Suplementacja dla matek karmiących piersią

Suplementacja dla matek karmiących piersią

Karmienie piersią jest dla matki drenażem energetycznym, dlatego w okresie karmienia zapotrzebowanie kaloryczne organizmu wzrasta – nawet od 200 do 500-600 kcal dziennie – w zależności od wieku, wzrostu, wagi i aktywności organizmu mamy. Kobieta karmiąca powinna czerpać energię ze zdrowej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety bogatej w składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze i węglowodany. Warto zaznaczyć, że w okresie laktacji zapotrzebowanie organizmu kobiety na tłuszcz i węglowodany nie wzrasta. Mimo to tłuszcz powinien stanowić około 30 procent dziennego zapotrzebowania na energię, podczas gdy węglowodany powinny zapewniać 55-60 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Jednak w tym okresie znacząco wzrasta zapotrzebowanie na białko. Dlatego też karmiące powinny spożywać go więcej niż wcześniej. Bardzo ważne jest, aby dostarczane białko było zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Suplementy dla karmiących piersią – na co zwrócić uwagę?

Wiele kobiet może zastanawiać się, czy witaminy dla karmiących faktycznie są potrzebne. Przede wszystkim nie należy zwlekać z suplementacją, jeśli w diecie występują liczne niedobory lub jeśli kobiety karmiące piersią unikają produktów bogatych w wyżej wymienione składniki. Zapotrzebowanie na różne minerały i witaminy podczas karmienia piersią jest różne u poszczególnych osób. Zależy to nie tylko od spożywanych posiłków, ale także od ogólnego stanu zdrowia kobiety. Dlatego to lekarz decyduje, jakie suplementy powinna przyjmować mama w okresie karmienia piersią. Warto również wykonać badanie, aby sprawdzić poziom witamin i składników mineralnych w organizmie. Witaminy dla kobiet karmiących piersią wspomagają uzupełnianie diety we wszystkie niezbędne składniki. Do najpopularniejszych składników suplementów dla matek karmiących należą:

  • żelazo,
  • witamina D,
  • wapń,
  • kwasy omega,
  • kwas dokozaheksaenowy,
  • jod.

Jakie znaczenie ma kwas foliowy podczas karmienia piersią?

Po porodzie organizm kobiety potrzebuje czasu na regenerację. Ponadto podczas karmienia piersią zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały pozostaje większe niż przed ciążą takie jak np. kwas foliowy. Niestety, niewiele matek zdaje sobie z tego sprawę. Rezultatem są niedobory składników odżywczych, gorsze samopoczucie, a czasem ciężka anemia. Dlatego tak ważne w czasie laktacji jest zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy B9. Podstawowym źródłem powinna być oczywiście odpowiednia dieta. Jednak dobrze wiadomo, że spożywając zielone warzywa i inne produkty, nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, aby sprostać zwiększonym wymaganiom, jakie niesie ze sobą karmienia piersią. Dlatego po porodzie warto pomyśleć o suplementacji. Jest jednak jeden warunek. Zarówno niedobory, jak i nadmiary witamin mogą być szkodliwe zarówno w okresie karmienia piersią, jak i III trymestrze ciąży, dlatego preparatów witaminowo-mineralnych nie należy wdrażać samodzielnie. Ich rodzaj i dawkowanie powinien ustalić lekarz.

Suplementacja wapnia dla kobiet w ciąży i karmiących

Kobietom karmiącym piersią polskie towarzystwo ginekologiczne zaleca przyjmowanie 1000-1300 mg wapnia elementarnego dziennie. Jednak utrzymanie tak wysokiej podaży wapnia w diecie może być bardzo trudne, a większość kobiet karmiących faktycznie potrzebuje dodatkowej suplementacji. Chociaż badania nie wykazały, że karmienie piersią zwiększa ryzyko złamań osteoporotycznych w populacji ogólnej, karmienie piersią może znacząco upośledzać masę kostną w niektórych sytuacjach klinicznych.

Warto pamiętać, że decyzję o suplementacji należy podjąć wcześniej z lekarzem. Należy również pamiętać, że suplementy diety są jedynie wartościowym wsparciem codziennego zróżnicowanego odżywiania. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze, dlatego, jeśli kobieta potrzebuje suplementacji podczas karmienia piersią, powinna wybierać preparaty od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy mogą zagwarantować jakość oferowanych produktów. Tylko tym sposobem możliwe jest zapewnienie dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij