Czy druga ciąża jest tak samo ważna dla kobiety, co pierwsza?

Z pewnością pierwsza ciąża kobiety to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej pary. Poziom ekscytacji oraz odpowiedzialności jest wtedy na bardzo wysokim poziomie. Kobieta intensywnie ćwiczy oraz stara się trzymać wszystkich zaleceń tylko po to, aby dziecko urodziło się w pełni zdrowe. To właśnie w tym czasie partnerzy wspólnie korzystają ze szkoły rodzenia, ponieważ taka chwila nie zdarza się już dwa razy w życiu. Dbanie o dietę, unikanie kofeiny oraz inne środki zaradcze są istotne, a wszystkie sprawy dotyczące wspólnego przeżywania ciąży sprawiają, że para staje się jeszcze bardziej sobie bliska, ponieważ dziecko zawsze łączy partnerów, a nie ich dzieli. Nawet przygotowanie przed rozpoczęciem porodu są bardzo istotne dla pełnego przezywania tych radosnych chwil, a pamiątka w postaci filmu z narodzin pierworodnego to z pewnością coś, czego nie da się kupić za pieniądze. Czy w przypadku drugiej ciąży jest podobnie?.

Drugie dziecko, dlaczego gorsze?

Niestety bardzo wiele par przeżywa drugą ciążę, jak coś, co już po prostu się odbyło. Kobieta, pomimo, że jest bogata w doświadczenia, nie przejmuje się już tak bardzo zaleceniami, a co więcej cały przebieg ciąży wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku pierwszego dziecka. Kobieta będąca w drugiej ciąży bardzo często zapomina o regularnym łykaniu witamin, a nawet pozwala sobie na małe przyjemności, które w czasie ciąży są jednak niewskazane. Syndrom drugiego dziecka to bardzo poważny problem i dotyczy to większość par. Przy drugim dziecku para jakby nie miała już w sobie tej siły i motoru napędowego oraz poziomu zadowolenia i następne dziecko nie jest już takim emocjonalnym szokiem, jak w przypadku pierwszej ciąży. Z punktu widzenia psychologii, dziecko pochodzące z drugiej ciąży może czuć się gorsze od tego pierwszego, zwłaszcza jeśli rodzice na każdy kroku dają o tym znać.

Psychologiczne wyjaśnienie

Sprawia to, że kolejność urodzenia może mieć wpływ na kształtowanie dorosłej osobowości dziecka, a także doprowadzić do kompleksu niższości. Kobiety, które planują urodzić drugie dziecko, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie można potem porównywać pierwszego i drugiego dziecka, ponieważ jest to bardzo krzywdząca rzecz, która przecież odbija się na bogu ducha winnym dziecku. Dlatego pary muszą być w pełni świadome faktu, że druga ciąża to przecież więcej tego samego i należy cieszyć się równie mocno, ponieważ wiele kobiet chciałoby mieć dzieci, a z różnych przyczyn nie mogą zajść w ciąże. O tak zwanym syndromie kolejności urodzenia, a wpływie kształtowania się osobowości mówił między innymi Alfred Adler. Dlatego ten problem jest mimo wszystko bardzo ważny ze społecznego punktu widzenia. Jeśli chcemy przeciwdziałać takiemu procesowi, to należy niwelować niższość drugiego dziecka, a także dążyć do zdrowego wyrównania poziomu.

Ciąża- dar życia

Dla kobiety ciąża musi być ważna, ponieważ matka powinna mieć rozwinięte poczucie świadomości, że dziecko to największy skarb, jaki można w życiu posiadać. Jest to jedyny sposób na przełamanie pewnych barier i zapewnienie drugiemu dziecku takiego samego stopnia rozwoju, jak pierwszemu, bezpośrednio po jego urodzeniu. Jeśli kolejna ciąża będzie traktowana w tak samo ważny sposób, nie wpłynie to w późniejszym czasie na rozwój dziecka, a zwłaszcza jego emocji, a także ambicji, które przecież są bardzo ważne podczas realizacji życiowych celów. To bardzo ważne kwestie i para musi mieć tego świadomość, że ciąża niezależnie która, to zawsze ten sam ludzki obowiązek wobec dziecka. Każde dziecko jest tak samo ważne, nie ma wyższych i niższych i należy o tym pamiętać podczas ogólnego wychowania, aby zachować zdrowe proporcje i odpowiednią rodzinną atmosferę w domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij