5 najczęstszych powodów dla których zdrowie szwankuje

Coraz częściej zmieniamy pracę, bierzemy nadgodziny i spłacamy kredyty. To wszystko sprawia, że żyjemy szybko, goniąc każdy dzień, żeby jak najwięcej mieć. Zapominamy jednak o naszym zdrowiu, które prędzej, czy później będzie kazało nam się zatrzymać. Zacznijmy być świadomi tego, jak ogromny wpływ mamy na nasze samopoczucie.

Stres

Żyjemy w świecie kapitalizmu, gdzie miejsce w społeczeństwie określa się przez zasobność portfela. Ludzie nie spotykają się już tak często, wiecznie „nie mają na nic czasu”. Dodatkowe zajęcia, kursy, nadgodziny, praca 7 dni w tygodniu. To wszystko sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie, cierpimy na bezsenność i depresję. Nasza skóra starzeje się, pod oczami pojawiają się cienie, a ciało się zmienia, gdyż przestajemy dbać o to, co na siebie wkładamy, i co jemy.

5-najczestszych-powodow-dla-ktorych-zdrowie-szwankuje

Długotrwały stres powoduje przewlekłe zmęczenie i osłabia nasz system odpornościowy. Można go złagodzić, zapisując się na zajęcia jogi lub wyznaczając czas tylko dla siebie i rodziny. Często zaleca się także skorzystanie z porad psychologicznych  w celu redukcji czynników stresogennych.

Brak aktywności fizycznej

Nawet jeśli jesteśmy wiecznie „zabiegani”, nie oznacza to, że nasza kondycja jest odpowiednia. Nie uprawiamy sportu, biegając po biurze, obładowani ciężkimi papierami. Przynajmniej 3 razy w tygodniu powinniśmy znaleźć czas na udanie się do klubu fitness, ćwiczenia w domu lub na świeżym powietrzu. Pozwoli to zredukować poziom stresu, wyzwoli korzystne hormony i uczyni nasze ciało zdrowszym.

Nieodpowiednia dieta

Z brakiem aktywności fizycznej związana jest także nieodpowiednia dieta. Kiedy pracujemy po 12 godzin dziennie, traci dla nas znaczenie to, co jemy. Praca siedząca, brak ruchu oraz dieta uboga w błonnik, zacznie skutkować nie tylko tyciem, ale może również przysporzyć dodatkowych dolegliwości. Brak aktywności i ciężkostrawne jedzenie prowadzi do powstania bolesnych hemoroidów.

Ważne, żeby pamiętać o spożywaniu 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie, warzyw i owoców, które dostarczą naszemu organizmowi cenny błonnik wspomagający trawienie, oraz ograniczeniu węglowodanów (słodkich przekąsek) i niezdrowych, obfitych w cukier, napojów gazowanych.

Niedoleczone choroby i brak badań kontrolnych

Częstą przyczyną problemów zdrowotnych są niedoleczone w przeszłości choroby. Zignorowana grypa, czy zapalenie płuc może do nas powrócić i zaatakować ze zdwojoną siłą. Zaniedbywanie badań kontrolnych, u kobiet szczególnie ginekologicznych, może się wiązać z poważnymi chorobami, infekcjami, a nawet bezpłodnością.

5-najczestszych-powodow-dla-ktorych-zdrowie-szwankuje

Ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Często odwiedzamy gabinety stomatologiczne wtedy, gdy ząb niemiłosiernie boli i nadaje się już tylko do wyrwania. W przypadku regularnych wizyt kontrolnych (które są przecież bezpłatne) mamy szansę na zachowanie uzębienia i oszczędzenie pieniędzy, które wydalibyśmy na kosztowne zabiegi.

Używki

Kawa, herbata i papierosy to tylko niektóre z codziennie spożywanych przez nas używek. Dzięki reklamom telewizyjnym kawy, w których piękna pani rozpoczyna dzień przy filiżance gorącego napoju, nie wyobrażamy sobie dnia bez kilku kubków kawy, pobudzającej nas do życia. Ma ona jednak swoje skutki uboczne.

Zawarta w niej kofeina może powodować niepokój, nerwowość, problemy żołądkowe oraz bezsenność. Podobnie jak herbata, zawiera metyloksantyny, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie w określony sposób.

Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej dawki, wynoszącej 300 mg. Dużo bardziej szkodliwe są oczywiście papierosy, które łatwo uzależniają, powodują zmiany w organizmie i szybsze starzenie się. Warto również wspomnieć o napojach energetyzujących, będących wybuchową mieszanką kofeiny i tauryny. Zbyt duże spożywanie tego rodzaju napojów może spowodować nawet atak serca.

Przepis na zdrowie

Organizm każdego z nas wie doskonale, co jest dla niego najlepsze. Mówi nam o tym poprzez choroby i złe samopoczucie po otrzymaniu zbyt dużych dawek stresu, nieodpowiedniego jedzenia, braku ruchu, czy szkodliwych dla niego używek. Wsłuchajmy się w jego głos i nauczmy się zachowywać umiar we wszystkim, co robimy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij