Choroby cywilizacyjne – jak z nimi walczyć

Choroby cywilizacyjne – jak z nimi walczyć?

W kilku ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele koncepcji, które próbują tłumaczyć genezę rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych, a jedną z nich jest totalna biologia. Teoria ta wskazuje na nieco inne przyczyny niż konwencjonalna medycyna. Oznacza to, że również i sposoby walki ze śmiertelnymi chorobami będą się różnić.

Warto zainteresować się tym tematem i zgłębić wiedzę, ponieważ nowotwory, choroby serca i układu krążenia oraz wiele innych schorzeń wydaje się trawić dzisiejsze społeczeństwa, a niekiedy dziesiątkują one całe rodziny. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Jak można temu przeciwdziałać? Co zrobić, by wygrać z chorobą i móc znów na nowo cieszyć się życiem?

Totalna biologia – choroby cywilizacyjna i ich geneza

Tradycyjna medycyna jako przyczynę różnego rodzaju chorób wskazuje m.in. wzrost patologicznych komórek, zmiany w strukturze tkanek, infekcje wirusowe bądź bakteryjne i wiele innych. Wszystkie te sytuacje mają swoje źródło w nieprawidłowym stylu życia bądź okazjonalnym lub regularnym wystawianiu swego organizmu na działanie czynników ryzyka.

Totalna biologia proponuje natomiast całkiem inne spojrzenie na ten temat. W myśl tej teorii, choroba jest jedynie swego rodzaju „ratunkiem” dla mózgu, który wszelkiej maści stresy i napięcia kieruje na poziom pojedynczych narządów oraz tkanek. W ten sposób on sam może nadal prawidłowo funkcjonować, zapewniając człowiekowi możliwość przeżycia.

Co mi daje choroba?

Człowiek po zachorowaniu zawsze był otaczany opieką najbliższych, a od dłuższego czasu może on w tym stanie liczyć również na wsparcie innych, nieraz całkiem obcych osób. Totalna biologia w praktyce interpretuje więc chorobę jako swego rodzaju „ucieczkę ratunkową”, która pozwala przeżyć. Tak drastyczna sytuacja jest naturalnie dopiero długotrwałą konsekwencją pozostawania w stanie stresu, lęku, wewnętrznego konfliktu czy zagrożenia.

Warto więc także zwrócić uwagę, że totalna biologia choroby odczytuje jako skutki silnych, negatywnych emocji, pod wpływem których człowiek pozostaje przez długi czas. Jest ona całkowitym przeciwieństwem medycyny konwencjonalnej, która koncentruje się głównie na mutacjach genetycznych, fizycznych urazach, złej diecie, nadużywaniu alkoholu czy prowadzeniu siedzącego trybu życia.

Totalna biologia w praktyce – sposoby zapobiegania chorobom cywilizacyjnym

Zgodnie z tym, co opisano w poprzednim akapicie, najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym będzie życie „w zgodzie ze sobą”. Szczególnym zagrożeniem są bowiem wszelkie sytuacje trudne, skrywane lęki, cierpienia po utracie, które nie zostają w odpowiednim czasie uśmierzone. Każda przeżyta emocja pozostawia ślad w ciele. W przypadku strachu jest to charakterystyczne uniesienie ramion nieco ku górze oraz usztywnienie karku.

Smutek i przygnębienie bądź brak pewności siebie tradycyjnie wszyscy kojarzymy z lekkim zgarbieniem pleców, które w dłuższej perspektywie może przekształcić się w problem ortopedyczny. Czy jednak lekarz – ortopeda będzie wraz z pacjentem prowadził terapię i pomagał mu rozwikłać jego problemy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista… Dlatego właśnie warto sprawdzić, jak totalna biologia w praktyce pomaga poradzić sobie z kłopotami.

Co radzi chorym totalna biologia?

Podstawą tej teorii jest holistyczne podejście do człowieka. Traktuje się go jako jedną całość, a nie zbiór oddzielnych, funkcjonujących niejako w oderwaniu od siebie, tkanek i narządów. Uważa się tutaj, że sam zabieg chirurgiczny lub farmakoterapia nie rozwiązują sedna problemu i nie są w stanie skutecznie uleczyć człowieka. Dopiero dotarcie do przyczyn jego stanu i wyeliminowanie czynników, które zaburzają równowagę, pozwala wrócić „na prostą”.

Dlatego właśnie treningi relaksacyjne, bioenergoterapia, dźwiękoterapia czy rozmowy terapeutyczne to metody, po które chętnie sięga totalna biologia. Choroby warto też oczywiście „odpędzać” od siebie już wtedy, gdy jest się zdrowym – mowa tu, rzecz jasna, o profilaktyce. Uzyskanie głębszego wglądu w siebie pomoże każdemu zrozumieć swoje stany, panować nad emocjami i odnaleźć wewnętrzną harmonię. W przeciwnym wypadku różne życiowe sytuacje mogą wytrącać człowieka z równowagi i stanowić źródło choroby, również śmiertelnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij