Kiedy po ciąży można biegać

Kiedy po ciąży można biegać?

Bardzo poważnym okresem w życiu kobiety okazuje się ciąża. Razem z partnerem wysilają się w tym, aby przebiegała jak najlepiej. Dbają w ten sposób o zdrowie przyszłego dziecka. Natomiast zdarza się, że wiele matek przed ciążą biegały, uprawiały sport. Był to dla nich nawyk, więc chcą jak najszybciej do tego wrócić. Zastanawiają się, w jakim momencie okaże się to bezpieczne. Przekonajmy się, kiedy po ciąży można biegać.

Po badaniach u lekarza

Bieganie po ciąży po badaniach lekarskich

Po ciąży matka powinna regularnie konsultować się ze swoim lekarzem. Ale nie tylko w sprawie zdrowia swojego dziecka. Powinna być również zainteresowana własnym zdrowiem. Możliwe, że po ciąży nie znajduje się w najlepszym stanie i należy po woli przejść pewne leczenie. Dopiero coś takiego sprawia, że po kilku tygodniach matka czuje się o wiele lepiej, nabiera więcej zdrowia i można wtedy pomyśleć o lepszej kondycji. Nie jest to takie proste, natomiast już około 10 tygodniu po porodzie staje się możliwe.

Start w bieganiu po cesarskim cięciu również należy dokładnie skonsultować z lekarzem. Możliwe, że przyjrzy się bliznom pozabiegowym i stanie zdrowia matki. Dzięki temu jest w stanie dokładnie ocenić, w jakim momencie taka aktywność fizyczna okaże się wskazana. Nie doprowadzi to do zwiększenia intensywności krwawienia czy powikłań poporodowych.

Jeśli poród był naturalny i przebiegał poprawnie, to tutaj powrót do ćwiczeń okazuje się często szybszy, nawet po 6 tygodniach. Ale również musimy się wybrać do lekarza na dokładne badania, po których będzie można to stwierdzić.

Pierwszy trening po ciąży

Kiedy pierwszy trening i bieganie po ciąży

Trenowanie po ciąży warto zacząć od małych kroków. Dlatego nie decydujemy się na zbyt szybkie bieganie, jak i długie trasy. O wiele bezpieczniej, jeśli postawimy na marsz bądź lekki trucht. Musimy również dostosować się do swobodniejszego oddechu, dostosowanego do naszych aktualnych możliwości.

Dzieci w tym czasie są w pewnym stopniu uzależnione od swoich matek. Bardzo często chcą znaleźć się na ich rękach. Dlatego mama musi starać się nawiązać z dzieckiem odpowiednie relacje, a zarazem wyznaczyć mu pewne granice. Dzięki nim możliwe będzie bieganie również z dzieckiem w wózku.

Bezpieczne badanie jest możliwe dzięki noszeniu biustonosza sportowego, jak i dodatkowego obuwia trekkingowego. Pozytywnie wpłynie na nasz jeszcze bielizna termoaktywna, bluzki i legginsy. Także odpowiednia aplikacja na telefon, jak Endomondo, może okazać się bardzo zachęcająca. Na pewno znajdziemy w niej również inne matki, które trenują i ćwiczą każdego dnia bądź tygodnia.

Co daje aktywność fizyczna po ciąży?

Fizycznie wysilamy się w wielu kierunkach i przez to później możemy być zadowoleni z lepszej sylwetki i zdrowia. Kobieta po ciąży jak najszybciej chce powrócić do dawniejszej kondycji. Jest to możliwe, jeśli będą starały się w tym kierunku zachować odpowiednie siły emocjonalne, dobre samopoczucie.

Nie warto się zniechęcać, lecz korzystanie będzie wszystko krok po kroku planować. Zapewne matka ma wiele nowych obowiązków, z którymi musi się pogodzić. Spędza wiele czasu w domu, opiekując się dzieckiem bądź dziećmi. I przez to może tracić motywację do ćwiczeń. Natomiast tak nie musi być. Co można w tym kierunku jeszcze uczynić?

Do naszej dyspozycji są specjalne plannery, notatniki. Jeden z nich to aplikacja ToDoIst, dzięki której udaje się nam zaplanować każde zadanie do wykonania w danym dniu. Dzięki niej planujemy cały tydzień, miesiąc, a nawet rok i lata. Jeśli więc w ciągu dnia zaznaczymy sobie trening czy bieganie, to następnie o wiele łatwiej będzie się do tego zmotywować.

O celach treningowych matka powinna również chętnie wspominać innym. Może również wyszukać sobie pomocnika, na przykład męża, który będzie ją wspierał w bieganiu i wspólnym ćwiczeniu. Dzięki temu także ich relacje będą mogły się poprawiać.

Podsumowanie: Matka już kilka tygodni po ciąży jest w stanie wrócić do biegania, prawie pełnej aktywności fizycznej. Potrzeba tylko chęci, czasu, a zarazem odpowiednich warunków. Często to jednak my jesteśmy w stanie o wszystko zadbać. Bądźmy więc wytrwali, a powrót do dawniejszej kondycji i sylwetki nie będzie taki trudny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij