczacza.

Przy okazji warto rozważyć, jak wysokie koszty eksploatacji będzie się gotowym ponosić podczas korzystania z urządzenia. Składają się nie wydatki związane z wymianą filtrów (te mają różną cenę, a także różną żywotność) oraz wartość pobranej energii elektrycznej. W przypadku zakupu nawilżacza ultradźwiękowego konieczne będzie także regularne zaopatrywanie się w wodę destylowaną lub poddaną procesowi odwróconej osmozy, gdyż stosowanie w takim urządzeniu zwykłej wody kranowej może być szkodliwe dla zdrowia. Dobra wiadomość jest taka, że oczyszczacze z funkcją nawilżania znacznie częściej wykorzystują technologię ewaporacji.

5. Wybierz pożądane funkcje

Jeśli znasz już swoje potrzeby i określiłeś dostępny budżet, możesz zapoznać się z dostosowanymi do nich urządzeniami. Poszczególne oczyszczacze różnią się między sobą pod względem oferowanych funkcji, dlatego warto wiedzieć, które z nich są naprawdę przydatne. Na szczególną uwagę zasługują oczyszczacze powietrza z trybem automatycznym. Do pracy inteligentnej przystosowane są urządzenia z czujnikiem zanieczyszczeń, dzięki któremu sprzęt sam dopasuje tempo obrotów wentylatora do aktualnych potrzeb. Na blogu https://niebojsmoga.pl autorzy opisują praktyczną stronę oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Prezentują testy i wyjaśnienie wyników, dzięki czemu można wybrać dibrze dopasowany sprzęt.

Oczyszczacz z funkcją nawilżania – a także sam nawilżacz – powinien też mieć wbudowany higrostat, który umożliwi inteligentne nawilżanie, a w rezultacie pozwoli utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Obecność tego elementu nie jest szczególnie istotna wyłącznie w przypadku urządzenia wykorzystującego ewaporację, która nie jest w stanie nawilżyć powietrza do poziomu wyższego niż 60%.

Inne popularne opcje to timer (umożliwia zaplanowanie wyłączenia, a rzadziej także włączenia oczyszczacza po upływie wyznaczonego czasu), blokada rodzicielska oraz wskaźnik konieczności wymiany filtra. Ponadto na rynku znajdują się urządzenia sterowane za pośrednictwem aplikacji bądź z funkcją autorestartu (powrót do wcześniejszych ustawień po chwilowej przerwie w zasilaniu). To, czy będą one przydatne, uzależnione jest od indywidualnych preferencji użytkowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij