5 przyczyn niskiego libido u młodych Polaków

Spadek libidu to dysfunkcja seksualna, którą diagnozuje się w przypadku, gdy dana osoba nie odczuwa potrzeb seksualnych ani nawet zainteresowania sprawami intymnymi przez minimum miesiąc. Powody takich zaburzeń są różnorodne, ale w dzisiejszych czasach można wymienić 5 głównych przyczyn, które występują szczególnie często.

Jako że brak popędu seksualnego pojawia się u coraz większej grupy młodych Polaków, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak można uporać się z tym problemem.

1. Stres nie służy emocjom w łóżku

Jedną z podstawowych przyczyn utraty zainteresowania seksem jest nadmiar stresu. Stany nadmiernego napięcia nerwowego powodują przesadne wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, którego zbyt duża ilość zaburza produkcję plemników. Co więcej, problemy w łóżku mogą być zauważalne nawet po wielu miesiącach od wystąpienia bodźca stresowego.

stres-nie-sluzy-emocjom-w-lozku

Ma to związek z wyjątkowo długim okresem regeneracji układu nerwowego. Zważywszy na tempo dzisiejszego życia, częsty stres w pracy i codzienne kłopoty w życiu prywatnym, pogarszająca się kondycja seksualna mężczyzn nie jest zaskoczeniem.

Żeby poprawić jakość życia erotycznego, warto pamiętać o regularnym odpoczynku i wysypianiu się. Cenne są też wszelkie techniki relaksacyjne, jak umiejętność wyciszenia się, odnajdowanie spokoju w pasjach, medytacje.

2. Ostrożnie z jedzeniem

Chociaż nieprawidłową dietę najczęściej kojarzy się z nieestetycznie wyglądającą sylwetką i złymi wynikami badań krwi, to jednak warto wiedzieć, że to, co leży na talerzy ma duże znaczenie dla kondycji w łóżku. Nie chodzi wcale o afrodyzjaki, a o zbilansowane, zdrowe pożywienie, które zagwarantuje organizmowi pełną homeostazę.

Szczególnie istotnymi składnikami są tu cynk i selen, mające wpływ na płodność i sprzyjające produkcji nasienia. Niezwykle istotne jest obniżenie cholesterolu, ponieważ odkładając się na ścianach naczyń krwionośnych, utrudnia przepływ krwi, w tym także tej odpowiedzialnej za wzwód. Składnikami żywieniowymi, które wpływają na zwiększenie popędu są też: wit. C, wit. E, beta karoten, likopen, flawonoidy.

3. Bez używek jest łatwiej

Używki dodają kurażu, ale za to obniżają libido. Wrogiem popędu seksualnego jest zarówno alkohol, jak i substancje psychoaktywne. Dlatego też wielu mężczyzn „zawodzi” w trakcie imprez i po powrocie z nich. Niestety, nadużywanie tychże środków może mieć efekty długofalowe, powodując spadek libido nawet pewien czas po ich zażyciu.

bez-uzywek-jest-latwiej

Żeby dobrze bawić się w sypialni, warto więc darować sobie dotychczasowe dobre zabawy wśród kumpli. Lepiej jest ograniczyć używki, a inne alkohole zastąpić np. czerwonym winem, które w niewielkich ilościach zdecydowanie sprzyja stymulacji układu krążenia. Dzięki temu może nawet wesprzeć wzwód, zamiast go odbierać. 

4. Leki i choroby

Wiele leków obniża popęd płciowy i jest zabójczych dla  życia erotycznego. Szczególnie negatywnie na libido wpływają preparaty antydepresyjne, uspokajające, przeciwhistaminowe, a także medykamenty na nadciśnienie oraz te poważniejsze – stosowane przy chemioterapii lub w leczeniu HIV.

leki-i-choroby

U kobiet negatywnie na libido działają też środki antykoncepcyjne. Jeśli natomiast chodzi o choroby, to nawet uciążliwe przeziębienie może znacznie wpłynąć na pogorszenie kondycji seksualnej. Nieprawidłowy stan fizyczny organizmu dotyka tak naprawdę wszystkich układów, w tym także tego nerwowego, odpowiedzialnego za odczuwanie.

5. Problemy w związku

Stan psychiczny ma ogromne znaczenie dla życia seksualnego i nie zawsze musi chodzić o stres w pracy czy inne, trudne doświadczenia. W niektórych przypadkach problemem jest brak wystarczającego zaufania do partnerki, niska samoocena czy kompleksy, które blokują przed zbliżeniem. Wcześniejsze kłótnie, zranienie, które do tej pory budzi żal – to może przekładać się na obniżenie popędu.

Zdarza się też, że w obliczu nowego wyzwania, np. po narodzinach dziecka, mężczyźni mają kłopot z przystosowaniem się do nowej sytuacji i Wszystko to sprowadza się do produkcji hormonów stresu, a o ich działaniu była mowa już wcześniej. Warto więc mieć świadomość, że fizyczna sprawność w sypialni musi być połączona z właściwym nastawieniem psychicznym.

Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 191

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *