Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna

Zapalenie gardła może być wywołane poprzez infekcję wirusową, jak i bakteryjną. Tylko lekarz jest w stanie zdiagnozować stan chorego, dlatego warto wybrać się do dobrego specjalisty. Zapalenie gardła to najczęściej atak wirusowy i chorobę wywołują głównie dwa wirusy adenowirusy lub enterowirusy.

Choroba wirusowa najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy ujemna temperatura i warunki panujące na dworze potrafią mocno wpłynąć na odporność, przez co organizm nie broni się przed drobnoustrojami. W ten sposób układ immunologiczny nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co prowadzi do poważnych chorób.

Rozwój trwa

Wirusowe zapalenie potrzebuje czasu, aby rozwinąć się w ludzkim organizmie i bardzo łatwo zarazić się, ponieważ czynniki powodujące infekcję utrzymują się w powietrzu i w taki sposób mogą przedostać się do naszego organizmu. Wirusy to zazwyczaj bardzo mało cząsteczki, które potrafią szybko rozejść się po ciele i zaatakować błonę śluzową, co prowadzi do zapalenia górnych dróg oddechowych. Zaczyna się niewinne od bólu głowy i mięśni, ale potem choroba zaczyna się rozwijać, przez co w błonie śluzowej tworzą się różne pęcherzyki w których, znajduje się płyn surowiczy.

Takie dolegliwości może poprzedzać suchy kaszel, który z czasem może występować w wilgotnej formie. W przypadku zakażenia wirusowego występuje gorączka a temperatura, zmienia się w bardzo krótkim czasie. Wirusowe zapalenie z reguły jest nieszkodliwe, jeśli nie występują skutki uboczne. W najlepszym razie gorączka i wszystkie inne dolegliwości ustępują po 7 dniach.

Zakażenie bakteryjne

Tego rodzaju zakażenie następuje przez bakterie. Mogą to być paciorkowce, gronkowce lub inne, które są w stanie wywołać prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Bakterie atakują w podobny sposób, jak wirusy, wykorzystują osłabienie organizmu. Bakterie przenikają dopiero z czasem, atakując wyższe filtry biologiczne, powodując całkowitą degradację komórek.

Dłuższa ingerencja tego typu bakterii prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej. Gardło staje się wtedy podatne na dalsze zakażenia bakteryjne, które w wielu przypadkach jest ciężkie do wyleczenia z powodu licznych powikłań. Na infekcje bakteryjne narażone są głównie dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Rodzice powinni szczególną uwagę zwrócić na swoje pociechy. Jeśli dziecko ma powiększone węzły chłonne, przekrwione migdałki, na których utrzymuje się biały nalot czy obrzęknięty język, może to świadczyć o rozwoju choroby. Dodatkowo oprócz wymienionych wyżej czynników może występować silna gorączka.

Jak leczyć infekcję?

Jeśli cierpimy na infekcję wirusową, to w leczeniu wystarczy wykorzystać tabletki do ssania, które w zupełności wystarczą, aby załagodzić chorobę. Dodatkowo można stosować płukanki przy wykorzystaniu soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Oba sposoby są pomocne i pozwalają odkazić gardło, co jest ważnym krokiem do pełnego wyleczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij