Kiedy po ciąży można biegać

Kiedy po ciąży można biegać?

Bardzo poważnym okresem w życiu kobiety okazuje się ciąża. Razem z partnerem wysilają się w tym, aby przebiegała jak najlepiej. Dbają w ten sposób o zdrowie przyszłego dziecka. Natomiast zdarza się, że wiele matek przed ciążą biegały, uprawiały sport. Był to dla nich nawyk, więc chcą jak najszybciej do tego wrócić. Zastanawiają się, w jakim momencie okaże się to bezpieczne. Przekonajmy się, kiedy po ciąży można biegać.

Po badaniach u lekarza

Bieganie po ciąży po badaniach lekarskich

Po ciąży matka powinna regularnie konsultować się ze swoim lekarzem. Ale nie tylko w sprawie zdrowia swojego dziecka. Powinna być również zainteresowana własnym zdrowiem. Możliwe, że po ciąży nie znajduje się w najlepszym stanie i należy po woli przejść pewne leczenie. Dopiero coś takiego sprawia, że po kilku tygodniach matka czuje się o wiele lepiej, nabiera więcej zdrowia i można wtedy pomyśleć o lepszej kondycji. Nie jest to takie proste, natomiast już około 10 tygodniu po porodzie staje się możliwe.

Start w bieganiu po cesarskim cięciu również należy dokładnie skonsultować z lekarzem. Możliwe, że przyjrzy się bliznom pozabiegowym i stanie zdrowia matki. Dzięki temu jest w stanie dokładnie ocenić, w jakim momencie taka aktywność fizyczna okaże się wskazana. Nie doprowadzi to do zwiększenia intensywności krwawienia czy powikłań poporodowych.

Jeśli poród był naturalny i przebiegał poprawnie, to tutaj powrót do ćwiczeń okazuje się często szybszy, nawet po 6 tygodniach. Ale również musimy się wybrać do lekarza na dokładne badania, po których będzie można to stwierdzić.

Pierwszy trening po ciąży

Kiedy pierwszy trening i bieganie po ciąży

Trenowanie po ciąży warto zacząć od małych kroków. Dlatego nie decydujemy się na zbyt szybkie bieganie, jak i długie trasy. O wiele bezpieczniej, jeśli postawimy na marsz bądź lekki trucht. Musimy również dostosować się do swobodniejszego oddechu, dostosowanego do naszych aktualnych możliwości.

SPRAWDŹ:  Cytologia – dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Dzieci w tym czasie są w pewnym stopniu uzależnione od swoich matek. Bardzo często chcą znaleźć się na ich rękach. Dlatego mama musi starać się nawiązać z dzieckiem odpowiednie relacje, a zarazem wyznaczyć mu pewne granice. Dzięki nim możliwe będzie bieganie również z dzieckiem w wózku.

Bezpieczne badanie jest możliwe dzięki noszeniu biustonosza sportowego, jak i dodatkowego obuwia trekkingowego. Pozytywnie wpłynie na nasz jeszcze bielizna termoaktywna, bluzki i legginsy. Także odpowiednia aplikacja na telefon, jak Endomondo, może okazać się bardzo zachęcająca. Na pewno znajdziemy w niej również inne matki, które trenują i ćwiczą każdego dnia bądź tygodnia.

Co daje aktywność fizyczna po ciąży?

Fizycznie wysilamy się w wielu kierunkach i przez to później możemy być zadowoleni z lepszej sylwetki i zdrowia. Kobieta po ciąży jak najszybciej chce powrócić do dawniejszej kondycji. Jest to możliwe, jeśli będą starały się w tym kierunku zachować odpowiednie siły emocjonalne, dobre samopoczucie.

Nie warto się zniechęcać, lecz korzystanie będzie wszystko krok po kroku planować. Zapewne matka ma wiele nowych obowiązków, z którymi musi się pogodzić. Spędza wiele czasu w domu, opiekując się dzieckiem bądź dziećmi. I przez to może tracić motywację do ćwiczeń. Natomiast tak nie musi być. Co można w tym kierunku jeszcze uczynić?

Do naszej dyspozycji są specjalne plannery, notatniki. Jeden z nich to aplikacja ToDoIst, dzięki której udaje się nam zaplanować każde zadanie do wykonania w danym dniu. Dzięki niej planujemy cały tydzień, miesiąc, a nawet rok i lata. Jeśli więc w ciągu dnia zaznaczymy sobie trening czy bieganie, to następnie o wiele łatwiej będzie się do tego zmotywować.

O celach treningowych matka powinna również chętnie wspominać innym. Może również wyszukać sobie pomocnika, na przykład męża, który będzie ją wspierał w bieganiu i wspólnym ćwiczeniu. Dzięki temu także ich relacje będą mogły się poprawiać.

SPRAWDŹ:  Co sprawia, że kobiety są aktywne do ostatnich dni ciąży?

Podsumowanie: Matka już kilka tygodni po ciąży jest w stanie wrócić do biegania, prawie pełnej aktywności fizycznej. Potrzeba tylko chęci, czasu, a zarazem odpowiednich warunków. Często to jednak my jesteśmy w stanie o wszystko zadbać. Bądźmy więc wytrwali, a powrót do dawniejszej kondycji i sylwetki nie będzie taki trudny.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 191

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *