Cytologia – dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Cytologia – dlaczego warto robić badania profilaktyczne?

Dwudziesty pierwszy wiek to czas dobrobytu, rozwoju i wprowadzania w życie najnowszych osiągnięć techniki. Mimo ogólnej pozytywnej tendencji wielu z nas przebywa w mentalnym średniowieczu, nie zdając sobie nawet sprawy, że swoich brakiem wiedzy oraz ignorancją, realnie sobie szkodzi.

Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie badań okresowych, które jak sama nazwa wskazuje, powinny być wykonywane dość regularnie, a prawda jest taka, że nie wiele z nas decyduje się nawet na podstawowe badania, które kluczowe są w zapobieganiu wielu schorzeń. Oczywiście wskazany byłby też dobry ginekolog – Białystok czy Warszawa są ich pełne, jak choćby ta poliklinika: http://www.arciszewski.pl/uslugi/ginekologia.

Profilaktyka ratuje życie

Musimy się badać. I to nie od święta, ponieważ większość przypadków zgonów osób młodych jest związana ze zbyt późnym wykryciem choroby. Trzeba przy tym wiedzieć, że część chorób uznawanych za nieuleczalne może zostać zlikwidowane albo uśpione, o ile dowiemy się o ich istnieniu dostatecznie wcześnie. I właśnie tutaj do głosu dochodzi profilaktyka, pod którą kryją się wszelkie działania związane z przeciwdziałaniem chorobom, a nie ich zwalczaniu.

Najważniejszym aspektem tego pojęcia, są badania okresowe, które pozwalają wykryć różnego rodzaju zmiany chorobowe na długo przed pojawieniem się pierwszym objawów. Do podstawowych badań ratujących życie należą morfologia krwi, cytologia oraz USG. Białystok czy inne większe miasto ma na tyle rozbudowaną infrastrukturę medyczną, że wykonanie tam badań, nie powinno być żadnym problemem.

Cytologia – czy jest się czego bać?

Mimo że wiele z nas się nie przyznaje do tego, to faktem jest, że boimy się badać. Nie chcemy usłyszeć, że coś jest z nami nie tak i konieczne jest długotrwałe leczenie. Nieświadomość daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa, które byłoby pełniejsze właśnie po przeprowadzaniu badań profilaktycznych. Jednym z nich jest cytologia, która sprowadza się do pobrania wymazu z pochwy.

Co najważniejsze, jest ono w pełni bezbolesne, a może uchronić nas przed wieloma konsekwencjami, wśród których wyróżnia się nowotwór szyjki macicy, który niestety dotyka coraz większą liczbę kobiet nie tylko w Polsce. Nie ma więc powodu do obaw związanych z tym badaniem, ponieważ nie ingeruje ono w nasze ciało, a jeśli zostanie wykonane w dobrej poradni ginekologicznej, Białystok jest takich pełen nawiasem mówiąc.

USG nie tylko w przypadku bólu

Jednym z częstych błędów myślowych jest twierdzenie, że badania wykonuje się tylko na żądanie lekarza albo w momencie zaistnienia silnego bólu. Jest to wierutna bzdura, ponieważ takie zabiegi, jak morfologię czy USG można wykonywać bez większych ograniczeń.

Oczywiście, zdrowy rozsądek to podstawa! Wykona je na przykład dowolna poradnia ginekologiczna – Białystok czy Kraków może się wieloma taki pochwalić, więc i w innych miastach nie powinno być z tym problemu.

Regularność wizyt wydłuża życie

Badania medyczne powinno wykonywać się nie tylko w razie potrzeby, co wcześniej wspominaliśmy, lecz jako element życia. Ustalmy sobie, że raz w roku wykonujemy mammografię oraz cytologię, a krew badamy częściej, na przykład z okazji półrocza. Wiele z Was łapie się teraz za głowę, ponieważ to oznacza co najmniej cztery serie wizyt u lekarza w roku… ale przecież ten zawód po to powstał, prawda?

Nie bójmy się też USG – Białostockie kliniki wykonają go z pewnością należycie, więc nie ma powodu do niepokoju. Warto przy tym wiedzieć, że tekst ten nie ma na celu promować jakiekolwiek leku czy metody walki z nowotworami. Jego zadaniem jest zachęcić Was do regularnych badań, ponieważ wpływają one bezpośrednio na długość życia. Wszak dużo łatwiej wyleczyć rozwijającą się chorobę niż taką, która osiągnęła pełnie swej destrukcyjnej mocy.

Reasumując, profilaktyczne badania medyczne nie są tworem, który powstał, aby naciągać kogokolwiek na niepotrzebne koszty. Mówiąc naprawdę zwięźle, one ratują życie i jeśli zależy Wam na sobie oraz bliskich osobach, pytanie „Czy warto robić badania profilaktyczne?” nie powinno się nawet pojawić, ale nigdy nie jest za późno na wizytę u ginekologa (Białystok z nich słynie) .

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij