Huśtawka ogrodowa – gotowa czy samodzielne wykonana?

Chcesz stworzyć w swoim ogrodzie strefę relaksu z prawdziwego zdarzenia, jednak masz wrażenie, że pomimo zakupionego zestawu bardzo wygodnych mebli wciąż czegoś w niej brakuje? Godnym uwagi rozwiązaniem jest wzbogacenie przydomowej zieleni o huśtawkę ogrodową, którą na pewno pokochają nie tylko juniorzy.

Jak samodzielnie wykonać huśtawkę ogrodową, która będzie służyła nam przez wiele kolejnych lat i czy gra ta w ogóle warta jest świeczki skoro w ofercie najbardziej cenionych sklepów z wyposażeniem do ogrodu, takich jak Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon możemy znaleźć gotowe modele? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Huśtawka ogrodowa z drewna – jak własnoręcznie ją wykonać?

Czy można samodzielnie zbudować huśtawkę ogrodową, która dorówna jakością oraz wygodą projektom dostępnym w sklepach? Jak najbardziej jednak już na wstępie warto dokładnie zaznaczyć, że jest to dość ambitne zadanie wymagające nie tylko niesamowitej precyzji, ale co oczywiste również niezbędnych zdolności manualnych, dzięki którym efekt końcowy będzie maksymalnie satysfakcjonujący i co najważniejsze w pełni funkcjonalny.

Drewniana huśtawka, to znakomita atrakcja dla całej rodziny

Drewniana huśtawka, to znakomita atrakcja dla całej rodziny

1. Stworzenie projektu

Od czego więc zacząć konstruowanie drewnianej huśtawki ogrodowej? Pierwszym krokiem jest oczywiście zaplanowanie, a właściwie dokładne zaprojektowanie jej konstrukcji, wybranie miejsca, które będzie przeznaczone pod tego typu atrakcję oraz skompletowanie wszystkich, niezbędnych materiałów. Jednymi z najprostszych modeli huśtawek ogrodowych są te opierające się na trójkątnych podporach złączonych ze sobą za pomocą długiej, poprzecznej belki oraz usztywniających zestrzałów i to właśnie ”przepis” na taką huśtawkę postaramy się Ci dzisiaj zaprezentować.

Jeszcze przed wyruszeniem na zakupy w celu nabycia wszelkich potrzebnych akcesoriów oraz materiałów, z których wykonana zostanie całość warto jest wybrać dokładne umiejscowienie huśtawki. Jednym słusznym rozwiązaniem jest w tym przypadku miękkie podłoże, takie jak chociażby znajdująca się nieopodal domu trawiasta murawa czy też część, w której znajduje się duża ilość piasku bądź żwiru. Dzięki takiej podstawie obowiązkowe zakotwiczenie huśtawki (które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo późniejszego użytkowania, a więc zdecydowanie nie warto go pomijać) nie będzie sprawiało zanadto problemu, a huśtawka nawet przy bardzo dużych obciążeniach pozostanie na swoim miejscu, ani też się nie przewróci.

2. Przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów

Gdy miejsce masz już wybrane możesz bez obaw przejść do następnego kroku, a więc skompletowania wszystkich niezbędnych elementów. Na liście zakupów powinny znaleźć się:

  • specjalne wkręty do drewna wyposażone w podkładkę;
  • wiertarka;
  • dłuto;
  • łańcuch do siedziska huśtawki ogrodowej;
  • 4 drewniane belki o długości wynoszącej około 2,5 m i średnicy nieprzekraczającej 10 cm;
  • belka do huśtawki;
  • 2 sztuki drewnianych belek przeznaczonych do wzmocnienia całej konstrukcji;
  • zestrzały usztywniające długie na ok. 50 cm;
  • impregnat do drewna, który sprawi, że materiał będzie odporny zarówno na działanie wilgoci, jak i intensywnych promieni UV;
  • 4 obejmy;
  • dwie deski pełniące funkcję siedzisk, których przykładowe wymiary mogą wynosić np. 42 cm x 20 cm;
  • 8 haków wyposażonych w podkładki oraz samohamowane nakrętki;

3. Konieczne zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli już podjąłeś się tego ambitnego zadania i zdecydowałeś, że wolny czas przeznaczysz na własnoręczne stworzenie huśtawki ogrodowej, z której będziesz dumny, to mając na względzie swoją ciężką pracę powinieneś zawczasu pamiętać o przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwująco-pielęgnacyjnych, które przygotują drewno na nieustanny kontakt z rozmaitymi warunkami pogodowymi oraz otaczającą naturą.

Mowa oczywiście o pierwszym etapie prac, a więc impregnacji, czyli pokryciu wszystkich drewnianych belek oraz desek specjalnym preparatem tworzących na ich powierzchni niewidoczną gołym okiem warstwę ochronną w dowolnie wybranym kolorze, za sprawą której cała konstrukcja huśtawki będzie odporna na niszczące działanie wilgoci, śniegu, deszczu i silnych promieni ultrafioletowych, a także na niskie i wysokie temperatury.

Alternatywy dla drewnianych huśtawek ogrodowych dostępne są w sklepie online Ogrodowy Salon

4. Rozpoczęcie montażu

Czwartym krokiem jest rozpoczęcie budowy oraz montażu, które zaczyna się od postawienia w ziemi, po obu stronach, dwóch belek w skrzyżowanej pozycji (trójkątnych podpór), które powinny znajdować się od siebie w odległości wynoszącej 200 cm. Następnie należy zaznaczyć miejsce zetknięcia się podpór pisakiem lub ołówkiem i za pomocą dłuta wyciąć drewno, tak aby belki nawzajem w siebie wchodziły, po czym wywiercić w nich specjalne otwory i połączyć całość za pomocą wkrętów do drewna z podkładką. Całość wzmacniamy dodatkowo za pomocą belki stabilizującej, która powinna zostać umieszczona na wysokości wynoszącej około 84 cm (licząc od ziemi).

5. Montaż belek huśtawki oraz zestrzałów

Przedostatnim już krokiem jest zamontowanie belki huśtawki oraz zastrzałów usztywniających, który prezentuje się następująco:

  • na powierzchni belki montujemy 4 wcześniej wspomniane na liście zakupów obejmy, które będą później służyły do mocowania łańcuchów (zachowując między nimi odległość wynoszącą około 50 cm), a następnie kładziemy na stelażu belkę i łączymy ją z całością;
  • po czym przechodzimy do wzmocnienia konstrukcji wykorzystując do tego zastrzały usztywniające zamontowane po obu stronach huśtawki pamiętając o tym, że powinny się one znaleźć w pozycji równej kątowi 60 stopni;

6. Wielki finał – montaż siedzisk

Ostatnim i dość kluczowym krokiem jest zamontowanie siedzisk przeznaczonych do huśtania się – w tej części należy przykręcić do każdej z desek cztery haki wraz z podkładkami i samohamowanymi nakrętkami i połączyć je z łańcuchem wykorzystując do tego celu karabińczyk. Cały proces należy powtarzamy również w przypadku drugiego siedziska i gotowe – samodzielnie wykonana huśtawka ogrodowa może być już bez obaw wykorzystywana do codziennego użytku!

Trwałe i wygodne huśtawki ogrodowe znajdziesz w Ogrodolandii

Samodzielne prace budowlane wolisz zostawić profesjonalistom? Postaw na gotowe projekty huśtawek ogrodowych dostępnych w Ogrodowym Salonie oraz Ogrodolandii

Jeżeli tzw. projekty DIY nie są Twoją mocną stroną lub też po prostu interesują Cię zupełnie inne projekty huśtawek ogrodowych niżeli te o dość prostej konstrukcji i klasycznym, drewnianym wyglądzie, to z pewnością zainteresuje Cię oferta przygotowana w tym sezonie przez Ogrodolandię oraz Ogrodowy Salon! To właśnie tutaj czeka na Ciebie ponad 100 propozycji huśtawek ogrodowych, które cieszą się powodzeniem wśród wszystkich miłośników relaksu i rozrywki na świeżym powietrzu.

Wśród wspomnianych projektów dostępnych w bogatej ofercie wspomnianych sklepów znajdziesz zarówno modele wieloosobowe, w przypadku których komfort użytkowania gwarantują miękkie i niepodrażniające skóry, obite kanapy, a także modele dedykowane do samodzielnego użytkowania. W gronie tych drugich czekają na Ciebie m.in. najmodniejsze w tym sezonie huśtawki ogrodowe typu kokon, których charakterystyczny owalny kształt zapewnia maksimum intymności oraz wygody, a trwała konstrukcja wykonana z aluminium, technorattanu lub rattanu sprawia, że są one w stanie znakomicie spełniać swoje zadanie przez wiele kolejnych sezonów, a także oryginalne i uwielbiane zwłaszcza przez najmłodszych huśtawki w formie tipi, które stanowią idealną bazę na ulubione, pluszowe zabawki i kreatywne zabawy na łonie natury.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną kolekcją sklepów, w których oprócz setek dostępnych produktów do ogrodu znajdziesz również wiele inspirujących propozycji aranżacyjnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij