Odszkodowanie za błąd medyczny – wygrana pacjenta nie w każdym przypadku

Nie zawsze pacjent uzyska odszkodowanie za zwykłe powikłania leczenia. Pacjent, który chce uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, musi udowodnić, że to lekarz popełnił błąd w leczeniu. Droga do odszkodowania za błąd medyczny jest trudna, a pomoc prawnika od błędów medycznych jest kluczowa.

Odszkodowanie za błąd medyczny – pacjenci dochodzą swoich praw

Pacjenci coraz częściej skarżą lekarzy o odszkodowanie za błąd medyczny i wygrywają wysokie odszkodowania. Czy jest to prawda? Niekoniecznie. Aby jednak uzasadnić to stwierdzenie należy omówić jakie prawa i roszczenia przysługują pacjentowi. Na gruncie przepisów o prawach pacjenta każdy pacjent ma prawo do świadczeń medycznych świadczonych zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i nauki oraz technologii. Pacjent ma prawo do informacji na temat stanu swojego zdrowia, o planowanym leczeniu i mogących wystąpić powikłaniach. Pacjent ma także prawo do wglądu we własną dokumentację medyczną.

Z kolei lekarz świadczący usługi zdrowotne musi ich udzielać z należytą starannością.

Odszkodowanie za błąd medyczny podstawa prawna a orzecznictwo

Nie każde powikłanie jest błędem medycznym. Nie każdy błąd medyczny jest powikłaniem. Sprzeczność w tych stwierdzeniach jest pozorna. Nie ma bowiem jednej ustawy, czy przepisu prawa które definiują co to jest błąd medyczny. Na gruncie orzeczeń sądowych można wyprowadzić ogólną definicje, iż jest to niezgodne z aktualnym stanem wiedzy postępowanie lekarza, którego skutkiem jest powstanie u pacjenta uszczerbku na zdrowiu.

Powikłania nawet pomimo dochowania wszelkiej staranności są nieuniknione i nie zawsze są wynikiem błędu lekarza. Jeżeli jednak do powikłania doszło na skutek zaniedbań lekarza, wówczas pacjent może skutecznie dowodzić, iż stał się ofiarą błędu medycznego.

Błędy medyczne najczęściej w dyscyplinach zabiegowych

Najczęściej do błędów medycznych dochodzi w dyscyplinach zabiegowych. Są to więc błędy związane z operacją. Poniżej opiszemy kilka najczęstszych błędów medycznych.

Kalectwo dróg żółciowych

Do kalectwa dróg żółciowych może dojść w trakcie zabiegu usunięcia woreczka żółciowego w laparoskopii – tzw. cholecystektomii laparoskopowej. Na skutek błędu chirurga dochodzi do przecięcia i uszkodzenia dróg żółciowych, co zazwyczaj prowadzi poważnego powikłania w laparoskopii. Konieczna jest rekonstrukcja dróg żółciowych. Stan ten nazywany jest też jako jatrogenne uszkodzenie dróg żółciowych.

Amputacja jądra (skręt jądra)

Typowe objawy skrętu powrózka nasiennego to tzw. zespół ostrej moszny. Objawy polegają na silnym bólu jądra, który nasila się przy prostowaniu, ruchach i oddawaniu moczu. Zbagatelizowanie objawów skrętu jądra, prowadzić może do nieodwracalnej martwicy jądra. Konsekwencją tego błędu medycznego jest amputacja jądra.

Uszkodzenie moczowodu, przecięcie moczowodu

Do uszkodzeń moczowodów dochodzi w trakcie operacji ginekologicznych (operacja usunięcia macicy) czy chirurgicznych (operacja usunięcia odbytnicy). Lekarz na skutek nieuwagi, dokonuje przecięcia moczowodu, ewentualnie podkłuwa moczowód tamując krwotok podczas operacji. Uszkodzenie moczowodu może prowadzić do wielu ciężkich nastęstw zdrowotnych, włącznie z utratą nerki.

Błąd w położnictwie

Zwlekanie z rozwiązaniem ciąży drogą cięcia cesarskiego może prowadzić do niedotlenienia i zamartwicy płodu.

Pacjenci i ich rodziny w każdej sprawie o podejrzenie błędu medycznego, czy lekarskiego powinni skorzystać z konsultacji specjalisty jakim jest prawnik od błędów medycznych. Wyspecjalizowana kancelaria od błędów medycznych, posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie pozwalające ocenić, czy doszło do błędu lekarskiego oraz jakie są szanse uzyskania odszkodowania za błąd lekarski.

Odszkodowanie za naruszenie praw pacjenta

Jeżeli w trakcie procesu leczniczego doszło do naruszeń praw pacjenta, pacjent ma prawo do uzyskania zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta. Może być tak, iż w sprawie doszło do istotnego powikłania, które nie jest błędem medycznym. Takim powikłaniem w operacji kręgosłupa może być niedowład kończyn dolnych. Jeżeli jednak pacjent nie był w sposób wystarczający informowany o możliwości wystąpienia takiego powikłania, to wówczas jego zgoda na operację nie była pełna. Oznacza to, że za powstanie powikłania na które nie wyrażał zgody pacjent może otrzymać wysokie odszkodowanie, czy nawet rentę.

Odszkodowanie za błąd medyczny przedawnienie

Wszystkie sprawy dotyczące odszkodowania za błąd medyczny przedawniają się stosunkowo szybko, bo już po 3 latach od dnia powstania błędu medycznego. Jeżeli lekarz zostanie skazany prawomocnym wyrokiem karnym za przestępstwo przeciwko zdrowiu, czy życiu okres ten ulega wydłużeniu do 20 lat. Jeżeli pacjent rozważa podjęcie kroków prawnych w związku z podejrzeniem błędu medycznego powinien niezwłocznie zwrócić się o wydanie mu kompletu jego dokumentacji medycznej. Jest to pierwszy krok, bez którego analiza prawno-medyczna nie jest możliwa.

Jakie odszkodowanie za błąd medyczny forum

W internecie trudno odnaleźć wiarygodne informacje na temat kwot odszkodowania za błąd medyczny. Informacje na forach internetowych trudno uznać za wiarygodne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie odszkodowanie za błąd medyczny może otrzymać poszkodowany pacjent, zajrzyj na stronę kancelarii medycznej. Zapoznaj się z wyrokami w sprawie błędów medycznych, a dowiesz się ile odszkodowania za błąd medyczny można otrzymać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij