Jak rozpoznać poród i co zabrać ze sobą do szpitala?

Myśl o porodzie towarzyszy kobiecie od momentu, gdy zobaczy na teście ciążowym dwie kreski. Napełnia ją entuzjazmem obnoszenie się ciążowym brzuszkiem, bycie na specjalnych prawach w kolejce do kasy lub w autobusie, bycie dostrzeganą przez sąsiadki i pytaną o samopoczucie oraz płeć dziecka. Tym, co napełnia kobietę lękiem przez całą ciążę, jest nie tylko zdrowie malucha, jego odpowiedni rozwój, a także przebieg porodu.

Artykuł powstał we współpracy z przychodnią ginekologiczną z Białegostoku Arciszewski.

Narosło wokół niego tyle mitów, w telewizji jest on przedstawiamy jako wydarzenie okupione łzami, krzykiem i bólem nie do zniesienia, a gdy przychodzi co do czego i kobieta ma wysoką tolerancję na ból, nie może uwierzyć, że bardziej odczuwała niegdyś ból zęba, a sam poród może stać się mistycznym, żeby nie powiedzieć przyjemnym doznaniem. Owszem, skurcze porodowe mogą być bolesne, ale trwają kilka sekund i mijają, a już na pewno mija świadomość bólu, gdy kobiecie kładą na piersiach maleństwo.

Podczas tego pierwszego spotkania organizm wyzwala wiele hormonów szczęścia, by utworzyło się przywiązanie. Następnie kobieta przystawia dziecko do piersi. 

Nawet jeśli poród odbył się w nocy, mama z wrażenia już nie zaśnie, nie będzie mogła się napatrzyć na nowego członka rodziny, co więcej, nie będzie nawet odczuwać zmęczenia, ono przyjdzie w kolejnej dobie po porodzie.

Jak rozpoznać poród?

Jeśli rodzisz po raz pierwszy, możesz się bać, że przyjedziesz do szpitala za późno, a także czekać na odejście wód płodowych, co nie zawsze następuje, mimo silnych skurczów porodowych. Zdarza się, że kobiecie nie odchodzą wody, ginekolog musi je przebić w trakcie porodu, a mimo to następują coraz częstsze skurcze, które świadczą o przesuwaniu się dziecka w dół kanału rodnego.

Czasem poród zaczyna się od biegunki, wypada czop śluzowy z pochwy, jednak najważniejszym symptomem są skurcze macicy, czyli ból w dole brzucha. Czasami pojawiają się przed terminem porodu, nie licząc sporadycznych skurczy przepowiadających.

Regularne skurcze, coraz częstsze świadczą o tym, że wkrótce może dojść do porodu. Zdarza się, że kobieta jeszcze przez kilka godzin spaceruje po szpitalnej sali, nim urodzi, a czasem maluch się rozmyśla i skurcze ustają. Lepiej być w szpitalu za wcześnie i dopełnić na spokojnie wszelkich formalności na izbie przyjęć, niż przyjść na ostatni moment. Szpitale zachęcają, by nie przyjeżdżać, jak tylko pojawią się skurcze, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na kobiecie.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Dla dziecka: bawełniany kocyk lub rożek do otulenia dziecka po porodzie (jeśli o nim zapomnisz, położne dadzą ci pieluchę tetrową). Komplet ubranek dla noworodka: 3 bawełniane koszulki,  2 cienkie, bawełniane czapeczki, rękawiczki, 3 pajacyki lub 3 kaftaniki i 3 pary śpiochów,  skarpetki, ręcznik.

Pieluchy: nawet, jeśli chcesz używać pieluch wielorazowych, w szpitalu nie ma gdzie składować pieluch tetrowych, które wydzielają nieprzyjemne zapachy, dlatego kup komplet małych pieluszek jednorazowych dla noworodka. Pieluchy tetrowe do wycierania mleka po odbijaniu.

Dla mamy: strój do karmienia. Jeśli nie chcesz po porodzie nieustannie być w koszuli lub piżamie, przygotuj wygodny strój po porodzie i koszule do karmienia piersią. Coś do czytania. Będziesz dużo leżeć na łóżku, przystawiać dziecko do piersi, tulić je podczas snu, pomyśl o własnym komforcie i zajęciu.
Nie musisz brać butelek i mleka modyfikowanego, położne przyniosą gotowy zestaw przy problemach z karmieniem piersią.

Wyprawka dla noworodka, a także dokumenty i komplet badań, które kobieta musi przedstawić lekarzowi, podawane są na stronie szpitali położniczych. Jednak, gdy skurcze zaskoczą cię w miejscu, gdzie nie masz ze sobą torby, nie martw się, mąż ci ją dowiezie, najważniejsze jest dostać się do szpitala na czas.

Najważniejsze dokumenty: dowód tożsamości, karta ciąży, NIP pracodawcy. Wyniki badań, które musisz mieć ze sobą: grupa krwi i czynnik Rh (oryginał), badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej zrobione po 32 (tzw. HBS), odczyn WR, najpóźniejsze USG płodu, aktualna morfologia i badanie ogólne moczu, badanie w kierunki HIV.

O ile torbę z wyprawką można dowieźć do szpitala, o tyle dokumenty i wyniki badań noś zawsze ze sobą, gdy zbliża się termin porodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij