Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna

Zapalenie gardła może być wywołane poprzez infekcję wirusową, jak i bakteryjną. Tylko lekarz jest w stanie zdiagnozować stan chorego, dlatego warto wybrać się do dobrego specjalisty. Zapalenie gardła to najczęściej atak wirusowy i chorobę wywołują głównie dwa wirusy adenowirusy lub enterowirusy.

Choroba wirusowa najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy ujemna temperatura i warunki panujące na dworze potrafią mocno wpłynąć na odporność, przez co organizm nie broni się przed drobnoustrojami. W ten sposób układ immunologiczny nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co prowadzi do poważnych chorób.

Rozwój trwa

Wirusowe zapalenie potrzebuje czasu, aby rozwinąć się w ludzkim organizmie i bardzo łatwo zarazić się, ponieważ czynniki powodujące infekcję utrzymują się w powietrzu i w taki sposób mogą przedostać się do naszego organizmu. Wirusy to zazwyczaj bardzo mało cząsteczki, które potrafią szybko rozejść się po ciele i zaatakować błonę śluzową, co prowadzi do zapalenia górnych dróg oddechowych. Zaczyna się niewinne od bólu głowy i mięśni, ale potem choroba zaczyna się rozwijać, przez co w błonie śluzowej tworzą się różne pęcherzyki w których, znajduje się płyn surowiczy.

Takie dolegliwości może poprzedzać suchy kaszel, który z czasem może występować w wilgotnej formie. W przypadku zakażenia wirusowego występuje gorączka a temperatura, zmienia się w bardzo krótkim czasie. Wirusowe zapalenie z reguły jest nieszkodliwe, jeśli nie występują skutki uboczne. W najlepszym razie gorączka i wszystkie inne dolegliwości ustępują po 7 dniach.

Zakażenie bakteryjne

Tego rodzaju zakażenie następuje przez bakterie. Mogą to być paciorkowce, gronkowce lub inne, które są w stanie wywołać prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Bakterie atakują w podobny sposób, jak wirusy, wykorzystują osłabienie organizmu. Bakterie przenikają dopiero z czasem, atakując wyższe filtry biologiczne, powodując całkowitą degradację komórek.

Dłuższa ingerencja tego typu bakterii prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej. Gardło staje się wtedy podatne na dalsze zakażenia bakteryjne, które w wielu przypadkach jest ciężkie do wyleczenia z powodu licznych powikłań. Na infekcje bakteryjne narażone są głównie dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Rodzice powinni szczególną uwagę zwrócić na swoje pociechy. Jeśli dziecko ma powiększone węzły chłonne, przekrwione migdałki, na których utrzymuje się biały nalot czy obrzęknięty język, może to świadczyć o rozwoju choroby. Dodatkowo oprócz wymienionych wyżej czynników może występować silna gorączka.

Jak leczyć infekcję?

Jeśli cierpimy na infekcję wirusową, to w leczeniu wystarczy wykorzystać tabletki do ssania, które w zupełności wystarczą, aby załagodzić chorobę. Dodatkowo można stosować płukanki przy wykorzystaniu soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Oba sposoby są pomocne i pozwalają odkazić gardło, co jest ważnym krokiem do pełnego wyleczenia.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 191

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *