Jakie skutki zdrowotne dla kobiety niesie ciąża co roku?

Posiadanie dużej rodziny to marzenie wielu osób; są małżeństwa, które nie wyobrażają sobie posiadania tylko jednego dziecka i regularnie starają się o kolejne. Wychowanie takiej gromadki to spora odpowiedzialność, ale również wiele radości. Przed decyzją o kolejnym dziecku warto jednak zastanowić się nad częstotliwością samej ciąży oraz jej skutkami.

Ciąża po ciąży – dlaczego tak się dzieje?

Czasami zdarza się, że tuż po jednej ciąży okazuje się, że za dziewięć miesięcy nasza rodzina znowu się powiększy. Dzieje się tak dlatego, że wiele par nie jest świadomych, iż sam brak miesiączki u kobiety nie oznacza braku owulacji. Karmienie piersią również nie wyklucza zajścia w kolejną ciążę.

Również naturalne metody antykoncepcyjne okazują się zawodne przez częste zmiany temperatury ciała lub śluzu. Dlatego jeśli chcemy poczekać z kolejnym dzieckiem, warto poradzić się ginekologa. Pomoże on dobrać odpowiednie metody antykoncepcji oraz odpowie na pytania odnośnie okresu połogu.

Regularne ciąże coroczne – zalety

Rodzice, którzy decydują się na kolejne dzieci rok po roku wraz z upływem lat funkcjonują zwykle coraz lepiej – organizują bowiem życie rodzinne w nieco inny sposób. Starsze dzieci opiekują się często młodszymi, a liczne rodzeństwo sprawia, że zawsze można liczyć na wsparcie, pomoc w lekcjach lub odprowadzaniu ze szkoły. Dobrze zorganizowana rodzina wielodzietna rozkłada na swoich członków poszczególne obowiązki i przypomina często sprawne przedsiębiorstwo.

regularne-ciaze-coroczne-zalety

Ponadto często młodsze dzieci nie potrzebują tak bogatej wyprawki – ubranka, wózek czy zabawki dziedziczą po starszym rodzeństwie. Rodzice „nie wypadają z rytmu” i nie muszą obawiać się, iż zapomną, jak wykonuje się kolejne czynności pielęgnacyjne, a z każdym kolejnym dzieckiem nabierają coraz większej wprawy.

Wady regularnych ciąż

Niestety, warto wspomnieć również o wadach takiego rozwiązania. Nie zawsze rodzice są w stanie podołać obowiązkowi oraz wszystkim posiadanym dzieciom okazać tak samo wiele wsparcia, uwagi i miłości. Każde kolejne dziecko przykuwa uwagę matki i tym samym odbiera ją częściowo starszym pociechom, które muszą radzić sobie samodzielnie. Liczne rodzeństwo nie jest w stanie zastąpić czasu, który dziecko chciałoby spędzać z rodzicami. Tak częste ciąże to także spory wydatek, a nie zawsze możemy korzystać ze sprzętów używanych przy wychowywania poprzedniego dziecka.

Kupowanie nowych ubrań i zabawek tylko najstarszym pociechom, a młodszym przekazywanie używanych przedmiotów to dla dzieci duża przykrość, która może wpływać negatywnie także na ich samoocenę. Warto wspomnieć również o aspekcie zdrowotnym takich ciąż i ich negatywnych konsekwencjach dla matki. Organizm zawsze potrzebuje trochę czasu, by dość do siebie po ciąży i porodzie – jest to oczywiście indywidualna sprawa, jednak przyjmuje się, że dla bezpieczeństwa warto wydłużyć ten okres do ponad roku.

wady-regularnych-ciaz

Szczególnie poród poprzez cesarskie cięcie wymaga solidnego zrośnięcia się blizny. Warto wspomnieć także o wysiłku, jaki ponosi na co dzień ciężarna matka: musi dbać o siebie w szczególny sposób, zapewniać odpowiedni poziom witamin oraz sporą dawkę odpoczynku, tymczasem w tak dużej rodzinie zmuszona jest do ciągłego zajmowania się wszystkimi pociechami.

Również karmienie piersią może osłabić organizm kobiety i w niektórych przypadkach nie zaleca się, by karmić jedno dziecko w czasie ciąży z kolejnym. W późniejszych miesiącach ciąży dochodzi także duże obciążenie, jakim jest stale powiększający się brzuch – trudniej wtedy zachować mobilność, a szereg ciążowych dolegliwości sprawia, że nawet codzienne domowe czynności stają się utrudnione.

Regularne ciąże coroczne to rozwiązanie, na które należy zdecydować się dopiero po długim zastanowieniu i rozważeniu wad oraz zalet. Warto pozwolić sobie na regenerację organizmu i odpoczynek, zanim podejmiemy się kolejnego wyzwania, jakim jest ciąża i poród. W przypadku wątpliwości zwróćmy się o pomoc do lekarza lub położnej. Pomogą oni w ustaleniu, czy jesteśmy już gotowi na kolejne dziecko.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij