5 przyczyn niskiego libido u młodych Polaków

Spadek libidu to dysfunkcja seksualna, którą diagnozuje się w przypadku, gdy dana osoba nie odczuwa potrzeb seksualnych ani nawet zainteresowania sprawami intymnymi przez minimum miesiąc. Powody takich zaburzeń są różnorodne, ale w dzisiejszych czasach można wymienić 5 głównych przyczyn, które występują szczególnie często.

Jako że brak popędu seksualnego pojawia się u coraz większej grupy młodych Polaków, warto wiedzieć, skąd się bierze i jak można uporać się z tym problemem.

1. Stres nie służy emocjom w łóżku

Jedną z podstawowych przyczyn utraty zainteresowania seksem jest nadmiar stresu. Stany nadmiernego napięcia nerwowego powodują przesadne wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, którego zbyt duża ilość zaburza produkcję plemników. Co więcej, problemy w łóżku mogą być zauważalne nawet po wielu miesiącach od wystąpienia bodźca stresowego.

stres-nie-sluzy-emocjom-w-lozku

Ma to związek z wyjątkowo długim okresem regeneracji układu nerwowego. Zważywszy na tempo dzisiejszego życia, częsty stres w pracy i codzienne kłopoty w życiu prywatnym, pogarszająca się kondycja seksualna mężczyzn nie jest zaskoczeniem.

Żeby poprawić jakość życia erotycznego, warto pamiętać o regularnym odpoczynku i wysypianiu się. Cenne są też wszelkie techniki relaksacyjne, jak umiejętność wyciszenia się, odnajdowanie spokoju w pasjach, medytacje.

2. Ostrożnie z jedzeniem

Chociaż nieprawidłową dietę najczęściej kojarzy się z nieestetycznie wyglądającą sylwetką i złymi wynikami badań krwi, to jednak warto wiedzieć, że to, co leży na talerzy ma duże znaczenie dla kondycji w łóżku. Nie chodzi wcale o afrodyzjaki, a o zbilansowane, zdrowe pożywienie, które zagwarantuje organizmowi pełną homeostazę.

Szczególnie istotnymi składnikami są tu cynk i selen, mające wpływ na płodność i sprzyjające produkcji nasienia. Niezwykle istotne jest obniżenie cholesterolu, ponieważ odkładając się na ścianach naczyń krwionośnych, utrudnia przepływ krwi, w tym także tej odpowiedzialnej za wzwód. Składnikami żywieniowymi, które wpływają na zwiększenie popędu są też: wit. C, wit. E, beta karoten, likopen, flawonoidy.

3. Bez używek jest łatwiej

Używki dodają kurażu, ale za to obniżają libido. Wrogiem popędu seksualnego jest zarówno alkohol, jak i substancje psychoaktywne. Dlatego też wielu mężczyzn „zawodzi” w trakcie imprez i po powrocie z nich. Niestety, nadużywanie tychże środków może mieć efekty długofalowe, powodując spadek libido nawet pewien czas po ich zażyciu.

bez-uzywek-jest-latwiej

Żeby dobrze bawić się w sypialni, warto więc darować sobie dotychczasowe dobre zabawy wśród kumpli. Lepiej jest ograniczyć używki, a inne alkohole zastąpić np. czerwonym winem, które w niewielkich ilościach zdecydowanie sprzyja stymulacji układu krążenia. Dzięki temu może nawet wesprzeć wzwód, zamiast go odbierać. 

4. Leki i choroby

Wiele leków obniża popęd płciowy i jest zabójczych dla  życia erotycznego. Szczególnie negatywnie na libido wpływają preparaty antydepresyjne, uspokajające, przeciwhistaminowe, a także medykamenty na nadciśnienie oraz te poważniejsze – stosowane przy chemioterapii lub w leczeniu HIV.

leki-i-choroby

U kobiet negatywnie na libido działają też środki antykoncepcyjne. Jeśli natomiast chodzi o choroby, to nawet uciążliwe przeziębienie może znacznie wpłynąć na pogorszenie kondycji seksualnej. Nieprawidłowy stan fizyczny organizmu dotyka tak naprawdę wszystkich układów, w tym także tego nerwowego, odpowiedzialnego za odczuwanie.

5. Problemy w związku

Stan psychiczny ma ogromne znaczenie dla życia seksualnego i nie zawsze musi chodzić o stres w pracy czy inne, trudne doświadczenia. W niektórych przypadkach problemem jest brak wystarczającego zaufania do partnerki, niska samoocena czy kompleksy, które blokują przed zbliżeniem. Wcześniejsze kłótnie, zranienie, które do tej pory budzi żal – to może przekładać się na obniżenie popędu.

Zdarza się też, że w obliczu nowego wyzwania, np. po narodzinach dziecka, mężczyźni mają kłopot z przystosowaniem się do nowej sytuacji i Wszystko to sprowadza się do produkcji hormonów stresu, a o ich działaniu była mowa już wcześniej. Warto więc mieć świadomość, że fizyczna sprawność w sypialni musi być połączona z właściwym nastawieniem psychicznym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij