Orzechy włoskie pozytywnie wpływające na cholesterol w drewnianej misce na blacie.

Czy orzechy podnoszą poziom cholesterolu?

Zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczowa w przypadku chęci zachowania odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Jaką rolę odgrywają w niej orzechy? Czy należy ich unikać, czy wręcz przeciwnie — warto je uwzględnić w swoim codziennym menu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwości orzechów włoskich i o ich wpływie na kondycję Twojego organizmu.

Czy orzechy włoskie są zdrowe?

Orzechy włoskie zawierają bardzo dużo tłuszczu — aż 65,2 g na 100 g produktu. Z tego wynika też ich wysoka kaloryczność: 100 g produktu dostarcza aż  654 kcal, czyli jedna garść to około 200 kcal. Mimo to są one naprawdę zdrowe i mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. I chociaż dotyczy to większości rodzajów orzechów, to właśnie włoskie mają najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT), czym przewyższają inne gatunki.

Orzechy należą do produktów o wysokiej gęstości odżywczej co sprawia, że są one bardzo cennym elementem diety człowieka. Orzechy włoskie zawierają liczne składniki mineralne,m.in. miedź, mangan, fosfor i magnez. Są także źródłem witamin z grupy B oraz polifenoli. . Są bogate w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe i mają zachowany prawidłowy stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega 3. Dostarczają również błonnika pokarmowego. Dlatego warto o nich pamiętać przy przygotowywaniu rozmaitych dań. Sprawdzą się jako zamiennik deserów lub dodatek do śniadania czy lunchu.

Wśród korzystnych skutków spożywania orzechów włoskich można wymienić:

  • wzmocnienie układu nerwowego,poprawę pracy mózgu, pozytywny wpływ na mikroflorę jelit,
  • poprawę kondycji włosów i skóry,
  • ochronę naczyń krwionośnych i zapobieganie chorobom układu krążenia.

Czy orzechy włoskie podnoszą cholesterol?

Uznaje się, że bogate w tłuszcz produkty spożywcze mogą negatywnie wpływać na poziom cholesterolu w organizmie człowieka. Jest to oczywiście prawda, jednak dotyczy to przede wszystkim tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są jak najbardziej pożądane i korzystnie wpływają na profil lipidowy.

Kwasy omega-3 biorą udział w metabolizmie lipidów, dzięki czemu zmniejszają stężenie triglicerydów i frakcji LDL oraz korzystnie wpływają na cały lipidogram. Dodatkowo działają przeciwzapalnie. Dzięki temu obniżają ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Korzystny wpływ orzechów włoskich na poziom cholesterolu potwierdzają badania naukowe. W badaniu WAHA (The Walnuts and Healthy Aging Study), w które ukończyło 636 osób w wieku średnio 69 lat, udowodniono, że osoby spożywające regularnie orzechy włoskie mają zdecydowanie lepsze wyniki niżte, którzy nie włączyły ich do swojej diety. W badaniu skupiono się głównie na wpływie włączenia orzechów do codziennej diety na funkcje poznawcze, ale sprawdzono także ich wpływ na lipidogram. Badani, którzy jedli orzechy włoskie (w ilości 30-60 g dziennie) po zakończeniu eksperymentu mieli poziom cholesterolu LDL niższy średnio o 4,3 mg/dl, a całkowitego cholesterolu średnio o 8,5 mg/dl. Doszło u nich także do redukcji ilości całkowitych cząstek LDL o 4,3% i małych cząstek LDL o 6,1%.

Dlatego, zgodnie z powyższymi informacjami, odpowiedź na pytanie czy orzechy włoskie podnoszą cholesterol, jest przecząca. Ich działanie jest wręcz odwrotne – pomagają w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu, dlatego warto włączyć je do swojego planu odżywiania.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna na obniżenie cholesterolu

Za wysoki cholesterol to jeden z głównych czynników wpływających na zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru czy zawału serca oraz innych chorób serca i układu krwionośnego. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o jego odpowiedni poziom. Na szczęście dzięki zmianie stylu życia na bardziej aktywny oraz wdrożeniu odpowiedniej diety, można skutecznie obniżyć cholesterol.

Chcesz dowiedzieć się więcej o swoim poziomie cholesterolu? Wykorzystaj do tego profesjonalny kalkulator cholesterolu i przeanalizuj swoje wyniki!

Aby poprawić swoje wyniki cholesterolu, warto ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, fast foodów, masła i jaj, zamienić tłusty nabiał na odtłuszczone warianty, a także ograniczyć ilość soli i cukru w swoim jadłospisie. Ważne jest także włączenie do diety tłuszczów roślinnych (np. tych z orzechów) oraz produktów zawierających stanole roślinne*. Marka Benecol oferuje między innymi jogurty pitne oraz margaryny, które zawierają te skuteczne w redukcji cholesterolu związki.

W celu obniżenia cholesterolu i zachowania zdrowia powinieneś też regularnie ćwiczyć. Możesz biegać, jeździć na rowerze albo uprawiać jogę — wszystkie te dyscypliny doskonale wpłyną na kondycję całego organizmu. Dzięki połączeniu zdrowej diety z ćwiczeniami na pewno uda Ci się skutecznie zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu.

* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.

Referencje:

Borecka W., Walczak Z., Starzycki M.: Orzech włoski (Juglans regia L.) – naturalne źródło prozdrowotnych składników żywności. Nauka. Przyroda. Technologie, 2013; 7 (2): 23, s. 6.

The Walnuts and Healthy Aging Study (WAHA): Protocol for a Nutritional Intervention Trial with Walnuts on Brain Aging. Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5222811/ (dostęp: 17.07.2023).

FoodData Central Search Results: Nuts, walnuts, źródło: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170187/nutrients (dostęp: 18.10.2023).

Rajaram S., Cofán M. i inni, Effects of Walnut Consumption for 2 Years on Lipoprotein Subclasses Among Healthy Elders, źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.054051 (dostęp: 18.10.2023).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij