Wpływ stylu życia na sprawność seksualną

Aktywność seksualna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dorosłego człowieka. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, że w pożyciu seksualnym pojawiają się problemy, które uniemożliwiają czerpanie radości z seksu. Warto podkreślić, że obecnie coraz więcej mężczyzn zaczyna uskarżać się na problemy ze sprawnością seksualną. Oczywiście wraz z wiekiem obniża się u mężczyzn poziom testosteronu ( steroidowego hormonu płciowego), który odpowiedzialny jest za chęć na podejmowanie aktywności seksualnej oraz erekcję.

Jednak nie tylko wiek może mieć wpływ na obniżenie libido i spadek zainteresowania seksem. Obecnie coraz więcej zaczyna mówić się o tym, że niehigieniczny tryb życia- zła dieta, brak aktywności ruchowej, zaburzenia snu czy używki mają ogromny wpływ na sprawność seksualną.

Dodatkowo coraz częściej stwierdzane wypalenie zawodowe, problemy z koncentracją, bezsenność, zaburzenia odżywiania, a nawet depresja czy nerwica mogą powodować problemy ze sprawnością seksualną. 

Najczęstsze zaburzenia sprawności seksualnej

Głównym problemem, na który narzeka wielu mężczyzn aktywnie seksualnych, są zaburzenia erekcji, zwane także impotencją, jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas. Czym więc są zaburzenia erekcji, a czym impotencja? Terminy te stosowane są często wymiennie, jednak w zaburzeniami erekcji są nazywane problemy ze wzwodem, które nie mają charakteru permanentnego.

najczestsze-zaburzenia-sprawnosci-seksualnej

Natomiast impotencja to przede wszystkim jednostka chorobowa, która uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Głównym powodem jest tutaj brak wzwodu albo niemożność jego utrzymania, co oczywiście wyklucza aktywność seksualną.

Na tę dolegliwość występującą podczas aktu seksualnego ma wpływ wiele czynników, dlatego trudno jest wskazać ten kluczowy powód. Wielu mężczyzn uskarża się także na zmniejszone libido, czyli na samą chęć podejmowania aktywności seksualnej. Na to z kolei ma wpływ zmniejszony poziom testosteronu (steroidowego męskiego hormonu płciowego)

Czy dieta może wpływać na sprawność seksualną?

Obecnie coraz więcej mówi się o stosowaniu właściwej diety. Jednak słowo ”dieta” przestaje być jednoznacznie kojarzone z głodówkami i jedzeniem minimalnych ilości pożywienia.

Dieta powinna być dobrana do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego każdej osoby, regularna i zbilansowana. Nie jest niespodzianką, że dieta zbyt ciężkostrawna, tłusta, uboga w warzywa i owoce może przynieść wiele szkód w naszym organizmie.

Warto także zaznaczyć, że niewłaściwe żywienie może spowodować także problemy w sferze seksualnej. Początkowe problemy z krążeniem, wysoki cholesterol wpływają także negatywnie na libido oraz erekcję. 
 

Aktywność fizyczna i sen kluczem do właściwego poziomu libido

Nie inaczej jest także z aktywnością fizyczną, której regularne uprawianie usprawnia funkcjonowanie całego organizmu, a więc także i sfery seksualnej. Ćwiczenia fizyczne przede wszystkim usprawniają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, czyli przepływ krwi przez narządy wewnętrzne.

Ma to niebagatelny wpływ szczególnie w przypadku problemów z erekcją, która często spowodowana jest właśnie przez problemy z układem krwionośnym.
Przy dobrze zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności ruchowej warto także wspomnieć o odpowiedniej ilości snu.

aktywnosc-fizyczna-i-sen-kluczem-do-wlasciwego-poziomu-libido

Warto zadbać o stałe godziny snu oraz jego odpowiednią długość (najlepiej 8 godzin na dobę). Połączenie tych trzech aspektów zdrowego trybu życia z pewnością pozytywnie wpływie na sprawność seksualną. Wypoczęty i dobrze odżywiony organizm charakteryzuje się odpowiednim poziomem wszystkich hormonów (także i testosteronu), co ma niebagatelny wpływ na poziom libido, a więc na odpowiednią sprawność seksualną. 

Palenie tytoniu- ”szybka droga” do obniżenia jakości życia seksualnego

Chociaż palenie tytoniu towarzyszy człowiekowi od wielu epok, to w obecnych czasach podkreśla się jego zgubny wpływ na zdrowie człowieka. Wszystkie osoby chcące poszczycić się zdrowym stylem życia, rezygnują z tego nałogu. Nie od dziś wiadomo, że tytoń negatywnie wpływa na organizm człowieka- zmniejsza wydolność płuc, powoduje nowotwory.

Jednak tytoń może także negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego.  Zawarta w tytoniu nikotyna ma ogromnie negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Powoduje nieprawidłowe ciśnienie krwi, które oczywiście może spowodować niemożność utrzymania wzwodu. Stwierdzono także, że nałogowi palacze uskarżają się na zmniejszone libido.

Widać więc wyraźnie, że styl życia ma ogromny wpływ na sprawność seksualną. Dobrze zbilansowana dieta, regularna aktywność seksualna, odpowiednia ilość snu i brak używek z pewnością sprawiają, że dana osoba czerpie o wiele większą radość ze swojego pożycia seksualnego. 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij