5 najczęstszych powodów dla których zdrowie szwankuje

Coraz częściej zmieniamy pracę, bierzemy nadgodziny i spłacamy kredyty. To wszystko sprawia, że żyjemy szybko, goniąc każdy dzień, żeby jak najwięcej mieć. Zapominamy jednak o naszym zdrowiu, które prędzej, czy później będzie kazało nam się zatrzymać. Zacznijmy być świadomi tego, jak ogromny wpływ mamy na nasze samopoczucie.

Stres

Żyjemy w świecie kapitalizmu, gdzie miejsce w społeczeństwie określa się przez zasobność portfela. Ludzie nie spotykają się już tak często, wiecznie “nie mają na nic czasu”. Dodatkowe zajęcia, kursy, nadgodziny, praca 7 dni w tygodniu. To wszystko sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie, cierpimy na bezsenność i depresję. Nasza skóra starzeje się, pod oczami pojawiają się cienie, a ciało się zmienia, gdyż przestajemy dbać o to, co na siebie wkładamy, i co jemy.

5-najczestszych-powodow-dla-ktorych-zdrowie-szwankuje

Długotrwały stres powoduje przewlekłe zmęczenie i osłabia nasz system odpornościowy. Można go złagodzić, zapisując się na zajęcia jogi lub wyznaczając czas tylko dla siebie i rodziny. Często zaleca się także skorzystanie z porad psychologicznych  w celu redukcji czynników stresogennych.

Brak aktywności fizycznej

Nawet jeśli jesteśmy wiecznie “zabiegani”, nie oznacza to, że nasza kondycja jest odpowiednia. Nie uprawiamy sportu, biegając po biurze, obładowani ciężkimi papierami. Przynajmniej 3 razy w tygodniu powinniśmy znaleźć czas na udanie się do klubu fitness, ćwiczenia w domu lub na świeżym powietrzu. Pozwoli to zredukować poziom stresu, wyzwoli korzystne hormony i uczyni nasze ciało zdrowszym.

Nieodpowiednia dieta

Z brakiem aktywności fizycznej związana jest także nieodpowiednia dieta. Kiedy pracujemy po 12 godzin dziennie, traci dla nas znaczenie to, co jemy. Praca siedząca, brak ruchu oraz dieta uboga w błonnik, zacznie skutkować nie tylko tyciem, ale może również przysporzyć dodatkowych dolegliwości. Brak aktywności i ciężkostrawne jedzenie prowadzi do powstania bolesnych hemoroidów.

SPRAWDŹ:  3 skutecznie sposoby na migrenę

Ważne, żeby pamiętać o spożywaniu 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie, warzyw i owoców, które dostarczą naszemu organizmowi cenny błonnik wspomagający trawienie, oraz ograniczeniu węglowodanów (słodkich przekąsek) i niezdrowych, obfitych w cukier, napojów gazowanych.

Niedoleczone choroby i brak badań kontrolnych

Częstą przyczyną problemów zdrowotnych są niedoleczone w przeszłości choroby. Zignorowana grypa, czy zapalenie płuc może do nas powrócić i zaatakować ze zdwojoną siłą. Zaniedbywanie badań kontrolnych, u kobiet szczególnie ginekologicznych, może się wiązać z poważnymi chorobami, infekcjami, a nawet bezpłodnością.

5-najczestszych-powodow-dla-ktorych-zdrowie-szwankuje

Ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Często odwiedzamy gabinety stomatologiczne wtedy, gdy ząb niemiłosiernie boli i nadaje się już tylko do wyrwania. W przypadku regularnych wizyt kontrolnych (które są przecież bezpłatne) mamy szansę na zachowanie uzębienia i oszczędzenie pieniędzy, które wydalibyśmy na kosztowne zabiegi.

Używki

Kawa, herbata i papierosy to tylko niektóre z codziennie spożywanych przez nas używek. Dzięki reklamom telewizyjnym kawy, w których piękna pani rozpoczyna dzień przy filiżance gorącego napoju, nie wyobrażamy sobie dnia bez kilku kubków kawy, pobudzającej nas do życia. Ma ona jednak swoje skutki uboczne.

Zawarta w niej kofeina może powodować niepokój, nerwowość, problemy żołądkowe oraz bezsenność. Podobnie jak herbata, zawiera metyloksantyny, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie w określony sposób.

Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej dawki, wynoszącej 300 mg. Dużo bardziej szkodliwe są oczywiście papierosy, które łatwo uzależniają, powodują zmiany w organizmie i szybsze starzenie się. Warto również wspomnieć o napojach energetyzujących, będących wybuchową mieszanką kofeiny i tauryny. Zbyt duże spożywanie tego rodzaju napojów może spowodować nawet atak serca.

Przepis na zdrowie

Organizm każdego z nas wie doskonale, co jest dla niego najlepsze. Mówi nam o tym poprzez choroby i złe samopoczucie po otrzymaniu zbyt dużych dawek stresu, nieodpowiedniego jedzenia, braku ruchu, czy szkodliwych dla niego używek. Wsłuchajmy się w jego głos i nauczmy się zachowywać umiar we wszystkim, co robimy.

SPRAWDŹ:  Żywienie medyczne: doustne, dojelitowe i pozajelitowe – kiedy i jak się je stosuje?
Małgorzata Wysocka

Małgorzata Wysocka

Od wielu lat związana z dziennikarstwem medycznym, specjalizując się w tematyce zdrowia kobiet. Pasjonuje się nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii. W wolnym czasie prowadzi warsztaty edukacyjne promujące profilaktykę zdrowotną.

Artykuły: 368

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *