Jak wrócić do formy po porodzie

Jak wrócić do formy po porodzie?

Większość kobiet oczekujących na przyjście na świat dziecka zastanawia się, jak będzie wyglądało ich ciało po porodzie. Nie da się ukryć, że ciąża to ogromny wysiłek dla całego organizmu, a urodzenie dziecka niejednokrotnie pozostawia na ciele ślady już na zawsze, chociażby w postaci blizny po cesarskim cięciu. Niezależnie jednak od tego, czy urodzimy siłami natury, czy nie, nasz brzuch będzie wymagał czasu i pracy, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Jak możemy sobie pomóc?

Jak wrócić do formy po ciąży?

Wiele czynników wpływa na to, jak szybko wrócimy do formy sprzed ciąży po porodzie. Są to czynniki genetyczne, kondycja fizyczna i ilość sportu wykonywanego przed zajściem w ciążę, a także to, jak odżywiamy się i jak szybko zaczniemy ruszać się, gdy nasze maleństwo już będzie na świecie. Jak widać, bardzo dużo zależy od nas i naszej determinacji, jednak są rzeczy, które mogą nam bardzo pomóc. Niektórzy lekarze polecają różne akcesoria, w tym gorset poporodowy, który przyspiesza obkurczanie skóry i wzmacnia mięśnie proste brzucha (justbeck.com.pl)

Jak działa taki gorset? Poza wspomnianym przed chwilą działaniem, gorset ten przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a także pomaga utrzymać prawidłową sylwetkę i zniwelować ból kręgosłupa, który tak często dokucza młodym mamom. Ponadto zmniejsza przeciążenia w stawach i w przeciwieństwie do tradycyjnych gorsetów ortopedycznych nie rozleniwia i nie osłabia mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej postawy ciała.

Jak schudnąć po porodzie – ćwiczenia?

Należy pamiętać o tym, że tuż po porodzie nie powinno się wykonywać żadnych obciążających ćwiczeń, najlepiej zacząć od ostrożnej gimnastyki dopiero po zakończeniu okresu połogu. Wszelką planowaną aktywność fizyczną należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, a najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Bardzo dobrą formą aktywności, którą można rozpocząć już w czasie połogu, są spacery. Ich długość i tempo trzeba dostosować do własnych możliwości, pamiętając o tym, a by się zbytnio nie przeciążać. Pierwsze ćwiczenia, jakie można wykonywać po porodzie, to ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz mięśni głębokich brzucha. Bardzo ważne, że wykonywane przez nas ćwiczenia nie mogą powodować bólu, dyskomfortu ani osłabienia. 

Chudnięcie po ciąży – dieta

Tak naprawdę w procesie chudnięcia po ciąży najbardziej może nam pomóc dieta. Oczywiście aktywność fizyczna jest bardzo istotna, ale należy do niej podejść bardzo ostrożnie, natomiast odpowiednią dietę można wprowadzić w zasadzie od razu. Nie chodzi tu oczywiście o radykalne ograniczenie kalorii, nasz organizm potrzebuje paliwa do regeneracji, musimy też mieć siłę, aby zajmować się niemowlęciem. Najważniejsze jest to, co jemy. Bardzo ważne są produkty pełnoziarniste i bogate w błonnik, dlatego niezwykle ważne jest, aby spożywać dużą ilość warzyw i owoców. To one powinny przeważać w naszej diecie. Aktualne zalecenia mówią nawet o 5-6 porcjach warzyw i owoców dziennie. Nie trzeba chyba dodawać, że wszelkie niezdrowe przekąski, w tym słodycze i słodzone napoje skutecznie będą oddalać nasze marzenia o zgrabnej sylwetce.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij