Plusy i minusy kolorowych soczewek kontaktowych

Kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają na osiągnięcie diametralnej zmiany naszego wyglądu. Któż z nas nie zastanawiał się nigdy, jak wyglądałby, gdyby barwa jego oczu była zupełnie inna? Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kolorowe szkła kontaktowe nie pełnią jedynie funkcji estetycznych, lecz także – podobnie jak standardowe soczewki – zapewniają całkowitą korekcję wad wzroku. Jakie są jednak ich mocne i słabe strony?

Czym są kolorowe soczewki kontaktowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe to szkła, które oprócz korekcji wzroku (tak samo skutecznej zresztą, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych „kontaktów”), zmieniają kolor tęczówki oka. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem, w jaki następuje wspomniana zmiana barwy:

  • soczewki całkowicie zmieniające kolor oczu,
  • soczewki pogłębiające kolor nie zmieniają całkowicie barwy oczu, lecz nadają jej głębi i wyrazistości,
  • soczewki specjalne – nadają oczom niecodziennego wyglądu, np. poprzez zmianę kształtu, zastosowanie bardzo nietypowej palet barw czy umieszczenie ciekawego wzoru (np. kończyny czy serca) w miejscu, gdzie normalnie znajduje się źrenica.

Wszystkie wspomniane rodzaje szkieł, oprócz zmiany wyglądu, w sposób standardowy korygują wady wzroku. A co jeżeli nasze oczy zapewniają w stu procentach wyraźny obraz i nie wymagają leczenia? Nic straconego – jeżeli nadal jesteśmy zdecydowani na tego typu metamorfozę, producenci soczewek wychodzą nam naprzeciw, umieszczając w swojej ofercie tzw. zerówki, które w żaden sposób nie zmieniają tego, w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat.

Kolorowe soczewki – wady i zalety

Kolorowe szkła kontaktowe, podobnie jak ich standardowe odpowiedniki, zapewniają użytkownikom to, czego nie mogą zaoferować im zwykłe okulary. W związku z tym umożliwiają one swobodne uprawianie sportu, nie ograniczają pola widzenia, nie parują, nie spadają z głowy, nie ograniczają ruchów – długo można by tak wymieniać… Ponadto zapewniają korekcję wzroku już na poziomie samego oka, przez co obraz, który dociera do naszego mózgu, może charakteryzować się lepszą jakością. No i rzecz najważniejsza – wspomniany wcześniej wymiar estetyczny. Nie każdemu jest do twarzy w okularach i nie każdy jest gotów na to, w jaki sposób wpływają one na zmianę naszego wizerunku. Kolorowe soczewki natomiast zmieniają lub jedynie podkreślają barwę oczu, co wygląda dużo bardziej naturalnie.

Jednak, żeby być całkowicie uczciwym, należy podkreślić, że soczewki to rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Wymagają one regularnej pielęgnacji, a w niektórych przypadkach mogą przyczyniać się do występowania podrażnień i infekcji, choć należy podkreślić, że najczęściej ma to związek z niewłaściwym sposobem obchodzenia się z nimi. Czasami jednak wynika to niestety z nadwrażliwości oczu, co sprawia, że soczewki nie są rozwiązaniem odpowiednim dla wszystkich, choć dla większości jak najbardziej.

Kolorowe soczewki kontaktowe to skuteczna, wygodna i bezpieczna metoda korekcji wzroku, która oprócz walorów użytkowych, zapewnia dodatkowy atut – ciekawą metamorfozę. W związku z tym, jeżeli nasz wzrok nie funkcjonuje tak, jak byśmy sobie tego życzyli, a przy okazji znudził nam się nasz codzienny wygląd, szukamy jakiejś odmiany – warto je wypróbować, ponieważ tego typu szkła, jak nic innego, pozwalają upiec te dwie pieczenie na jednym ogniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij