Jakie imprezowe używki obniżają libido?
Wydaje się nam, że imprezowy nastrój sprzyja kontaktom seksualnym. Rzeczywiście tak jest, dopóki nie przesadzimy z alkoholem i innymi używkami. Wtedy zamiast upojnej nocy może czekać nas ogromne rozczarowanie.
Czym jest libido?
Libido to nic innego jak popęd seksualny. Jego długotrwały spadek może być spowodowany przez wiele czynników i wskazywać na wiele problemów zdrowotnych. Wśród typowych przyczyn obniżenia pociągu seksualnego podaje się stres, depresję, traumatyczne przeżycia, ale także choroby takie jak cukrzyca, anemia czy choroby serca.
Podkreśla się także na zależność między libido a przyjmowanymi lekami, zwłaszcza obniżającymi ciśnienie, uspokajającymi czy o działaniu psychotropowym. Jednak coraz więcej lekarzy zaznacza, że za obniżenie popędu seksualnego odpowiedzialny jest również imprezowy styl życia, a właściwie – alkohol i używki.
Alkohol a libido
Mówi się, że niewielka ilość alkoholu pomaga w przełamaniu nieśmiałości i oporów, a lampka wina dodatkowo wzmacnia romantyzm wieczoru. Nie wolno jednak zapominać, że każdorazowe spożywanie alkoholu przed seksem może doprowadzić do alkoholizmu. Co więcej, gdy wypijemy za dużo nasza kondycja ulegnie znacznemu osłabieniu – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Dodatkowo, u Panów przesadna ilość promili we krwi może skutkować uniemożliwieniem utrzymania wzwodu lub w ogóle brakiem jego uzyskania. To właśnie efekt m.in. osłabienia mięśni. Powodem tego jest reakcja ośrodkowego układu nerwowego na alkohol i zobojętnienie organizmu na bodźce zewnętrzne.
Częste spożywanie alkoholu zaburza także system hormonalny człowieka, w tym testosteronu odpowiedzialnego za wiele funkcji seksualnych organizmu. Toksyczne związki, które powstają jako efekt uboczny znacznie obniżają wydzielanie tego hormonu.
Dopalacze, mefedron i inne używki (w tym leki)
Nie tylko alkohol w dużej ilości ma negatywny wpływ na popęd seksualny. Odnotowano, że także narkotyki i używki mogą znacząco zaburzyć ludzką seksualność. Mimo iż niektóre dopalacze powodują pobudzenie seksualne, jednocześnie skutkują problemami z osiągnięciem wzwodu.
Na forach często można odnaleźć też dyskusję na temat wpływu mefedronu na seks. Jak się okazuje, mefedron ma nie tylko negatywny wpływ na emocjonalność człowieka, ale także obniża libido, a ewentualny stosunek jest krótki i nie dający satysfakcji.
Kolejną używką, o której warto wspomnieć jest Tramal. Zaliczany do leków przeciwbólowych, którego podstawowym działaniem jest zupełny zanik lub zmniejszenie dostarczania sygnału do mózgu. Obniża reakcje człowieka.
Mimo pomocy w leczeniu silnego bólu, jego zażywanie może wiązać się z szeregiem skutków ubocznych, w tym nudności, nadmiernej senności, zmian nastroju czy niedociśnieniem. Wszystkie one mają znaczny wpływ na obniżenie sprawności seksualnej i spadek libido. Pacjenci skarżą się też między innymi na problemy z erekcją.
Należy też oczywiście wspomnieć o innych, popularnych środkach odurzających. Nie daj się oszukać opiniom, że marihuana zwiększa doznania uczuciowe i opóźnia wytrysk. Powszechnie wiadomo, że regularne palenie marihuany obniża poziom testosteronu.
Z kolei heroina powoduje ogólne problemy z libido, także dla kobiet w postaci niewystarczającego nawilżenia pochwy. U mężczyzn – jak w przypadku innych używek – zażywanie heroiny skutkuje spadkiem podniecenia oraz kłopotami z utrzymaniem erekcji.
Dla naszego życia seksualnego niebezpieczne są także narkotyki stymulujące, jak na przykład kokaina czy amfetamina. Zazwyczaj początkowo zwiększają zapotrzebowanie człowieka na seks. Ostatecznie jednak ich przyjmowanie prowadzi do trudności w osiągnięciu orgazmu, a w niektórych przypadkach do impotencji.
Podsumowanie
Od różnego typu używek łatwo się uzależnić. Ich zażywanie może spowodować spustoszenie w organizmie człowieka i zaburzenie gospodarki hormonalnej, co od razu przełoży się na życie seksualne.
Wielokrotnie potwierdzono naukowo, że nadużywanie alkoholu i spożywanie narkotyków powoduje zaburzenia seksualne. Do typowych problemów należy impotencja, opóźnienie lub brak wytrysku, anorgazmia (czyli po prostu brak orgazmu), obniżenie lub całkowity zanik libido.