W jakich okolicznościach stosuje się przyspieszanie porodu?

Oczekiwanie dziecka to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Na ogół jest ściśle powiązany z niepohamowaną radością i szczególnym otoczeniem opieką danej kobiety, ze względu na jej błogosławiony stan. Oczywiste jest, że każda chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego też przyszła mama rozpieszczana jest witaminami z górnych półek, owocami, suplementami dietami i na ogół odbarczana od najcięższych obowiązków.

Nie zawsze jednak, jest jej dane doczekać ostatniej chwili porodu. Są sytuacje, które predysponują do wywołania go sztucznie. Oczywiście, cały proces zachodzi pod czujnym okiem lekarza ginekologa i w asyście położnych.

PRZYSPIESZENIE PORODU

Warto wiedzieć, że termin porodu wyznaczany przez ginekologa, jest z reguły datą orientacyjną i rzadko się sprawdza. Ponadto, każde dziecko rozwija się inaczej i w innym tempie. Nie należy panikować, gdy zbliża się termin porodu, a dziecko nie wykazuje chęci do przyjścia na świat. W razie takiej sytuacji, należy udać się do sprawdzonej przychodni ginekologicznej. Na terenie Podlasia takim popularnym ośrodkiem będzie np. Poliklinika Arciszewscy.

Zwykle zwykła konsultacja i wykonanie badania USG jest w pełni wystarczające. Kobiecie znajdującej się w właśnie takiej sytuacji, lekarz ginekolog najpewniej zaleci codzienne wizyty kontrolne. Jeśli, po 14 dniach nic się nie zmieni, przyszła mama kierowana jest na kolejne badania i na oddział patologi ciąży. Jeśli, nadal nic się nie dzieje, podejmowana jest decyzja o sztucznym wywołaniu porodu. 

DECYZJA: SZTUCZNE WYWOŁANIE PORODU

Werdykt odnośnie wcześniejszego wywołania zapada wtedy, gdy życiu matki lub dziecka zagraża niebezpieczeństwo lub gdy, termin porodu minął, a płód nadal nie wykazuje chęci do przyjścia na świat. Indukcja porodu jest w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że przebiega pod wykwalifikowaną medyczną kadrą. 

NA CZYM POLEGA INDUKCJA PORODU?

 
Wywołanie porodu to nic innego, jak pobudzenie mięśni szyjki macicy do skurczu. W tym celu stosuje się oksytocynę i prostaglandyny. Są to chemiczne związki, jakie w określonych warunkach są wytwarzane przez nasze ciało. Oksytocyna, jest hormonem, jaki jest produkowany w trakcie seksu. Jego rola, polega właśnie na wywoływaniu skurczów szyjki macicy.

Prostaglandyny z kolei, są białkami obecnymi w męskim nasieniu. Współcześnie stosuje się je w ginekologii. Pozyskiwane są oczywiście, sztucznie, w naukowych laboratoriach. Czynnikami predysponującymi do wywołania porodu są: nadciśnienie, niewydolność nerek, cukrzyca, przedwczesne odejście wód płodowych, zatrzymanie wzrostu płodu.
Współcześnie znamy kilka metod indukcji porodu. Najlepiej jest zdać się na wiedzę i doświadczenie ginekologa oraz skonsultować sytuację z położnikiem. 

Wspomniana powyżej oksytocyna szybko wywołuje skurcze, ale są one dość bolesne. Podawana jest dożylnie, kroplówką, w tempie, jakie pozwala na bezpieczny rozwój akcji. Zwykle przed podaniem, stosuje się tzw. „test oksytocynowy”.

Jest to próba, jakiej zadaniem jest ocena zachowania dziecka po podaniu hormonu. Jest to ważne zadanie, gdyż oksytocyna może zaburzyć tętno i pracę serca płodu oraz może wywołać reakcję alergiczną, a w niektórych sytuacjach nawet i niedotlenienie, zwłaszcza gdy łożysko jest niewydolne.

Oksytocyny nie wolno stosować, gdy macica jest nadmiernie opięta, albo matka miała prowadzony jakikolwiek zabieg chirurgiczny na macicy, a także przy niedojrzałej szyjce. W sytuacji, gdy szyjka nie jest dość dojrzała, można przyspieszyć również jej dojrzewanie.  

Amniotomia – jest to zabieg polegający na przerwaniu ciągłości pęcherza płodowego. W błonach płodowych ulokowane są prostaglandyny, jakie w tej sytuacji przyspieszają poród. Amniotomię wykonuje się za pomocą kulociagu, amniotomu lub kleszczy Kochera. 

Lewatywa – uważana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów wywoływania porodu, lecz stosuje się ją coraz rzadziej z uwagi na to, że przyszłe mamy źle ją tolerują. 

NIEPOWODZENIE PRZYSPIESZENIA PORODU

W sytuacji, gdy mimo wszystko, nie uda się wywołać porodu, konieczne jest na ogół cesarskie cięcie. Kobieta jest wówczas, odpowiednio przygotowywana do operacji przez zespół doświadczonych fachowców. 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij